Trwa ładowanie...

Samorządy nie wykorzystują środków na Internet

Samorządy wydały tylko 2 procent z ponad dwóch miliardów złotych ze środków unijnych, przeznaczonych na budowę sieci internetowych - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Gazeta przypomina, że mija półmetek unijnego budżetu na lata 2007 - 2013. Jeśli samorządy nie przyspieszą inwestycji, grozi im utrata unijnego dofinansowania.

Share
Samorządy nie wykorzystują środków na Internet
Źródło: Jupiter Images
dkf2uoh

Realizacja projektów musi się zakończyć najpóźniej w 2015 roku. Utrata dotacji byłaby ciosem nie tylko dla regionów, ale i dla branży telekomunikacyjnej, zainteresowanej samorządowymi przetargami na budowę sieci. W grę wchodzą duże pieniądze, na przykład kontrakt na budowę sieci w Wielkopolsce może być wart ponad 600 milionów złotych.

Zaniepokojenia losem unijnych dotacji nie kryje Urząd Komunikacji Elektronicznej. - Bez wsparcia rządu samorządy nie poradzą sobie z wydawaniem tych środków - mówi rzecznik Urzędu Piotr Dziubak.

Prezes Stowarzyszenia "Miasta w Internecie" Krzysztof Głąb uważa, że głównym problemem, który stoi za opóźnieniami jest to, że unijne pieniądze na budowę sieci trafiły do samorządów niemających ani doświadczenia, ani wiedzy w tych sprawach". Według gazety, rząd musi się zastanowić, ile z regionalnych projektów uda się uratować. Dotacje dla inwestycji, których nie uda się zrealizować do 2015 roku, można przesunąć na inne projekty teleinformatyczne, na przykład na systemy zarządzania ruchem w miastach.

dkf2uoh

Podziel się opinią

Share
dkf2uoh
dkf2uoh