Senator USA: Osiągnięto porozumienie ws. budżetu i limitu zadłużenia

Anonimowy republikański senator poinformował w środę, że senatorzy osiągnęli porozumienie, które pozwoli na uniknięcie grożącej USA technicznej niewypłacalności oraz zakończy blokadę federalnego budżetu.

Senator USA: Osiągnięto porozumienie ws. budżetu i limitu zadłużenia
Źródło zdjęć: © PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Według rozmówcy Reutera, przywódcy Senatu - lider większości Demokratów Harry Reid oraz lider mniejszości Republikanów Mitch McConnell - wypracowali kompromis.

Inne anonimowe źródła poinformowały, że Izba Reprezentantów Kongresu USA zamierza poddać pod głosowanie projekt przygotowany przez Senat. Nie ma jeszcze natomiast decyzji w sprawie tego, czy jako pierwsza głosować będzie Izba Reprezentantów czy też Senat, oczekuje się natomiast, że do głosowania dojdzie jeszcze w środę.

Kongres powinien przegłosować podwyższenie ustawowo dopuszczalnego limitu zadłużenia państwa do czwartku, wtedy bowiem - jak ostrzega ministerstwo finansów - zostanie on przekroczony i USA grozi tzw. techniczna niewypłacalność, czyli niezdolność do obsługi zobowiązań kredytowych oraz wypłacenia emerytur, pensji dla żołnierzy czy świadczeń socjalnych dla najuboższych.

Plan senatorów zakłada podniesienie limitu zadłużenia USA do 7 lutego oraz przyjęcie nowej ustawy o finansowaniu rządu do 15 stycznia. W tym czasie, do 13 grudnia Demokraci i Biały Dom oraz Republikanie mieliby osiągnąć porozumienie w sprawie długoterminowej polityki fiskalnej na najbliższą dekadę, która ograniczyłaby wzrost amerykańskiego zadłużenia. Jak informują media z powołaniem na źródła w Senacie, zarzucono postulat Republikanów, którzy chcieli zablokować plan wprowadzenia specjalnego podatku od urządzeń medycznych; z tego podatku miała być m.in. finansowana reforma Obamacare. Wszystko, co Republikanom udało się jak dotąd uzyskać w negocjacjach w sprawie Obamacare, to zgoda Demokratów na zaostrzenie kontroli dochodów osób, którym w ramach reformy będą przysługiwać dotacje państwa. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
usaniewypłacalnośćbudżet

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (8)