Trwa ładowanie...

Sejmowa komisja zdrowia za cięciami budżetowymi

Zmniejszenie wydatków na zdrowie o ponad 80 mln zł zakłada projekt nowelizacji ustawy budżetowej, który w czwartek wieczorem pozytywnie zaopiniowała sejmowa komisja zdrowia. Po dokonaniu cięć z budżetu państwa na zdrowie będzie przeznaczonych ponad 3,7 mld zł.

Share
Sejmowa komisja zdrowia za cięciami budżetowymi
Źródło: WP.PL, fot: Łukasz Szelemej
d31hc4o

Z projektu nowelizacji wynika, że ograniczenie wydatków będzie dotyczyło głównie dofinansowania inwestycji szpitali klinicznych, innych wydatków inwestycyjnych oraz wydatków bieżących.

Wiceminister zdrowia Cezary Rzemek podkreślał podczas posiedzenia komisji, że cięcia dotyczą inwestycji, w przypadku których nie rozstrzygnięto przetargów lub nie wydano przewidzianych środków.

d31hc4o

Cięcia objęły także środki przewidziane na wsparcie samorządów, które przekształcają szpitale w spółki - chodzi o 74 mln zł.

Projekt noweli budżetu krytykowała opozycja. W ocenie posłów PiS, środki na zdrowie powinny być zwiększane, a nie zmniejszane. Posłowie opozycji za niedopuszczalne uznali zmniejszenie o 15 mln zł puli przewidzianej na finansowanie programów zdrowotnych.

Wiceminister Rzemek zapewnił, że cięcia programów zdrowotnych dotyczą kwestii organizacyjnych i nie mają wpływu na ich prowadzenie oraz jakość.

Komisja zdrowia pozytywnie zaopiniowała także zmniejszenie wydatków przewidzianych na funkcjonowanie biura Rzecznika Praw Pacjenta o 200 tys. zł. Budżet RPP po zamianie wyniesie ponad 11,3 mln zł.

Część posłów PiS opuściła posiedzenie komisji i nie uczestniczyła w głosowaniu nad projektem. Zdaniem tych posłów, nie dostarczono odpowiednich materiałów związanych z nowelą budżetu.

Świadczenia zdrowotne w zdecydowanej większości finansuje NFZ, który w 2013 r. przeznaczy na ten cel ponad 60 mld zł.

d31hc4o

Podziel się opinią

Share
d31hc4o
d31hc4o