Trwa ładowanie...

Sejm odrzucił projekt rezolucji dot. płatności dla podwykonawców

Sejm odrzucił projekt rezolucji wzywającej rząd, by podjął działania zapewniające bezpieczeństwo funkcjonowania firm - podwykonawców pracujących przy budowie dróg i autostrad. Wcześniej Sejm uchwalił ustawę regulującą sprawę zaległych płatności wobec nich.

Share
Sejm odrzucił projekt rezolucji dot. płatności dla podwykonawców
Źródło: Jupiterimages
d5pb0wp

Z inicjatywą takiej rezolucji wystąpili pod koniec kwietnia br. posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Podczas drugiego czytania w środę złożono wniosek o odrzucenie projektu. Posłowie PO i PSL argumentowali wówczas, że w sytuacji, gdy Sejm uchwali już ustawę regulującą sprawy związane z zaległymi płatnościami wobec podwykonawców, taka rezolucja nie będzie już potrzebna.

Wniosek o odrzucenie projektu zyskał podczas czwartkowego głosowania akceptację 224 posłów, 210 było przeciwnych, a żaden poseł nie wstrzymał się od głosu.

d5pb0wp

W odrzuconym projekcie zapisano, że Sejm domaga się od rządu opracowania odpowiednich specyfikacji przetargowych, wydania wytycznych do umów i opracowania odpowiednich rozwiązań prawnych, a także zadbania o to, by podwykonawcy otrzymali należną im zapłatę.

Sejm uchwalił w czwartek ustawę regulującą wypłacanie zaległych wynagrodzeń podwykonawcom pracującym przy budowie autostrad. Zakłada ona, że małe i średnie firmy, a także mikroprzedsiębiorstwa, które pracowały przy budowie autostrad, a nie otrzymały zapłaty za pracę, będą mogły zwrócić się do generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad. Będzie on mógł wypłacić im pieniądze z Krajowego Funduszu Drogowego, a później będzie je odzyskiwał od wykonawców, którzy nie zapłacili.

Tylko podwykonawcy jednego z odcinków autostrady A2 szacują swoje roszczenia na ok. 40 mln zł.

d5pb0wp

Podziel się opinią

Share
d5pb0wp
d5pb0wp