Trwa ładowanie...
d20i1wn

Saldo napływu i umorzeń środków do TFI wyniosło w X plus 2 mld zł - Analizy Online

15.11. Warszawa (PAP) - Saldo napływu i umorzeń środków do funduszy inwestycyjnych wyniosło w październiku plus 2 mld zł i było najwyższe od czterech miesięcy - wynika z raportu...

Share
d20i1wn

15.11. Warszawa (PAP) - Saldo napływu i umorzeń środków do funduszy inwestycyjnych wyniosło w październiku plus 2 mld zł i było najwyższe od czterech miesięcy - wynika z raportu Analiz Online.

Bilans sprzedaży funduszy detalicznych wyniósł plus 1,4 mld zł - najwięcej od maja. Od początku roku fundusze detaliczne pozyskały już ponad 13,4 mld zł.

Wśród funduszy detalicznych, klienci TFI w październiku najchętniej wybierali fundusze akcyjne, w przypadku których saldo wpłat i wypłat wyniosło plus 1,1 mld zł. Według autorów raportu to najwyższy bilans sprzedaży tego typu rozwiązań od sześciu lat.

Dużą popularnością cieszyły się fundusze akcji małych i średnich spółek, do których klienci TFI wpłacili ponad 0,6 mld zł netto. Sprzyjała dobra koniunktura na GPW i wysokie stopy zwrotu indeksów mWIG40 oraz sWIG80 w tym roku (odpowiednio +36,7 proc. oraz +42,9 proc.).

d20i1wn

Najwyższy bilans sprzedaży od ponad 4 lat (+0,4 mld zł) odnotowały fundusze akcyjne o uniwersalnej strategii. Fundusze akcji zagranicznych zanotowały blisko +60 mln zł bilans sprzedaży.

Z raportu wynika, że słaba koniunktura na rynku obligacji skarbowych w tym roku zniechęciła klientów TFI do inwestowania w fundusze dłużne. Ten segment rynku zanotował trzeci z rzędu miesiąc znacznego odpływu środków. Od sierpnia klienci wypłacili z funduszy dłużnych minus 2,0 mld zł netto.

"Alternatywą dla funduszy dłużnych stały się w tym roku rozwiązania gotówkowe i pieniężne. W październiku były one trzecim najchętniej wybieranym segmentem rynku z +0,3 mld zł bilansem sprzedaży" - napisano w raporcie.

W październiku bilans sprzedaży funduszy mieszanych był najwyższy od prawie czterech lat i wyniósł blisko plus 160 mln zł. (PAP)

pel/ jtt/

d20i1wn

Podziel się opinią

Share
d20i1wn
d20i1wn