Trwa ładowanie...
d3z7jmz

Saldo napływu i umorzeń środków do TFI wyniosło w czerwcu plus 3,9 mld zł - Analizy Online

...

Share
d3z7jmz

12.07. Warszawa (PAP) - Saldo napływu i umorzeń środków do funduszy inwestycyjnych wyniosło w czerwcu plus 3,9 mld zł - wynika z raportu Analiz Online.

To dziewiąty z rzędu miesiąc wyraźnego napływu środków do funduszy.

"W przeciwieństwie do dwóch poprzednich miesięcy, dodanie saldo wpłat i wypłat było głównie zasługą napływu do funduszy niedetalicznych. W minionym miesiącu rozwiązania te pozyskały +3,6 mld zł netto, z czego prawie +2,5 mld zł napłynęło do kilku funduszy aktywów niepublicznych z oferty Ipopema TFI" - napisano w raporcie.

W raporcie oceniono, że pomimo słabej koniunktury na rynku akcji i długu rozwiązania detaliczne również odnotowały dodatni bilans sprzedaży na poziomie ok. +300 mln zł.

d3z7jmz

Z raportu wynika, że w przypadku funduszy skierowanych do szerokiego grona odbiorców, czerwiec upłynął pod znakiem masowego odpływu środków z funduszy dłużnych. Gwałtowny spadek cen obligacji zniechęcił klientów do inwestowania na rynku długu, odpływ środków wyniósł 853,3 mln zł.

Najwięcej aktywów wycofano z funduszy polskich papierów skarbowych oraz o uniwersalnej strategii - łącznie ok. -740 mln zł. Klienci wycofywali środki także z funduszy, których aktywa lokowane są na zagranicznych rynkach długu. Czerwcowy bilans sprzedaży zamknął się kwotą -270 mln zł. Środki pozyskiwały natomiast fundusze długu korporacyjnego (+173 mln zł).

Analizy Online oceniają, że czerwiec upłynął także pod znakiem kontynuacji zwiększonego zainteresowania funduszami gotówkowymi i pieniężnymi, które pozyskały +535 mln zł nowego kapitału.

Z danych Analiz Online wynika, że mimo pogorszenia koniunktury na rynkach w czerwcu, wciąż płynęły środki do funduszy akcyjnych. Bilans sprzedaży był nieco niższy niż w maju i wyniósł +376 mln zł. Większość nowych środków trafiła do funduszy akcji polskich. Saldo wpłat i wypłat dla rozwiązań o uniwersalnej strategii wyniosło blisko +150 mln zł, a dla funduszy akcji polskich małych i średnich spółek - ponad +188 mln zł.

d3z7jmz

Po dwóch miesiącach odpływu środków, klienci powrócili także do funduszy mieszanych, do których wpłacili +99,8 mln zł netto.

W minionym miesiącu wartość wpłat była wyższa od umorzeń także w funduszach absolutnej stopy zwrotu (+75 mln zł), ochrony kapitału (+58 mln zł) oraz aktywów niepublicznych (+31 mln zł).

W czerwcu ujemne saldo wpłat i wypłat odnotowano jeszcze w dwóch segmentach funduszy. Z ujemnym bilansem sprzedaży miniony miesiąc zakończyły fundusze rynku surowców (-18 mln zł) oraz nieruchomości (-4 mln zł). (PAP)

seb/ jtt/

d3z7jmz

Podziel się opinią

Share
d3z7jmz
d3z7jmz