Sejm odrzucił weto w sprawie "pomostówek"

Sejm w piątek uchwalił ponownie ustawę o emeryturach pomostowych odrzucając tym samym weto prezydenta Lecha Kaczyńskiego do tej ustawy.

Sejm odrzucił weto w sprawie "pomostówek"

Posłowie PO i PSL-u wsparci przez Lewicę wspólnymi siłami odrzucili weto do ustawy o wcześniejszych emeryturach. Posłowie Lewicy zapowiedzieli, że ustawę mimo wszystko uważają za niekonstytucyjną i zaskarżą ją do Trybunału (twierdzą, że narusza ona prawa nabyte i uzależnia prawo do uzyskania świadczenia od daty podjęcia pracy, a nie od kryteriów zdrowotnych).

Ustawa w wersji uchwalonej w piątek ponownie przez Sejm przewiduje, że po 1 stycznia 2009 r. na wcześniejszą emeryturę może przejść czterokrotnie mniej osób niż wynikało to z obecnie obowiązujących przepisów (ok. 250 tys. pracowników, reprezentujących ok. 40 zawodów, zamiast ok. 1 mln osób). Prawo to straci większość nauczycieli, część kolejarzy, artyści, dziennikarze, kierowcy ciężarówek.

Rządowy projekt przyznaje prawo do emerytury pomostowej osobom, które będą miały skończone 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni), staż ubezpieczeniowy przekraczający 20 lat (kobiety) i 25 (mężczyźni), są urodzone po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1999 r. i przez co najmniej 15 lat wykonywały prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Za prace taką ustawa uznaje m.in. zatrudnienie: przy przeróbce węgla oraz rud metali, urabianiu minerałów skalnych, pod ziemią, przy obsłudze pieców odlewniczych, przy przetwórstwie azbestu. Za prace w szczególnym charakterze natomiast m.in. pracę: maszynistów, pilotów, nauczycieli ośrodków wychowawczych i schronisk dla nieletnich, zespołów operacyjnych.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)