Trwa ładowanie...
d49jd75
09-03-2017 21:35

Sejm za pakietem wierzycielskim

Ułatwienie dochodzenia wierzytelności, przeciwdziałanie zatorom płatniczym, poprawę płynności finansowej firm zakłada tzw. pakiet wierzycielski, przyjęty w czwartek przez Sejm.

d49jd75
d49jd75

Za ustawą opowiedziało się 405 posłów, jedna osoba była przeciw, a 30 wstrzymało się. Sejm odrzucił pięć poprawek zgłoszonych przez klub Kukuz'15 podczas drugiego czytania projektu.

Pakiet wierzycielski jest elementem Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Element ten, znany pod nazwą "100 zmian dla firm", ma pomóc przedsiębiorcom w prowadzeniu działalności i zmierza do ułatwienia dochodzenia wierzytelności.

Do prac nad ustawą powołano podkomisję, która obradowała trzykrotnie i przygotowała sprawozdanie przyjęte przez połączone komisje: finansów oraz gospodarki.

Ustawa zakłada zmiany polegające na ułatwieniu dochodzenia wierzytelności, które mają poprawić płynność finansową firm i - tym samym - przeciwdziałać zatorom płatniczym, które są jedną z podstawowych barier rozwoju gospodarczego. W ustawie dotyczącej pakietu wierzycielskiego wprowadzono m.in. przepisy zwiększające pewność zapłaty należności, które uwzględniają zwłaszcza takie etapy jak: zaciągnięcie zobowiązania, dochodzenie zapłaty, zabezpieczenie roszczenia. Nowe regulacje zwiększą też możliwości prawidłowej oceny wiarygodności płatniczej kontrahenta oraz poprawią skuteczność dochodzenia roszczeń na drodze sądowej.

d49jd75

Jak mówiła w Sejmie przewodnicząca podkomisji Barbara Bobula (PiS), "ustawa pomoże skrócić czas rozpatrywania spraw gospodarczych przez sądy, zmniejszając konieczność sądowego dochodzenia należności. Obecnie dane o terminach rozstrzygania przez sądy są alarmujące. W roku 2015 średni czas rozpatrywania spraw gospodarczych przez sądy wynosił 14 miesięcy, w sądach okręgowych ponad 40 proc. spraw gospodarczych rozpoznawanych było przez ponad rok, z kolei ponad 25 proc. - dłużej niż 2 lata, 10 proc. spraw zaś - ponad 3 lata".

Podkomisja wniosła do projektu 10 poprawek o charakterze redakcyjno-legislacyjnym oraz merytorycznym. M.in. jest to zmiana, dzięki której wierzyciel nie będzie miał obowiązku wysyłania do zobowiązanego zawiadomienia o zagrożeniu ujawnieniem w rejestrze, jeżeli wysokość zobowiązania będzie bardzo niska, tj. niższa niż czterokrotna wysokość kosztów upomnienia. Obecne koszty upomnienia wynoszą 11,60 zł. Rozwiązanie to zapobiega nieracjonalnym wydatkom urzędów skarbowych oraz jednostek samorządu terytorialnego.

Wprowadzono też zasadę, że zainteresowanemu udzielana jest informacja o rzeczywistej wysokości długu zobowiązanego, aktualna na dzień sprawdzenia go w rejestrze. Poprawka kolejna odnosi się do warunków uzyskiwania z Rejestru Należności Publicznoprawnych danych o zobowiązaniach konsumentów. Według ustawy uzyskanie z rejestru danych o takim dłużniku wymaga jego pisemnego upoważnienia.

Ustawa ma wejść w życie 1 czerwca 2017 r., ale część przepisów zacznie obowiązywać w późniejszym terminie. Teraz ustawa trafi do Senatu.

d49jd75
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49jd75