Trwa ładowanie...
d4b7n52
skok
15-10-2009 09:42

Senat zmieni nowelizację ustawy o SKOK?

Dziś senatorowie chcą zgłosić poprawki, które zwiększą kompetencje Kasy Krajowej SKOK, a na dodatek wydłużą termin wejścia w życie kluczowych zapisów ustawy.

d4b7n52
d4b7n52

Wiele wskazuje na to, że Komisja Nadzoru Finansowego choć dostanie kontrolę nad SKOK, to będzie musiała współpracować przy niej z Kasą Krajową SKOK. A wprowadzenie wymogów kapitałowych dla SKOK zostanie przesunięte nawet o parę lat. Takie poprawki planują zgłosić dziś senatorowie Platformy Obywatelskiej podczas posiedzenia Komisji Budżetu i Finansów Publicznych - dowiedział się "Parkiet". I od razu mają zostać rozpatrzone. Ostatecznie o losach ustawy Senat chce zdecydować w przyszłym tygodniu.

KNF podzieli się zadaniami?

- Planowane są poprawki włączające Kasę Krajową do współpracy z KNF w działaniach nadzorczych. Niewykluczone też, że część zadań mogłoby być delegowanych KK SKOK, ale akurat w tej sprawie decyzje jeszcze nie zapadły - mówi "Parkietowi" Kazimierz Kleina z PO, szef senackiej komisji. - Zastanawiamy się także nad wydłużeniem okresu wejścia w życie części zapisów, dotyczących m.in. osiągnięcia przez kasy wskaźnika wypłacalności.

Uprawnienia KK SKOK miałyby być także zwiększone poprzez włączenie ich w tworzeniu nowych kas, np. w formie udzielenia pożyczki. - Chcemy też, by Kasa Krajowa w imieniu kas mogła uczestniczyć w wydawaniu kart płatniczych. Posłowie zlikwidowali taką możliwość - mówi Kleina.

Uniknąć weta

Nowa ustawa o spółdzielczych kasach po łagodzących poprawkach opuściła Sejm pod koniec września. Z projektu wykreślono m.in. zapisy o obligatoryjnym przekształcaniu w bank lub podziale największych kas. Pozostały w niej jednak ważne zapisy o objęciu kas kontrolą przez KNF już w 2010 r. oraz wprowadzeniu wymogu utrzymywania wskaźnika wypłacalności na poziomie 5 proc.

d4b7n52

Przeciw zmianom przepisów jest Kasa Krajowa SKOK, która obecnie zajmuje się nadzorem nad szeregowymi kasami. Nowelizacji ustawy przeciwny jest też PiS. Mają wsparcie prof. Henryka Ciocha, doradcy prezydenta, który już zapowiedział, że będzie namawiał głowę państwa do niepodpisania ustawy. Dlatego MF oraz PO pracują nad poprawkami "czyszczącymi" projekt pod kątem legislacyjnym”. - W sumie spodziewam się złożenia 20-30 poprawek - mówi Kleina.

Poseł Sławomir Neumann z PO, który przygotowywał projekt ustawy, liczy, że zmiany w Senacie będą kosmetyczne. - Kilka poprawek jest potrzebnych. Jestem przekonany, że idea ustawy, czyli wzmocnienie kas i objęcie ich kontrolą KNF, nie będzie wypaczona - podkreśla Neumann. Jeśli Senat zmieni ustawę, to i tak jego poprawki będą rozpatrywane w Sejmie.

Aleksandra Kurowska
PARKIET

d4b7n52
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b7n52