Trwa ładowanie...
d1kv2ju
09-10-2015 10:00

Sejm za poprawkami Senatu do zmian umożliwiających wdrożenie FATCA

Sejm opowiedział się w piątek za wprowadzeniem senackich poprawek do ustawy, której celem jest wdrożenie ustawodawstwa FATCA. Ma ona uniemożliwić amerykańskim podatnikom ukrywanie dochodów zagranicą.

d1kv2ju
d1kv2ju

Senat zaproponował cztery poprawki, które pozytywnie zaopiniowała sejmowa komisja finansów publicznych.

Senatorowie wskazali w swoich poprawkach na konieczność nowego sformułowania dopuszczalnego zakresu korzystania z usług podmiotów trzecich w wykonywaniu obowiązków nałożonych na polskie instytucje raportujące.

Przygotowane przez izbę wyższą poprawki zakładają, że instytucje raportujące będą mogły korzystać z usług innych podmiotów także w zakresie wykonywania obowiązków wynikających z przepisów przejściowych oraz że zlecenie wykonywania obowiązków nie może dotyczyć przekazywania informacji. Ich celem jest usprawnienie przewidzianej w ustawie możliwości zlecania poszczególnych czynności związanych z wypełniania obowiązków FATCA.

Uznanie Sejmu znalazł też poprawka Senatu dotycząca przekazywania informacji ministrowi finansów i organowi przez niego upoważnionemu oraz poprawka doprecyzowująca regulację określającą zakres tajemnicy skarbowej.

d1kv2ju

Ustawa tworzy podstawy prawne, które umożliwią realizację zapisów wynikających z międzynarodowej umowy ws. poprawy wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FATCA. Umowa weszła w życie 1 lipca 2015 r. Zaś ustawa, przyjęta w piątek przez Sejm, miałaby wejść w życie po 14 dniach od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Celem FATCA jest zobligowanie zagranicznych instytucji finansowych do zawierania porozumień bezpośrednio z amerykańską administracją skarbową. Chodzi o ich zobowiązanie do przekazywania do USA danych o rachunkach, których właścicielami są amerykańscy podatnicy (osoby mające miejsce zamieszkania, obywatelstwo lub prawo stałego pobytu w USA).

Ustawa zawiera regulacje wdrażające do krajowego porządku prawnego zasady niezbędne do identyfikowania, zbierania, przetwarzania i przekazywania przez polskie instytucje finansowe informacji o rachunkach finansowych posiadanych przez obywateli i rezydentów Stanów Zjednoczonych do krajowej administracji podatkowej. Informacje przekazywane będą bez uprzedniego wniosku, w ustalonych z góry, regularnych odstępach czasu. Pozyskane w ten sposób informacje będą następnie podlegały wymianie między Polską a Stanami Zjednoczonymi w oparciu o standard automatycznej wymiany informacji.

Umowa pomiędzy Polską a USA przewiduje zasadę wzajemności w przekazywaniu informacji, co oznacza, że Polska uzyska dostęp na zasadzie automatycznej wymiany informacji do danych o właścicielach, obrotach i saldach rachunków prowadzonych w USA na rzecz polskich rezydentów podatkowych.

d1kv2ju

Ustawa o ujawnianiu informacji o rachunkach zagranicznych do celów podatkowych (FATCA) została przyjęta w USA w 2010 r. Umowę w sprawie FATCA rządy Polski i Stanów Zjednoczonych podpisały 7 października 2014 r. Ustawę o ratyfikacji tej umowy Sejm uchwalił pod koniec marca br., a ówczesny prezydent Bronisław Komorowski podpisał na początku maja tego roku.

Porozumienie międzyrządowe z USA ws. FATCA podpisało dotąd ponad 40 krajów. Wśród państw Unii Europejskiej są to m.in. Niemcy, Hiszpania, Francja, Włochy i Wielka Brytania.

d1kv2ju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kv2ju