Trwa ładowanie...

Senat: bez poprawek do specustawy dot. podwykonawców

Senat nie wprowadził poprawek do ustawy regulującej wypłacanie zaległych wynagrodzeń podwykonawcom pracującym przy budowie autostrad. Koszt jej realizacji jest szacowany na ok. 110 mln zł.

Share
Senat: bez poprawek do specustawy dot. podwykonawców
Fot: WP.pl/Katarzyna Izdebska
d2ei7o9

Za przyjęciem ustawy bez poprawek głosowało 53 senatorów, 23 było przeciw, 3 wstrzymało się od głosu.

Uchwalona 28 czerwca przez Sejm ustawa zakłada, że małe i średnie firmy, a także mikroprzedsiębiorstwa, które pracowały przy budowie autostrad, a nie otrzymały zapłaty za pracę, będą mogły zwrócić się o pieniądze do generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad. Będzie on mógł wypłacić im pieniądze z Krajowego Funduszu Drogowego, a później będzie je odzyskiwał od wykonawców, którzy nie zapłacili.

d2ei7o9

Projekt takich przepisów powstał w resorcie transportu po tym, jak podwykonawcy pracujący przy jednym z odcinków A2 między Strykowem a Konotopą zagrozili protestami, bo winna im pieniądze firma DSS zbankrutowała. Podczas parlamentarnych prac nad specustawą pojawiały się wątpliwości, że może być ona niezgodna z konstytucją (bo nie uwzględnia dużych firm) albo z prawem unijnym - ponieważ wypłacanie firmom pieniędzy z Krajowego Funduszu Drogowego może być uznane za niedozwoloną pomoc publiczną.

d2ei7o9

Podziel się opinią

Share
d2ei7o9
d2ei7o9