Sejm za projektem nowelizacji ustawy o obszarach morskich RP

Dostosowanie polskich przepisów do prawa UE oraz bardziej precyzyjne określenie granicy morskiej państwa - zakłada rządowy projekt nowelizacji ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej, który w środę przyjął Sejm.

Za przyjęciem projektu głosowało 285 posłów, 1 był przeciw, a 146 wstrzymało się.

Nowelizacja ustawy o obszarach morskich RP i administracji morskiej ma na celu wprowadzenie do polskiego prawa dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE ustanawiającej ramy planowania przestrzennego obszarów morskich. Termin wdrożenia dyrektywy upływa 18 września 2016 r.

Nowela wprowadza do polskiego prawa również przepisy niewynikające bezpośrednio z dyrektywy, ale niezbędne do jej pełnego wdrożenia. Będą to przepisy regulujące przebieg linii podstawowej morza terytorialnego i granic polskich obszarów morskich oraz szczegółową procedurę uzgadniania planów zagospodarowania przestrzennego polskich obszarów morskich. Dzięki temu możliwe będzie precyzyjne określenie granicy morskiej państwa.

Projektowane przepisy wprowadzają także procedury sporządzania planów zagospodarowania przestrzennego polskich obszarów morskich. Jak zaznaczono w uzasadnieniu do projektu, przyjęcie planów zagospodarowania przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności inwestycji na polskich obszarach morskich, co z kolei przełoży się na bardziej dynamiczny rozwój gospodarki morskiej.

Doprecyzowane mają być również procedury wydawania pozwoleń lokalizacyjnych oraz pozwoleń na układanie i utrzymywanie podmorskich kabli i rurociągów w polskich obszarach morskich. Zostanie wprowadzona m.in. uproszczona procedura uzyskiwania pozwolenia lokalizacyjnego dla obiektów budowlanych niewymagających pozwolenia na budowę. Przedłużono ważność pozwoleń na wznoszenie morskich farm wiatrowych z 30 do 35 lat.

Uzupełnione także będą kompetencje organów administracji morskiej oraz powołana Państwowa Morska Służba Hydrograficzna. Obecnie zadania te realizowane są przez Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej (BHMW) i dyrektorów urzędów morskich.

Nowelizacja trafi teraz do Senatu.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)