Trwa ładowanie...
d4bb63n

Saldo napływu i umorzeń środków do TFI wyniosło w VIII plus 1,7 mld zł - Analizy Online

...

Share
d4bb63n

12.09. Warszawa (PAP) - Saldo napływu i umorzeń środków do funduszy inwestycyjnych wyniosło w sierpniu plus 1,7 mld zł - wynika z raportu Analiz Online.

To jedenasty z rzędu miesiąc wyraźnego napływu środków do funduszy.

Według autorów raportu napływ nowych środków to głównie efekt wpłat do funduszy niedetalicznych, w tym 1 mld zł bilansu sprzedaży dwóch rozwiązań Ipopema TFI. Saldo wpłat i umorzeń funduszy skierowanych do szerszego grona odbiorów wyniosło nieco ponad plus 0,5 mld zł.

Największą popularnością wśród klientów TFI w sierpniu cieszyły się rozwiązania gotówkowe i pieniężne, w przypadku których wpłaty były o 0,8 mld zł wyższe od umorzeń.

d4bb63n

"Duża popularność rozwiązań gotówkowych i pieniężnych utrzymuje się od początku roku i może wynikać m.in. z przenoszenia środków z depozytów na rynek funduszy. Wskazuje to na wysoką niechęć do ryzyka klientów TFI. Większy napływ do tego segmentu może być także spowodowany przenoszeniem środków z funduszy dłużnych, które w ostatnich miesiącach odczuwają słabszą koniunkturę na rynku" - napisano w raporcie.

Drugi pod względem wartości bilans sprzedaży zanotowały fundusze absolutnej stopy zwrotu. Klienci wpłacili do nich 0,7 mld zł, czyli najwięcej od momentu powstania segmentu.

Mniejszą popularnością w sierpniu cieszyły się fundusze akcyjne, do których wpłacono 100 mln zł.

Po raz pierwszy w tym roku ujemne saldo zanotowały rozwiązania zagraniczne. Z funduszy akcji tureckich oraz akcji europejskich rynków wschodzących wycofano łącznie prawie 90 mln zł.

d4bb63n

Ujemne saldo sprzedaży, po raz pierwszy od czterech miesięcy, zanotowały również fundusze akcji polskich uniwersalnych (minus 107 mln zł). Dodatni napływ środków do całego segmentu rozwiązań akcyjnych, był możliwy tylko dzięki funduszom akcji małych i średnich spółek, które pozyskały prawie 300 mln zł.

Trzeci miesiąc z rzędu przewagi wpłat nad wypłatami mają za sobą fundusze mieszane, które w sierpniu pozyskały łącznie 27 mln zł nowych środków.

Według autorów raportu na rynku nadal widać odwrót klientów od funduszy dłużnych. W sierpniu z tego segmentu wycofano prawie 0,8 mld zł.

Spory odpływ środków odnotowały także fundusze ochrony kapitału. Saldo wpłat i wypłat w tym segmencie wyniosło minus 362 mln zł. (PAP)

seb/ ana/

d4bb63n

Podziel się opinią

Share
d4bb63n
d4bb63n