SG WP: żołnierze i śmigłowce gotowi do walki o Mazowsze (komunikat)

...

09.06. Warszawa - Rzecznik prasowy Sztabu Generalnego Wojska Polskiego informuje:

2 800 żołnierzy na terenie 11 województw wspiera służby ratownicze w walce z falą powodziową na rzecze Wiśle i Odrze. Zaangażowanie wojska aktualnie kumuluje się w dorzeczu Wisły - szczególnie w województwie mazowieckim, gdzie prawie 900 żołnierzy walczy o utrzymanie wałów przeciwpowodziowych w Warszawie i w 14 innych gminach województwa.

W nocy z 8/9 czerwca ponad 100 żołnierzy z sukcesem walczyło z przeciekiem na Wale Zawadowskim w stolicy. Podobne działania realizowali nocą żołnierze w Jabłonnie, Wieliszewie i Czerwińsku. Duże siły wojska są utrzymywane także w rejonie gmin Słubice, Kozienice, Łomianki czy Magnuszew. Ich zadanie to monitorowanie wałów, ich uszczelnianie i umacnianie.

Na kierunku Warszawy w gotowości do natychmiastowego użycia pozostaje grupa śmigłowcowa składająca się z czterech ciężkich śmigłowców transportowych i trzech śmigłowców lekkich - ich zadanie polega m.in. na monitorowaniu z powietrza stanu umocnień przeciwpowodziowych w dzień i w nocy, a w sytuacji kryzysowej transport ładunków do uszczelniania wałów oraz ewakuacja ludności z zalanych terenów. Podobne zadania realizują wojskowe śmigłowce w gminach Dwikozy, Szczucin, Szczurowa i Sandomierz oraz w gminach Wilków i Opole Lubelskie. Ogółem w akcji przeciwpowodziowej wojsko zaangażowało już 14 śmigłowców. Do ewakuacji zagrożonej ludności w dorzeczu Wisły wydzielono także 24 transportery pływające.

Nadal duże zgrupowania żołnierzy walczą o utrzymanie wałów w woj. świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim i lubelskim. Główne rejony zaangażowania to gminy Szczurowa ,Szczucin i Muszyna w Małopolsce, Sandomierz i Połaniec w województwie świętokrzyskim oraz gmina Gorzyce i powiat tarnobrzeski na Podkarpaciu. Na Lubelszczyźnie największe siły zaangażowane są w gminie Wilków.

Stopniowo w miarę stabilizującej się sytuacji maleje liczba żołnierzy wspierających działania służb ratowniczych w dorzeczach Odry i Warty. Aktualnie ok. 500 żołnierzy pozostaje w gotowości do działania na tych kierunkach.

Wojsko kontynuuje także trwającą od ponad tygodnia akcję dostaw wojskowej żywności, koców, materacy, pościeli, ubrań i środków higieny dla poszkodowanych w powodzi gmin. Do tej pory wojsko przekazało władzom samorządowym ponad 260 ton żywności, 160 tys. sztuk koców, pościeli i ubrań i ok. 7 ton środków higieny. Kolejny transport ok. 3 ton żywności dotrze w dniu dzisiejszym do miejscowości Mielec, Jasło, Skołyszyn, Borowa i Czernin w województwie podkarpackim.

Wojska chemiczne kontynuują odkażanie obiektów na terenie gmin Szczurowa i Wietrzychowice. Wcześniej chemicy wykonali podobne zabiegi w gminach Gdów, Czechowice - Dziedzice i Bieruń.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ tlom/

Źródło artykułu:PAP
wojskopogodamazowsze

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)