Trwa ładowanie...

Senat poparł nowelizację ustawy o Indywidualnych Kontach Emerytalnych

Senat bez poprawek przyjął nowelizację
ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych, przewidującą
dwukrotne zwiększenie dotychczasowego rocznego limitu wpłat na IKE.

Senat poparł nowelizację ustawy o Indywidualnych Kontach EmerytalnychŹródło: Jupiterimages
d2fiwne
d2fiwne

Nowe rozwiązania przewidują dwukrotne zwiększenie dotychczasowego rocznego limitu wpłat na IKE (z ok. 4,5 tys. zł obecnie do ok. 9 tys. zł po nowelizacji). Miałby on wynosić trzykrotność przeciętnego prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na dany rok. Trzykrotność średniego wynagrodzenia będzie ustalana w oparciu o projektowane średnie miesięczne wynagrodzenie w projekcie budżetu albo w oparciu o prowizorium budżetowe.

Limit wpłat na IKE w kolejnym roku nie może być niższy niż w roku poprzednim. Przewidziano też uelastycznienie zasad zwrotu i wypłaty pieniędzy z indywidualnych kont emerytalnych.

Dotychczas osoba, która nie spełniała warunków do wypłaty środków z IKE, jeśli chciała z nich skorzystać, musiała rozwiązać umowę oszczędzania. Otrzymywała wtedy zwrot zgromadzonych środków, pomniejszonych o 19% podatek od dochodów kapitałowych.

Po nowelizacji częściowy zwrot środków ma być możliwy bez rozwiązywania umowy, byleby został zapłacony od nich podatek. Wypłata zgromadzonego kapitału ma być również możliwa w ratach.

Konsekwencją nowelizacji ustawy o IKE są zmiany w ustawach o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o pracowniczych programach emerytalnych.

W roku 2007 były 915 492 indywidualne konta emerytalne, na których zgromadzono 1 864 mln zł. Jest to wzrost o ponad 40% w stosunku do roku 2006.

Nowelizacja ustawy o Indywidualnych Kontach Emerytalnych ma wejść w życie 1 stycznia 2009 r.

d2fiwne
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fiwne