Trwa ładowanie...
dlvsti6

Senat zgodził się na podniesienie deficytu w tym roku o 3,9 mld zł (opis)

Senat nie zgłosił w piątek poprawek do nowelizacji tegorocznego budżetu, która przewiduje podniesienie deficytu o 3,9 mld zł. Podobnie zakończyło się głosowanie w sprawie ściśle związanej z budżetem noweli ustawy okołobudżetowej. Obie nowele trafią więc do prezydenta.

Share
dlvsti6

Senat nie zgłosił w piątek poprawek do nowelizacji tegorocznego budżetu ani do noweli ustawy okołobudżetowej na ten rok.

Uchwalona w środę przez Sejm nowelizacja przewiduje podniesienie deficytu budżetowego o 3,9 mld zł do poziomu 49 mld 980 mln zł. Rząd tłumaczy to niższymi dochodami o 10,5 mld zł (o 3,5 proc.) względem planowanych na ten rok w ustawie budżetowej. Tym samym zakładane dotychczas w budżecie dochody w wysokości 297,2 mld zł zostaną zmniejszone do kwoty 286,7 mld zł.

Jako główny powód obniżenia prognozy dochodów wskazano niższe o 13,3 mld zł dochody z VAT oraz podatku akcyzowego o 0,6 mld zł - przy jednoczesnym wzroście prognozy dochodów z tytułu podatku CIT o 1,1 mld zł, z podatku PIT o 0,6 mld zł i dochodów niepodatkowych o 1,7 mld zł. Wydatki budżetu państwa obniżono o 6,6 mld zł w porównaniu do wydatków zaplanowanych w ustawie budżetowej na 2015 r., tj. do kwoty 336,7 mld zł.

dlvsti6

Nowela ma umożliwić ministrowi finansów utworzenie rezerwy celowej z zablokowanych wydatków z przeznaczeniem na dotację celową dla Agencji Rezerw Materiałowych na realizację zadań związanych z rezerwami strategicznymi.

Podobną regulację zawarto także w nowelizacji ustawy okołobudżetowej. Założono w niej ponadto ograniczenie tegorocznych wydatków obronnych o ponad 209 mln zł.

O potrzebie nowelizacji tegorocznego budżetu mówił podczas debaty nad zmianami senator Grzegorz Bierecki (PiS). Jego zdaniem ubytek dochodów z VAT sprawił, że konieczne stało się urealnienie budżetu na 2015 r. poprzez zwiększenie deficytu w celu jego prawidłowej realizacji i wykonywania zadań państwa.

Według wiceminister finansów Hanny Majszczyk nowela przewiduje nie tylko niższe dochody, ale i wydatki. Wskazała, że dysponenci zgłosili, że nie są w stanie wydać w sumie 6,5 mld zł przewidzianych w budżecie. Dodała, że oszczędności mogą być jeszcze większe.

dlvsti6

Zdaniem Marka Borowskiego (niezależny) nowelizacja jest niezrozumiała, bowiem po jedenastu miesiącach tego roku deficyt jest niższy od dopuszczonego w budżecie o 10 mld zł; bez nowelizacji można się spodziewać, że deficyt byłby niższy od planowanego o ok. 6 mld zł.

Także senatorowie PO mówili, że z punktu widzenia roku 2015 nie ma potrzeby nowelizacji budżetu. Zwracano uwagę, że rząd chce przenieść z tego roku na przyszły rok dochody z aukcji LTE w wysokości 9,2 mld zł, co ma służyć realizacji obietnic wyborczych PiS.

"Aukcja została zakończona w pierwszej połowie października tego roku. Obecnie trwa postępowanie administracyjne w zakresie wydawania decyzji na rezerwację częstotliwości. Decyzje nie są jeszcze wydane, dlatego nie są planowane środki w tym roku" - tłumaczyła Majszczyk.

dlvsti6

Podziel się opinią

Share
dlvsti6
dlvsti6