Trwa ładowanie...
d1gd3zp

Scenariusz recesyjny w Polsce mało prawdopodobny, ale o prawdopodobieństwie znacznie wyższym niż

05.12. Warszawa (PAP) - Scenariusz recesyjny jest scenariuszem mało prawdopodobnym, ale o prawdopodobieństwie znacznie wyższym niż zero - ocenia prezes Narodowego Banku Polskiego...

d1gd3zp
d1gd3zp

05.12. Warszawa (PAP) - Scenariusz recesyjny jest scenariuszem mało prawdopodobnym, ale o prawdopodobieństwie znacznie wyższym niż zero - ocenia prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. W jego ocenie w polskiej gospodarce nie narosły żadne poważne nierównowagi makroekonomiczne.

"Scenariusz recesyjny jest scenariuszem mało prawdopodobnym, ale o prawdopodobieństwie znacznie wyższym niż zero. Gdyby do tego dochodziło, to oczywiście należałoby dostosować politykę gospodarczą w ogóle, nie tylko pieniężną. Ale byłoby niewłaściwe, gdybyśmy scenariusz recesyjny traktowali jako podstawowy" - powiedział Belka podczas konferencji po posiedzeniu RPP.

"W polskiej gospodarce nie narosły żadne poważne nierównowagi makroekonomiczne. Nie ma potrzeby delewarowania gospodarstw domowych, nie ma potrzeby przywracania konkurencyjności eksportowej, nie ma bańki płacowej. Jeśli chodzi o budownictwo mieszkaniowe, to mieliśmy zwyżkę cen, teraz się one obniżają, ale nie ma dramatu" - dodał.

"Nie ma żadnych nierównowag gospodarczych, które trzeba by niwelować, zanim gospodarka może przejść do wzrostu. To jest powodem do pewnego optymizmu, ze polska gospodarka jest w stanie poradzić sobie z tym w sposób dobry" - powiedział prezes NBP.

d1gd3zp

Pytany, czy wzrost PKB w III kw. na poziomie 1,4 proc. rdr wobec 1,8 proc. rdr oczekiwanych przez IE NBP, wpływa na postrzeganie projekcji, Belka odpowiedział: "co miesiąc otrzymujemy porcje danych wysokiej częstotliwości, one nie są zachęcające, ale jeśli na ich podstawie miano by dokonać jakiejś rewizji projekcji listopadowej, to nie byłaby ona znacząca. Z punktu widzenia tej projekcji niemal neutralna".(PAP)

jba/ fdu/ asa/

d1gd3zp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gd3zp