Trwa ładowanie...
d1v5ugu
d1v5ugu

Saldo wpłat i umorzeń w TFI wyniosło 0,58 mld zł w grudniu 2014

Warszawa, 20.01.2015 (ISBnews) - Saldo wpłat i umorzeń w krajowych funduszach inwestycyjnych było dodatnie w grudniu i wyniosło 0,58 mld zł, podała Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA). Uwaga inwestorów skupiona była przede wszystkim na funduszach gotówkowych i rynku pieniężnego.
Share
d1v5ugu

?Tak wysokiego salda wpłat i umorzeń, jakie zanotowaliśmy w listopadzie 2014 r., nie udało się powtórzyć w grudniu. W ostatnim miesiącu ubiegłego roku było ono ponad trzykrotnie niższe i wyniosło +0,58 mld złotych. Nie oznacza to jednak, że na rynku brakowało emocji, wręcz przeciwnie. Grudzień okazał się najbardziej aktywnym miesiącem w tym roku. Jeśli policzyć wartość wpływów, odpływów i konwersji, na rynku dokonano transakcji o wartości 18 mld złotych" - czytamy w raporcie.

Łącznie w minionym roku na rynek TFI trafiło ponad 11,5 mld zł nowych środków, mniej niż w ciągu ostatnich dwóch lat, ale, co istotne, w 2014 roku ani razu nie wystąpiło miesięczne ujemne saldo wpłat i umorzeń.

?To był kolejny dobry rok dla branży TFI. Stabilny dopływ gotówki do funduszy oraz coraz bardziej świadome wybory inwestorów pozwalają z optymizmem patrzeć na rynek funduszy inwestycyjnych w Polsce. Grudzień jest odpowiednim przykładem obrazującym średnioterminowe preferencje klientów. Ci stawiają przede wszystkim na produkty bezpieczne, jak fundusze gotówkowe i rynku pieniężnego urozmaicając portfele innymi komponentami, w tym także funduszami mieszanymi i akcyjnymi" - powiedział prezes IZFiA Marcin Dyl, cytowany w komunikacie.

d1v5ugu

Do funduszy rynku pieniężnego i gotówkowych trafiło w grudniu 0,65 mld zł. To co prawda mniej niż w listopadzie i październiku, nie zmienia to jednak faktu, że grupa ta była jednym z dwóch kół zamachowych rynku w całym 2014 roku. Klienci TFI wpłacili do niej ponad 6,3 mld zł.

?Drugim motorem wzrostu były funduszy dłużne, które pod koniec roku straciły swój impet i popularność, głównie wskutek mocnych cięć stóp procentowych w Polsce. Saldo wpłat i umorzeń w tej grupie funduszy wyniosło w 2014 r. 5,7 mld zł. Łącznie fundusze rynku pieniężnego i dłużne odpowiadały w minionym roku za 87% napływu środków do funduszy inwestycyjnych" - czytamy dalej.

Pozostałe kategorie funduszy wypadły w grudniu nader skromnie w porównaniu do funduszy pieniężnych. Pozytywnie zaskoczyły fundusze mieszane, których saldo wpłat i umorzeń było dodatnie i wyniosło prawie 80 mln zło. Klientów wciąż nie przekonują wyniki inwestycyjne części funduszy zrównoważonych, jednak swojej szansy upatrywali oni m.in. w funduszach stabilnego wzrostu (115,2 mln zł).

Grudzień był również interesujących miesiącem dla funduszy surowcowych. Saldo wpłat i umorzeń na poziomie 16 mln zł, było najwyższym od marca tego roku, mimo dalszej przeceny ropy naftowej na światowych rynkach.

d1v5ugu

Ostatni miesiąc 2014 r. nie przyniósł za to większych zmian wśród funduszy akcyjnych.

?Listopadowe dodatnie saldo nie zostało powtórzone i w grudniu klienci znów więcej wypłacali niż wpłacali środków do tej kategorii funduszy (-73 mln zł). Patrząc jednak z punktu widzenia całego roku nie można odmówić powodzenia funduszom sektorowym, do których klienci wpłacili +0,46 mld zł, a w samym grudniu +15 mln złotych. Pokazuje to, że inwestorzy niekoniecznie obrazili się na akcje, ale na niełatwym przecież obecnie rynku kapitałowym, poszukują inwestycji bardziej profilowanych" - czytamy także.

Do funduszami rynku niepublicznego w grudniu trafiło niewiele, bo +,5 mln zł, ale w ciągu całego roku była to trzecia najpopularniejsza kategoria funduszy z dodatnim saldem na poziomie 1,5 mld zł.

(ISBnews)

d1v5ugu

Podziel się opinią

Share
d1v5ugu
d1v5ugu