Trwa ładowanie...
d47yjuu
d47yjuu

Saldo wpłat i umorzeń w TFI wyniosło 1,92 mld zł w lutym

Warszawa, 13.03.2015 (ISBnews) - Po dobrym styczniu saldo nabyć i umorzeń w krajowych TFI ponownie wzrosło i wyniosło 1,92 mld zł w lutym. To najlepszy wynik od listopada 2013 roku, gdy przekroczyło ono 2,2 mld zł. Najpopularniejszą klasą aktywów wciąż są fundusze gotówkowe i pieniężne, do których w ub. miesiącu napłynęło 750 mln zł nowych środków, ale pojawił się pierwszy od roku bardziej wyraźny sygnał chęci inwestowania w akcje, podała Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d47yjuu

Izba poinformowała, że samo zainteresowanie funduszami, mierzone sprzedażą brutto, było niższe niż w ciągu kilku ostatnich miesięcy (+7,8 mld zł), co nie zmienia jednak faktu, że klienci TFI coraz chętniej inwestują w fundusze. I - jak pokazał luty - coraz częściej zerkają na inne aktywa niż papiery skarbowe.

"Trwa hossa na rynku funduszy inwestycyjnych w Polsce, za nami 29 miesiąc napływu środków na rynek. Pomału jednak optyka inwestorów zmienia się w kierunku szerszej dywersyfikacji, uwzględniającej także rynki akcji. Widać tu również pozytywny efekt ze strony samych TFI, które wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów wprowadzają do oferty nowe propozycje inwestycyjne" - powiedział prezes IZFiA Marcin Dyl, cytowany w komunikacie.

W lutym oprócz tradycyjnej już chęci do inwestowania w fundusze gotówkowe i rynku pieniężnego (+0,75 mld zł) czy w fundusze dłużne (+0,41 mld zł), pojawił się pierwszy od dokładnie roku bardziej wyraźny sygnał chęci inwestowania w akcje. Do funduszy tej kategorii napłynęło ponad 0,3 mld zł.

d47yjuu

"Strumień nowych środków popłynął do wszystkich trzech grup funduszy akcyjnych (akcyjnych uniwersalnych i indeksowych, sektorowych oraz małych i średnich spółek), aczkolwiek większość środków popłynęła do najszerszej grupy funduszy - uniwersalnych i indeksowych (+165 mln zł)" - czytamy dalej.

Mniejsza awersja do ryzyka i chęć relatywnie wyższych zysków w środowisku niskich stóp procentowych sprawiły, iż również do funduszy mieszanych po raz kolejny miesiąc z rzędu więcej wpłacano niż z nich wypłacano (+115 mln zł).

"Warto zwrócić uwagę na grupę funduszy stabilnego wzrostu, które od prawie pół roku zachowują się lepiej niż pozostałe rodzaje funduszy w tej grupie. Tylko przez dwa pierwsze miesiące tego roku klienci wpłacili do nich per saldo ponad +281 mln zł" - czytamy także.

Na uwagę zasługują fundusze absolutnej stopy zwrotu, które w lutym uzyskały najlepsze saldo wpłat i umorzeń (+171 mln zł) od listopada 2013 r. Co więcej, w ostatnich miesiącach, klienci coraz częściej i chętniej inwestują w ten rodzaj funduszy. Nie zmniejsza się również zainteresowanie funduszami aktywów niepublicznych, które - stojąc trochę z boku do największych grup funduszy - systematycznie pozyskują świeżą gotówkę (+148 mln zł w lutym).

(ISBnews)

d47yjuu

Podziel się opinią

Share
d47yjuu
d47yjuu