Trwa ładowanie...

Sejm zagłosuje za projektem obywatelskim ws. działek?

Projekt Platformy Obywatelskiej ws. polskich ogródków działkowych może przegrać z kretesem. Poparcie dla niego zapowiedziała... jedynie sama PO. Koalicjant PSL optuje za projektem obywatelskim, który może uzyskać największe poparcie posłów. W polskim Sejmie w środę odbędą się czytania czterech projektów.

Sejm zagłosuje za projektem obywatelskim ws. działek?Źródło: Wikipedia, fot: jerney
dofqgah
dofqgah

Sejm rozpatruje cztery projekty ustaw o ogrodach działkowych: obywatelski, a także klubów: PO, SLD i SP. Projekty mają związek z tym, że w połowie ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z konstytucją 24 przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.

Za projektem obywatelskim optuje m.in. Ruch Palikota. Poseł Dariusz Dziadzio poinformował, że klub RP rezygnuje z własnego projektu ws. ogrodów działkowych, który został już opracowany, ponieważ podjął decyzję, że uszanuje wolę około miliona osób, które podpisały się pod obywatelskim projektem i poprze tę propozycję.

Posłowie RP zaapelowali do klubów SLD, SP i PO o wycofanie się z własnych projektów i udzielenie poparcia propozycji obywatelskiej.

dofqgah

Obywatelski projekt popierają także PSL i PiS.

Poseł PSL Piotr Walkowski powiedział w środę, że Stronnictwo popiera obywatelski projekt ustawy o ogrodach działkowych. Dodał, że PSL rozmawia o tej propozycji z przedstawicielami innych ugrupowań, które mają wątpliwości co do jej zgodności z konstytucją. Walkowski podkreślił na konferencji w Sejmie, że projekt obywatelski jest najbliższy PSL, a także najbliższy środowisku działkowców.

Jeżeli podczas głosowania nad projektami na sali sejmowej zasiądzie komplet posłów, wówczas projekt PO może liczyć na poparcie jedynie członków tej partii. To 206 głosów. Projekt obywatelski natomiast popierają RP, PSL, PiS oraz SLD. To w sumie aż 234 głosy!

Platforma - mimo apelów Ruchu Palikota - nie wycofa swojego projektu dotyczącego działkowców. Obywatelski projekt ustawy o ogrodach działkowych zawiera zapisy niezgodne z konstytucją, na co wskazują "druzgocące opinie prawne" - przekonuje PO. Chodzi m.in. o opinię Prokuratorii Generalnej.

Poseł Stanisław Huskowski (PO), który pracował nad projektem Platformy, stwierdził, że Platforma jest otwarta na uwzględnienie w pracach w komisjach sejmowych nie budzących wątpliwości konstytucyjnych zapisów z projektu obywatelskiego.

dofqgah
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dofqgah