Savoir-vivre w podróży. Trójmiasto przypomina turystom, jak należy się zachowywać
Savoir-vivre obowiązuje nie tylko w towarzystwie czy przy stole, ale też podczas podróży i urlopów. W Gdyni, Gdańsku i Sopocie ruszyła akcja, która ma na celu wskazać nieprawidłowe zachowania turystów. Powód? Niektórzy zapominają, gdzie kończy się plaża, a gdzie zaczyna ulica.
28.06.2023 | aktual.: 28.06.2023 16:48
Turyści jadą na urlop, by się zrelaksować i wypocząć, niektórym niestety puszczają hamulce. Co roku tłumy odwiedzające Trójmiasto dają w kość mieszkańcom. Mowa o zaśmiecaniu plaż, głośnych całonocnych imprezach czy negliżu w miejscach publicznych. Jak podaje serwis trójmiasto.pl, dla Gdyni uciążliwym problemem w czasie wysokiego sezonu turystycznego są śmieci. Gdyńskie Centrum Sportu jako administrator plaż przygotowuje kampanię informacyjną, by tę niedogodność zminimalizować.
Jej głównym zagadnieniem będzie uwypuklenie problemu śmiecenia przez osoby odwiedzające nasze plaże, by dotrzeć do ich świadomości i wspólnymi siłami zadbać o bezpieczeństwo i komfort podczas wakacyjnego wypoczynku - mówi Anna Pawłowska z Gdyńskiego Centrum Sportu, cytowana przez serwis.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Trójmiasto sporządza savoir vivre skierowany do odwiedzających
W Gdańsku natomiast pojawiły się plakaty z dobrymi radami dla turystów. "Zachęcają do korzystania z komunikacji miejskiej, przypominają o konieczności poszanowania zabytków i przyrody, byciu kulturalnym, noszeniu stosownego ubioru, załatwianiu potrzeb fizjologicznych w toaletach i spożywaniu alkoholu tylko w miejscach do tego przeznaczonych" - donosi trójmiasto.pl.
Z kolei przedstawiciele sopockiego magistratu kontynuują działania pod hasłem "Turysto szanuj Sopot" i "Stop golasom na ulicy". Informacje pojawią się na kubikach miejskich i słupach informacyjnych. Będą także na przebieralniach na plaży.
Wydrukowaliśmy 20 tys. podkładek gastronomicznych, które trafią na stoły w restauracjach. Plakaty zostaną również wywieszone na klatkach schodowych. Pakiety można także samodzielnie odebrać w informacji turystycznej. Ponadto, będziemy emitować filmy w punktach informacji turystycznej, w kinie letnim na molo oraz na lotnisku. Informacje trafią również do sopockich hoteli - tłumaczy serwisowi Izabela Heidrich, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Sopocie.
Zobacz także
Wakacje bez kar i mandatów. Jak uniknąć nieprzyjemnych przygód na wakacjach?
Jak uniknąć mandatu albo kary na wakacjach w kraju lub za granicą? Serwis StronaPodróży, radzi:
- Znajcie przepisy. Jedynym sposobem na uniknięcie nieprzyjemności jest unikanie łamania prawa.
- Stosujcie zdrowy rozsądek. Nawet jeśli nie znacie szczegółowych przepisów w danym miejscu, możecie łatwo przewidzieć, jakie zachowania wpędzą Was w kłopoty. Złota zasada: nie rób drugiemu, co Tobie niemiłe.
- Znajcie ogólne zasady. Pewne przepisy są na tyle uniwersalne, że warto o nich pamiętać w najbardziej popularnych wakacyjnych destynacjach. Nawet jeśli nie jesteście pewni, czy coś jest w danym miejscu legalne, jeśli gdzie indziej takie nie jest, to lepiej powstrzymać się od danego zachowania i w ten sposób nie narazić się na karę albo mandat.
Mandaty mogą być wystawione przede wszystkim przez policję, ale też straż miejską, leśną, graniczną i rybacką, a także służbę celną – w zależności od okoliczności i miejsca popełnienia wykroczenia. Na plażach i kąpieliskach mandaty najczęściej wypisują policjanci.