Sejm znowelizował ustawę o SKOK-ach
Posłowie znowelizowali w piątek ustawę o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych (SKOK). Nowe przepisy mają zwiększyć bezpieczeństwo wkładów zdeponowanych w kasach poprzez objęcie ich gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
Nowela, przygotowana przez posłów PO, rozszerza także kompetencje Komisji Nadzoru Finansowego wobec SKOK-ów oraz umożliwia bankom przejmowanie kas, które popadłyby w kłopoty finansowe.
Za przyjęciem ustawy głosowało 298 posłów, przeciw 153, żaden nie wstrzymał się od głosu. Posłowie przegłosowali także 49 z 53 poprawek zgłoszonych podczas drugiego czytania projektu noweli. W większości poprawki były zmianami redakcyjnymi, legislacyjnymi i doprecyzowującymi. Jak powiedział PAP po głosowaniu sprawozdawca sejmowej komisji finansów Jakub Szulc, ciężar gatunkowy tych poprawek jest różny. - Nie ma moim zdaniem żadnych "ciężkich poprawek" (...). Poprawki nie zmieniły wydźwięku ustawy jako takiej. Jeśli chodzi o same mechanizmy, które są implementowane ustawą (...), to one się nie zmieniły - zaznaczył.
Do poprawek negatywnie odnieśli się posłowie opozycji. Jerzy Żyżyński stwierdził w trakcie głosowania, że jego klub jest przeciw większości poprawek zgłoszonych przez PO. - One w wielu punktach prowadzą do dezorganizowania funkcjonowania Kas - stwierdził.
Inny poseł PiS - Wiesław Janczyk - powiedział natomiast, że projekt ustawy przygotowany przez Platformę i w pełni popierany przez rząd jest "pełzającym zamachem na część sektora bankowego, znajdującą się jeszcze w polskich rękach".
Nowela ustawy o SKOK-ach odnosi się nie tylko do ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, ale też zmienia zapisy w szeregu innych ustaw, m.in. w ustawie o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, w ustawie o Narodowym Banku Polskim, o podatku dochodowym od osób prawnych, o rachunkowości, a także ustawy Prawo upadłościowe.
Teraz ustawa trafi do Senatu.