Samorząd województwa przejął uzdrowisko

Uzdrowisko w Busku Zdroju zostało nieodpłatnie przekazane przez skarb państwa samorządowi województwa świętokrzyskiego. Umowę w tej sprawie podpisali w środę w marszałek województwa Adam Jarubas oraz wiceminister skarbu państwa Urszula Pasławska.

Samorząd województwa przejął uzdrowisko
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

16.01.2013 | aktual.: 17.01.2013 06:54

- Chcemy dać stabilność tej firmie, nie ograniczać zakresów medycznych oraz rozwijać to uzdrowisko, strategiczne na mapie województwa - powiedział w rozmowie z PAP marszałek województwa Adam Jarubas.

Jak podkreślił, scenariusz komunalizacji buskiego sanatorium jeszcze niedawno wydawał mu się mało prawdopodobny.

- Wcześniej nie brany przez lata pod uwagę, scenariusz komunalizacji stał się możliwy. Ministerstwo kojarzone z prywatyzacjami zdecydowało się przekazać nieodpłatnie akcje na rzecz województwa. To historyczny moment dla Buska i regionu - ocenił Jarubas.

Zadeklarował, że dotychczasowy zestaw usług medycznych będzie nadal oferowany pacjentom. Będzie utrzymana ciągłość również tych usług, które z biznesowego punktu widzenia okażą się nierentowne. - Złożyliśmy deklarację, że nie będą ograniczane zakresy medyczne. To był zresztą warunek ministra zdrowia, który konsultował projekt komunalizacji - wyjaśnił.

Dodał, że nie ma mowy o scenariuszu, w którym uzdrowisko stanie się komercyjną placówką wyłącznie dla zamożnych klientów. - Niewątpliwie zadaniem spółki będzie różnicowanie portfela usług zarówno dla osób, które za własne pieniądze będą mogły wykupić określone usługi medyczne w sanatorium, jak i pacjentów, którzy nie mają na to pieniędzy i mogą liczyć tylko i wyłącznie na NFZ - ocenił.

W ciągu najbliższych lat samorząd województwa zamierza zainwestować w uzdrowisko ok. 14 milionów złotych. Będzie realizował w nim także projekty unijne. Jak ocenił w rozmowie z PAP Jarubas, niewykluczone, że łączna wartość inwestycji będzie jeszcze większa. Samorząd zadeklarował, że każda złotówka wypracowana przez sanatorium będzie reinwestowana w Busku.

Rozmowy na temat komunalizacji uzdrowiska toczyły się od wielu miesięcy. Kluczowym było wrześniowe spotkanie marszałków kilku województw z ministrem skarbu państwa Mikołajem Budzanowskim, podczas którego omawiano warunki ewentualnego przekazania uzdrowisk władzom lokalnym.

29 października radni sejmiku województwa świętokrzyskiego niemal jednogłośnie zgodzili się na tę transakcję. Niewiele ponad miesiąc później zarząd województwa świętokrzyskiego zatwierdził wniosek do Ministerstwa Skarbu Państwa w sprawie nieodpłatnego przejęcia uzdrowiska w Busku Zdroju.

Podobne umowy z resortem skarbu podpisały już pod koniec grudnia województwa kujawsko-pomorskie oraz zachodniopomorskie. Pierwsze z nich przejęło uzdrowisko w Ciechocinku, drugie - w Kołobrzegu i Świnoujściu.

Uzdrowisko Busko Zdrój - to jeden z najpopularniejszych polskich kurortów. Podstawową działalnością jest lecznictwo uzdrowiskowe, prowadzone przy wykorzystaniu własnych źródeł wód leczniczych - unikatowej wody siarczkowej i solanki. Z 70 rodzajów zabiegów rocznie korzysta 25 tys. pacjentów. Uzdrowisko zatrudnia 700 osób. W 2011 r. jego zysk netto przekroczył milion złotych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)