Sankcje wobec Putina. Apel niemieckiego ministra: potrzebna większa determinacja
O dalsze zaostrzenie sankcji nałożonych na prezydenta Rosji Władimira Putina i jego otoczenie zaapelował we wtorek w wywiadzie dla "Handelsblatt" minister finansów Niemiec Christian Lindner. Wezwał Niemców zasiadających w radach rosyjskich spółek do rezygnacji.
- Musimy występować z większą determinacją i siłą, gdy chodzi o zwolenników Putina - zaznaczył. - Oligarchowie, którzy posyłają swe dzieci do angielskich szkół prywatnych, posiadający wille na Lazurowym Wybrzeżu i robiący zakupy w (luksusowych) sklepach przy Kurfuerstendamm - przepływy kapitału powinny być w ich wypadku pieczołowicie zbadane i skonfiskowane", gdy są ku temu powody.
Apel Ukrainy do rosyjskich żołnierzy. "Bardzo dobra zagrywka, naprawdę cwana"
Zdaniem Lindnera zmiany w harmonogramie odchodzenia przez Niemcy od energii atomowej nie powinny być traktowane jak tabu, jeśli pozwoli to na zmniejszenie uzależnienia od dostaw surowców z Rosji.
Lindner wyraził też pogląd, że złożona przez rząd koalicyjny obietnica, że prace poszukiwawcze i odwierty gazowe na Morzu Północnym zostaną wstrzymane, powinna być zrewidowana.
Sankcje Brukseli w odpowiedzi na agresję Rosji
Sankcje nałożone na Władimira Putina i Sergieja Ławrowa przez Unię Europejską weszły w życie w sobotę. Unia Europejska odcięła rosyjskiego przywódcę od jego europejskich aktywów. Oznacza to, że Putin nie może korzystać ze środków zgromadzonych na terenie Wspólnoty. To samo dotyczy szefa MSZ Federacji Rosyjskiej Sergieja Ławrowa.
Poza zamrożeniem aktywów rosyjskiego prezydenta i ministra spraw zagranicznych Bruksela nałożyła sankcje na członków Rady Bezpieczeństwa Narodowego Federacji Rosyjskiej, którzy poparli natychmiastowe uznanie przez Rosję niepodległości dwóch niekontrolowanych przez rząd ukraiński obszarów w Donbasie.
Sankcje zostały również rozciągnięte na pozostałych członków rosyjskiej Dumy Państwowej, która ratyfikowała rządową decyzję układu o przyjaźni, współpracy i pomocy wzajemnej między Federacją Rosyjską a obydwoma podmiotami.
Majątek Putina owiany tajemnicą
Do sakcji nałożonych na Putina i Ławrowa tego samego dnia przyłączyły się także Stany Zjednoczone.
Na ten moment nie ma pewności, jak duży majątek Putin i Ławrow mają ukryty w państwach europejskich.
Trop w tej sprawie przyniosło śledztwo dziennikarzy nazwane "Pandora Papers". Dziennikarze "The Washington Post" ujawnili, że kobieta z kilkumiesięcznym dzieckiem otrzymała dom o wartości 4 mln dolarów w Monako, który powiązany jest z ludźmi Władimira Putina. Zdaniem reporterów to "zapłata" za milczenie, że ojcem nieślubnego dziecka jest obecny prezydent Rosji.