Trwa ładowanie...
d1cgb55

Santander przygląda się BGŻ; KNF chce, by najpierw dokończył poprzednią fuzję w Polsce (opis)

24.10. Warszawa (PAP) - Santander zastanawia się nad przejęciem Banku Gospodarki Żywnościowej. KNF ocenia jednak, że Santander powinien najpierw dokończyć poprzednią polską...

Share
d1cgb55

24.10. Warszawa (PAP) - Santander zastanawia się nad przejęciem Banku Gospodarki Żywnościowej. KNF ocenia jednak, że Santander powinien najpierw dokończyć poprzednią polską fuzję.

"Grupa Santander w pierwszej kolejności powinna dokończyć poprzednią polską fuzję i wywiązać się z zobowiązań złożonych przed KNF" - napisał UKNF w stanowisku przesłanym PAP.

W grudniu 2012 roku Komisja Nadzoru Finansowego zezwoliła na połączenie Banku Zachodniego WBK i Kredyt Banku przez przeniesienie całego majątku Kredyt Banku na BZ WBK SA. Banco Santander zobowiązał się wtedy m.in. do uporządkowania struktury i działalności podmiotów zależnych grupy Santander w Polsce oraz do wprowadzenia akcji Banco Santander do obrotu na GPW do końca 2014 r.

KNF od pewnego czasu sygnalizuje, że jest niechętna kolejnym dużym fuzjom na rynku bankowym i chce, by na rynek wchodzili nowi inwestorzy. KNF informował w czerwcu, że w warunkach wysokiej stabilności i efektywności krajowego systemu bankowego obecny poziom koncentracji na rynku bankowym w Polsce jest bliski optimum.

d1cgb55

Urząd podawał wówczas, że analizując ewentualne kolejne wnioski w sprawie znaczących dla krajowego rynku połączeń banków, nadzór finansowy będzie bardzo wnikliwie badać skutki transakcji zarówno dla poziomu ryzyka systemowego, jak i dla banku przejmującego i przejmowanego.

W czwartek prezes Santandera Javier Marin poinformował, że bank przygląda się polskiemu BGŻ. Powiedział też, że Santander nie jest zainteresowany przejęciem Commerzbanku.

Wcześniej UniCredit podał, że chce kupić BGŻ od Rabobanku i złożył już w tej sprawie ofertę.

Według spekulacji prasowych bankiem BGŻ zainteresowany mogą być także Credit Agricole, BNP Paribas, ING oraz Getin Noble Bank. (PAP)

pel/ pr/ jtt/

d1cgb55

Podziel się opinią

Share
d1cgb55
d1cgb55