Trwa ładowanie...

Sejm przyjął sprawozdanie KRRiT za 2012 r.

Sejm przyjął w piątek sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za 2012 r. Przeciwko głosowały PiS i SP z powodu nieprzyznania miejsca na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej TV Trwam.

Sejm przyjął sprawozdanie KRRiT za 2012 r.Źródło: WP.PL
dhpcypa
dhpcypa

Sejm przyjął w piątek sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za 2012 r. Przeciwko - z powodu nieprzyznania miejsca na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej TV Trwam - głosowały PiS i SP.

Za przyjęciem sprawozdania KRRiT wraz z informacją o problemach radiofonii i telewizji głosowało 219 posłów, przeciw było 142, 65 wstrzymało się od głosu.

Przyjęcie sprawozdania rekomendowała izbie sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu. Sejm przyjął sprawozdanie głosami PO i PSL (z tego klubu jeden poseł głosował przeciwko, troje wstrzymało się od głosu). Przeciwko głosowały PiS i SP. Wstrzymali się od głosu posłowie RP i SLD.

Posłowie nie przyjęli wniosku PiS o odrzucenie sprawozdania.

dhpcypa

Przed głosowaniem doszło do debaty, której głównym tematem było nieprzyznanie przez Krajową Radę miejsca na multipleksie TV Trwam.

Beata Kempa (SP) oceniła, że KRRiT dyskryminuje katolików w Polsce, a treści religijne w telewizji publicznej "wynoszą zero". - Pan przewodniczący KRRiT odpowiedział na to pytanie na jednej z komisji, że przecież Polacy mają dwa seriale: "Ojciec Mateusz i "Plebania". To jest skandal, jeśli on uważa, że w kraju katolickim, gdzie ponad 2,5 mln osób już domaga się na piśmie istnienia TV Trwam na multipleksie, wystarczą "Ojciec Mateusz" i "Plebania". Zapomniał, że "Plebania" została już zdjęta z anteny - mówiła poseł.

Zdaniem Jacka Boguckiego (SP) Krajowa Rada złamała prawo nie odpowiadając na apele 2,5 mln obywateli, którzy według niego domagają się przyznania fundacji Lux Veritatis - nadawcy TV Trwam - miejsca na multipleksie.

Cezary Olejniczak (SLD) ocenił, że treści religijnych jest w telewizji publicznej wystarczająco dużo, emitowane są programy "Między niebem a ziemią" i "Ziarno", a co niedzielę - msza św. - Może rzeczywiście, żeby państwo z Solidarnej Polski i z PiS-u nie prześcigali się w przypodobaniu o. Tadeuszowi Rydzykowi, trzeba wydać mu tę koncesję - powiedział.

dhpcypa

Anna Grodzka (RP) zwróciła uwagę, że KRRiT niedostatecznie dba o media publiczne. Jej zdaniem w Polsce trwa "polityka zabijania mediów publicznych". - Polityka komercjalizacji mediów to polityka tabloidyzacji mediów - mówiła.

Jak wynika ze sprawozdania KRRiT, wpływy abonamentowe w 2012 r. wzrosły po raz pierwszy od prawie dekady - były o 80 mln zł wyższe od tych z roku poprzedniego. KRRiT przyjęła prognozę w wysokości 470 mln zł, wpływy wyniosły 550 mln zł. Nadwyżka trafiła do mediów publicznych: Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz jego rozgłośni regionalnych.

Według KRRiT nieznaczny, pierwszy od lat wzrost wpływów abonamentowych nastąpił przede wszystkim w wyniku poprawy ściągania zaległości abonamentowych przez Pocztę Polską (uprawnioną do poboru abonamentu) i aparatu skarbowego.

dhpcypa

Jak podano w sprawozdaniu, przewodniczący KRRiT w 2012 r. wydał siedem decyzji o nałożeniu kar na nadawców w łącznej wysokości 381,9 tys. zł, w tym za naruszenia zasad działalności reklamowej i sponsorskiej przewodniczący KRRiT nałożył cztery kary finansowe na łączną kwotę 56,9 tys. zł.

W sprawozdaniu znalazła się także analiza sposobu relacjonowania manifestacji "Obudź się Polsko" w telewizyjnych audycjach informacyjnych. Chodzi o marsz, który przeszedł 29 września 2012 r. ulicami Warszawy w proteście przeciwko braku dialogu społecznego i podnoszeniu wieku emerytalnego oraz w obronie swobód obywatelskich i pluralizmu mediów.

"Pod względem przedstawiania różnych punktów widzenia, najkorzystniej zaprezentowały się audycje informacyjne telewizji publicznej +Panorama+ i +Wiadomości+. Telewizja Trwam prezentowała własny punkt widzenia, nie przywołując innych" - podkreśliła KRRiT w sprawozdaniu. Tę analizę podczas debat sejmowych krytykowali posłowie PiS i SP.

dhpcypa

Zgodnie z ustawą medialną odrzucenie przez Sejm i Senat sprawozdania Krajowej Rady skutkowałoby wygaśnięciem jej kadencji po dwóch tygodniach, chyba że nie potwierdziłby tego prezydent. 16 maja sprawozdanie z działalności KRRiT przyjął Senat.

Do tej pory tylko raz - w 2010 r. - zdarzyło się, że KRRiT została rozwiązana w ten sposób. Natomiast w 2009 i 2008 r., gdy sprawozdania KRRiT odrzucały Sejm i Senat, na przerwanie kadencji Rady nie zgadzał się prezydent Lech Kaczyński. Podobnie było w 2011 r. - decyzji parlamentu nie potwierdził Bronisław Komorowski. W zeszłym roku Sejm i Senat przyjęły sprawozdanie.

dhpcypa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhpcypa