Sejm przyjął nowelizację ustawy o oświacie wprowadzającą bezpłatne podręczniki

Warszawa, 30.05.2014 (ISBnews) - Sejm przyjął nowelizację ustawy o oświacie wprowadzającą od 1 września 2014 r. darmowe podręczniki dla klas pierwszych. W myśl nowo przyjętego...

30.05.2014 10:16

Warszawa, 30.05.2014 (ISBnews) - Sejm przyjął nowelizację ustawy o oświacie wprowadzającą od 1 września 2014 r. darmowe podręczniki dla klas pierwszych. W myśl nowo przyjętego rozwiązania, od 2017 r. bezpłatny podręcznik otrzymają wszyscy uczniowie szkół podstawowych, plan obejmuje także objęciem tym rozwiązaniem gimnazjów.

W głosowaniu udział wzięło 413 posłów. Za przyjęciem nowelizacji ustawy było 409 posłów, przeciw było 3 posłów, a 1 wstrzymał się od głosu.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw w kwietniu. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą, zadaniem ministra edukacji będzie wyposażenie szkół podstawowych w bezpłatny podręcznik do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej dla uczniów klas I-III. Projekt będzie wdrażany stopniowo. W roku szkolnym 2014/2015 podręcznik trafi do uczniów klas I szkół podstawowych, w latach 2015/2016 podręcznik otrzymają uczniowie klas II szkół podstawowych, a w latach 2016/2017 podręcznik zostanie przydzielony uczniom klas III szkół podstawowych.

W myśl przepisów nauczyciele klas I-III szkół podstawowych będą mogli korzystać z innego niż rządowy podręcznik, pod warunkiem, że jego zakup sfinansuje organ prowadzący szkołę. Kolejna zmiana to zapewnienie dotacji celowej dla organów prowadzących szkoły podstawowe i gimnazja. Zmiana ta będzie wdrażana stopniowo, począwszy od 2014 r., w którym dotacja celowa będzie udzielana na wyposażenie szkół podstawowych w podręczniki do nauczania języka obcego lub materiały edukacyjne do jego nauczania oraz materiały ćwiczeniowe dla klas I. W kolejnych latach dotacja obejmie następne klasy szkoły podstawowej i klasy gimnazjum.

Szacunkowo na realizację projektu, w latach 2014-2023, trzeba będzie przeznaczyć ok. 3,8 mld zł.

Nowe przepisy już na etapie projektów spotkały się z dużą krytyką wydawców. Największy podmiot na polskim rynku, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne (WSiP) ogłosiły w połowie maja, że są zmuszone do redukcji zatrudnienia i rozpoczynają negocjacje procesu zwolnień grupowych ze związkami zawodowymi. Według prezesa Jerzego Garlickiego, powodem tej decyzji są właśnie wprowadzone przez rząd zmiany do ustawy o oświacie.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)