Trwa ładowanie...
dz8iuhs

SGB-Bank ma zgodę KNF na pierwszy system ochrony instytucjonalnej

Warszawa, 04.11.2015 (ISBnews) - Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wyraziła zgodę na stworzenie przez Spółdzielczą Grupę Bankową (SGB) pierwszego systemu ochrony instytucjonalnej (IPS) w polskiej bankowości spółdzielczej, podała Komisja.

Share
dz8iuhs

"KNF, rozpatrując wniosek SGB-Banku SA z Poznania, jednogłośnie wyraziła zgodę na dokonanie zmian w 'Umowie Zrzeszenia Spółdzielczej Grupy Bankowej', zatwierdziła projekt 'Umowy Systemu Ochrony SGB', uznała System Ochrony SGB" - czytamy w komunikacie.

Komisja podkreśla, że jest to pierwszy system ochrony instytucjonalnej (IPS) w polskiej bankowości spółdzielczej, zgodny z wymogami unijnego rozporządzenia CRR. Decyzja KNF o uznaniu Systemu Ochrony SGB zawiera warunki, których realizacja przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa uczestników systemu.

"Utworzenie IPS wzmocni bezpieczeństwo i pozycję konkurencyjną tych banków spółdzielczych, które przystąpią do systemu ochrony instytucjonalnej. W miejsce rozdrobionego systemu powstaje grupa bankowa o aktywach plasujących ją w pierwszej dziesiątce największych podmiotów bankowych w Polsce" - czytamy dalej.

dz8iuhs

W czerwcu br., po przyjęciu przez Sejm ustawy o bankach spółdzielczych, Grupa SGB zapowiadała, że zacznie wdrażanie kluczowych rozwiązań pakietu CRD IV i CRR oraz utworzy system ochrony instytucjonalnej.

Spółdzielczą Grupę Bankową tworzą: 202 Banki Spółdzielcze i SGB-Bank Spółka Akcyjna. Swoim zasięgiem grupa SGB obejmuje niemal całą Polskę. Banki grupy SGB oferują usługi za pomocą sieci niemal 1 800 placówek oraz elektronicznych kanałów dostępu. W połowie października prezes zarządu SGB-Banku Ryszard Lorek w rozmowie z ISBnews wskazywał, że Grupa SGB wprowadza nowy model działania banku zrzeszającego. SGB-Bank skoncentruje się na działaniach wspierających grupę i obsłudze procesów wewnątrzbankowych. Wiodącą rolę w działaniach na rynkach lokalnych nadal będą miały autonomiczne banki spółdzielcze.

(ISBnews)

dz8iuhs

Podziel się opinią

Share
dz8iuhs
dz8iuhs