Trwa ładowanie...
d1bbyq8

Ścieżka z APK bez dodatkowych działań dostosowawczych mało realna - opinia do projektu budżetu na

23.11. Warszawa (PAP) - W świetle osłabienia dochodów podatkowych obserwowanego w 2012 roku oraz pogorszenia perspektyw wzrostu gospodarczego, realizacja ścieżki wyznaczonej w...

d1bbyq8
d1bbyq8

23.11. Warszawa (PAP) - W świetle osłabienia dochodów podatkowych obserwowanego w 2012 roku oraz pogorszenia perspektyw wzrostu gospodarczego, realizacja ścieżki wyznaczonej w Programie Konweregencji bez dodatkowych działań dostosowawczych wydaje się mało realna - wynika z opinii Rady Polityki Pieniężnej do projektu ustawy budżetowej na rok 2013 opublikowanej przez NBP w piątek.

"Po znaczącym wzroście deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych w Polsce w latach 2009-2010 do poziomu 7,8 proc. PKB w 2010 r., od 2011 r. rozpoczął się proces jego redukcji. W 2011 r. deficyt został ograniczony o 2,8 pkt. proc. PKB, zaś w 2012 r. może się zmniejszyć o kolejne ok. 1,5 pkt. proc. PKB. Może to pozwolić na zakończenie przez Radę UE procedury nadmiernego deficytu, którą Polska jest objęta od 2009 r. +Program Konwergencji. Aktualizacja 2012+ przewidywał jego dalsze ograniczanie w kolejnych latach, aż do poziomu 1 proc. PKB w 2015 r. Jednak w świetle osłabienia dochodów podatkowych obserwowanego w 2012 r. oraz pogorszenia perspektyw wzrostu gospodarczego, realizacja ścieżki wyznaczonej w Programie bez dodatkowych działań dostosowawczych wydaje się mało realna" - napisano w dokumencie.

"Skalę zacieśnienia fiskalnego w 2013 r. NBP szacuje na ok. 0,6 pkt. proc. PKB, a zatem będzie ona wyraźnie niższa niż w latach 2011-2012. Planowane zacieśnienie fiskalne w 2013 r. jest stosunkowo niewielkie, jeśli wziąć pod uwagę wysoki poziom, na jakim utrzyma się deficyt strukturalny finansów publicznych, ale niesprzyjająca sytuacja makroekonomiczna w otoczeniu zewnętrznym polskiej gospodarki utrudnia określenie optymalnego tempa konsolidacji" - dodano.

"Z jednej strony, zbyt silne zacieśnienie polityki fiskalnej groziłoby dalszym pogłębieniem spowolnienia gospodarczego, co mogłoby negatywnie odbić się na postrzeganiu Polski przez inwestorów zagranicznych. Z drugiej strony, zbyt duży wzrost deficytu na skutek działania tzw. automatycznych stabilizatorów koniunktury również może mieć ujemny wpływ na postrzeganie stabilności finansowej Polski i wzrost gospodarczy" - głosi opinia RPP.

d1bbyq8

W dokumencie zaznaczono, że zgodnie z symulacjami przeprowadzonymi przez NBP przedstawione w projekcie Ustawy zmiany fiskalne, ograniczające wydatki oraz zwiększające dochody sektora instytucji rządowych i samorządowych, przyczynią się do obniżenia w latach 2013-2014 tempa wzrostu wszystkich kategorii zagregowanego popytu: spożycia indywidualnego i zbiorowego, nakładów brutto na środki trwałe oraz zapasów.

"W konsekwencji dynamika PKB obniży się z tego tytułu średniorocznie o ok. 0,3 pkt. proc. Mając na uwadze dużą rozpiętość szacunków mnożników fiskalnych prezentowanych w literaturze, wyniki te powinny być traktowane z ostrożnością" - napisano.

"Kategorią, na którą najsilniej wpłyną wymienione powyżej zmiany dyskrecjonalnie zmniejszające wydatki sektora instytucji rządowych i samorządowych będą, zdaniem NBP, nakłady brutto na środki trwałe. Będzie to wynikało przede wszystkim z planowanego ograniczenia inwestycji publicznych, które, jak mówią o tym wspomniane wcześniej wyniki badań, mają relatywnie silny wpływ na dynamikę PKB" - dodano.

"Działania prowadzące do redukcji nierównowagi fiskalnej będą także pośrednio oddziaływać na inwestycje przedsiębiorstw i inwestycje mieszkaniowe, przy czym podstawowym kanałem oddziaływania będzie ich negatywny wpływ na zagregowany popyt i dochody do dyspozycji gospodarstw domowych" - głosi dokument NBP.

d1bbyq8

RPP zaznacza, że negatywny wpływ konsolidacji fiskalnej na poziom inwestycji może zostać częściowo skompensowany poprzez zapowiedziany przez Prezesa Rady Ministrów program inwestycji finansowanych przez przedsiębiorstwa państwowe i Bank Gospodarstwa Krajowego.

"Ponieważ nie są znane szczegóły tych planów, nie jest możliwe dokonanie oceny ich skutków ekonomicznych" - napisano.

Według szacunków NBP, deficyt strukturalny finansów publicznych w 2013 roku będzie zbliżony do poziomu 3 proc. PKB. W opinii zapisano, że osiągnięcie celu średniookresowego wymaga kontynuowania działań konsolidacyjnych w kolejnych latach.

d1bbyq8

DŁUG PUBLICZNY

W opinii zaznaczono, że w czasie globalnego kryzysu gospodarczego relacja długu publicznego do PKB w Polsce wzrosła, choć skala tego przyrostu była wyraźnie mniejsza niż w większości państw UE oraz innych krajów rozwiniętych.

"Na koniec 2011 r. państwowy dług publiczny w ujęciu określonym w ustawie o finansach publicznych wyniósł 53,6 proc. PKB, (zgodnie z metodologią ESA95 - 56,4 proc. PKB). W 2012 r. prawdopodobnie nastąpi obniżenie tych wielkości, do czego przyczyni się zmniejszenie pierwotnego deficytu finansów publicznych, korzystna relacja średniego oprocentowania długu do nominalnego wzrostu PKB oraz wzmocnienie kursu złotego ze stosunkowo słabego poziomu notowanego na koniec 2011 r." - napisano.

d1bbyq8

"Zgodnie ze Strategią zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2013-2016, na koniec 2012 r. państwowy dług publiczny wyniesie 52,4 proc. PKB (dług publiczny w ujęciu ESA95 - 55,5 proc. PKB)" - dodano.

"W 2013 r. Strategia przewiduje dalszy spadek relacji państwowego długu publicznego do PKB do poziomu 51,4 proc. PKB, a tym samym jego oddalenie od drugiego progu ostrożnościowego Ustawy o finansach publicznych. W ocenie RPP, scenariusz ten jest obarczony pewnym ryzykiem, związanym głównie z sytuacją w otoczeniu polskiej gospodarki" - głosi opinia RPP.

POTRZEBY POŻYCZKOWE

d1bbyq8

RPP zaznacza w opinii, że ze względu na silne powiązania gospodarcze ze strefą euro, polski rynek finansowy jest wrażliwy na ryzyko wystąpienia tam ewentualnych dalszych turbulencji.

"Stanowi to czynnik niepewności dla warunków finansowania potrzeb pożyczkowych w 2013 r. Bezpiecznemu finansowaniu budżetu państwa będzie natomiast sprzyjało zmniejszenie potrzeb pożyczkowych brutto do poziomu zaledwie 8,6 proc. PKB, a więc najniższego od wielu lat" - napisano.(PAP)

jba/ ana/

d1bbyq8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bbyq8