Trwa ładowanie...
dee2pto
10-03-2016 13:03

Sadkowski i Wspólnicy: Walka MF z optymalizacją może utrudniać restrukturyzację

Warszawa, 10.03.2016 (ISBnews) - Proponowane przez Ministerstwo Finansów zmiany w ustawach i PIT i CIT wpisują się w podejmowane od wielu miesięcy działania resortu mające na celu ukrócenie optymalizacji podatkowej. Zdaniem ekspertów, mogą one jednak utrudnić w wielu spółkach kapitałowych również te procesy ich restrukturyzacji, które nie są ukierunkowane na obniżanie obciążeń podatkowych.

dee2pto
dee2pto

Pod koniec lutego Ministerstwo Finansów opublikowało projekt zmian w ustawach o podatkach dochodowych (PIT i CIT), które miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2017 r.

Projekt Ministerstwa Finansów zawiera dwie główne propozycje, które dotyczą opodatkowania wkładów niepieniężnych do spółek będących podatnikami CIT, a także wymiany udziałów. Propozycja w zakresie wkładów niepieniężnych jest kolejnym i, jak wskazują eksperci, prawdopodobnie ostatnim etapem trwającego od lat sporu podatników i organów podatkowych dotyczącego wysokości przychodu, od którego należy zapłacić podatek w razie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej i spółki komandytowo-akcyjnej, innego niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

"Z uwagi na niejasne przepisy podatnicy uważali, że przychód powinien powstawać w wysokości wartości nominalnej udziałów otrzymanych w spółce, do której wniesiono aport, bez uwzględniania wartości wkładu przekazanej na kapitał zapasowy (agio). Organy podatkowe twierdziły natomiast, że opodatkowaniu podlega również ta wartość. W lipcu 2015 r. NSA, orzekając w poszerzonym składzie 7 sędziów, wydał wyrok, w którym przychylił się do interpretacji korzystnej dla podatników. Obecnie Ministerstwo chce zmienić przepis w sposób zgodny z własną interpretacją" - wskazał Maciej Pilarek, Partner w kancelarii Sadkowski i Wspólnicy nadzorujący prace zespołów Działu Międzynarodowego Planowania Podatkowego, w stanowisku przesłanym ISBnews.

"W przypadku wejścia w życie przepisu w brzmieniu proponowanym przez resort, każdy wkład niepieniężny do spółki będącej podatnikiem CIT, w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, będzie wymagał opodatkowania w wysokości wartości rynkowej przedmiotu wkładu. Efekt podatkowy aportu stanie się zatem tożsamy ze sprzedażą. Choć rozwiązanie tego typu ograniczy możliwość dokonywania niektórych optymalizacji podatkowych, np. obejmujących wniesienie aportem znaku towarowego do spółki kapitałowej, to może też znacznie utrudnić przeprowadzanie restrukturyzacji mających powody stricte biznesowe" - dodał Jakub Prusiński, radca prawny w Dziale Międzynarodowego Planowania Podatkowego kancelarii Sadkowski i Wspólnicy.

dee2pto

Propozycja zmiany przepisów ze stronu Ministerstwa Finansów w zakresie wymiany udziałów przewiduje dodanie przepisu, w myśl którego wymiana udziałów nie będzie neutralna podatkowo, jeżeli nie została przeprowadzona z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych. Na podatników spadnie zatem obowiązek wykazywania, że takie przyczyny istniały. Dotychczas wymiana udziałów była transakcją polegającą na wniesieniu udziałów (akcji) w spółce kapitałowej tytułem wkładu niepieniężnego do innej spółki kapitałowej przy założeniu, że wnoszone udziały (akcje) pozwalają na uzyskanie bezwzględnej większości praw głosu w tej spółce. Zaleta tej transakcji polegała na tym, że podmiot dokonujący aportu nie miał z tego tytułu obowiązku podatkowego, podkreśliła kancelaria.

"Propozycja obniżonej 15% stawki CIT dla spółek rozpoczynających działalność oraz spółek będących 'małymi podatnikami', których roczny obrót do 1 200 tys. euro, ma zapewne na celu wykazanie, że Ministerstwo nie tylko dba o zwiększenie wpływów podatkowych, ale również obniża podatki. Powstaje pytanie o wymiar praktycznego znaczenia tej propozycji. Spółki kapitałowe bowiem nie są obecnie najbardziej popularną formą prowadzenia niewielkich lub początkujących biznesów. Takie biznesy są najczęściej prowadzone w formie spółki osobowej lub jako jednoosobowa działalność gospodarcza. W przypadku wprowadzenia proponowanej obniżonej do 15% stawki CIT można zatem spodziewać się znacznej liczby przekształceń spółek osobowych oraz jednoosobowych działalności gospodarczych w spółki z ograniczoną odpowiedzialnością" - podsumował Maciej Pilarek.

(ISBnews)

dee2pto
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dee2pto