Trwa ładowanie...

Samotni rodzice muszą wybrać: albo alimenty albo 500+. Dwóch świadczeń nie dostaną

Mimo że wszystkie warunki są spełnione samotni rodzice mogą nie otrzymać 500+. Dlaczego? Ponieważ mają przyznane alimenty. Często żyją na granicy ubóstwa, ale muszą wybrać, co im się bardziej kalkuluje.

Samotni rodzice muszą wybrać: albo alimenty albo 500+. Dwóch świadczeń nie dostanąŹródło: 123RF.COM
d21hgu5
d21hgu5

Takie zasady znajdują się w przepisach o pomocy z Funduszu Alimentacyjnego i programu "Rodzina 500+". Alimenty z Funduszu są przyznawane, gdy dochód na jedną osobę nie przekracza 725 zł netto. Rodzic może się o nie ubiegać tylko, gdy są zasądzone przez sąd lub jest ugoda między małżonkami, a komornik zaświadczył, że od drugiego rodzica nie ma możliwości egzekwowania ustalonej kwoty – podaje "Gazeta Wyborcza”.

Dzięki podwyższeniu płacy minimalnej powstały pewne problemy, ponieważ pensja się trochę zwiększyła, ale progi świadczeń już nie. Dlatego, jeśli samotna matka zarabia najniższą krajową, nie zostaną przyznane jej alimenty z Funduszu Alimentacyjnego, bo przekroczy kryterium dochodowe o 4 zł i 74 gr (725x2-1459,48). Natomiast załapie się na 500+.

Jesteś rodzicem? Zobacz, na co możesz liczyć od państwa

Kryterium dochodowe na pierwsze dziecko w programie 500+ wynosi 800 zł na jednego członka rodziny, więc rodzic może zarobić do 1600 zł. Dlatego musi pilnować, żeby nie zasądzono mu większych alimentów niż 140 zł i 52 gr - inaczej straci prawa do tego świadczenia.

d21hgu5

Rodzic zarabiający najniższą krajową, czyli 1459 zł i 48 gr i otrzymujący 500+, ma zaledwie 9 zł i 48 zł więcej niż ten, kto ma pensje 950 zł i dostaje świadczenie wychowawcze i alimenty.

Płaca minimalna a świadczenia

Fundusz wypłaca alimenty w takiej wysokości, jaką przyznał sąd. Obecnie korzysta z niego 318 tys. rodzin. Przy obliczaniu kryterium dochodowego nie jest doliczane 500+.

Natomiast świadczenie z flagowego programu rządu "Rodzina 500+", jest przyznawane na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Można też ubiegać się o świadczenie na pierwszą pociechę, ale wtedy kwota uzyskiwanego dochodu nie może przekroczyć 800 zł na jedną osobę. W przypadku 500+ do jego obliczenia, przeliczanego na członków rodziny, wlicza się alimenty.

Od początku roku najniższe wynagrodzenie wyniosło 2 tys. brutto, czyli 1459 zł 48 gr netto. Pensja nie może być niższa, ponieważ pracodawca łamałby wtedy prawo.

d21hgu5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21hgu5