Trwa ładowanie...
dafya93

Sieć hipermarketów musi zapłacić gigantyczną karę

Francuski sąd nakazał sieć hipermarketów Carrefour zapłacić pracownikom tej firmy odszkodowania w wysokości blisko 3,7 mln euro - podały media. Według sędziów, koncern zaniżył pensje 1200 zatrudnionym osobom.
Share
dafya93

Sąd w podparyskim Evry uznał, że Carrefour złamał prawo, płacąc swoim pracownikom w 12 hipermarketach w różnych regionach kraju pensje niższe od francuskiej płacy minimalnej (obecnie wynoszącej około 1100 euro netto). Wymiar sprawiedliwości nakazał firmie wypłacenie rekompensaty 1200 poszkodowanym.

Według raportu inspektorów pracy, hipermarket zaniżył miesięczne pensje o kwoty wahające się między 4,5 do 45 euro, zależnie od kategorii zatrudnionych osób.

Dyrekcja Carrefoura ogłosiła, że złoży apelację od tego werdyktu. Firma broni się, że jej pracownicy, np. kasjerzy, otrzymują w rzeczywistości wynagrodzenie wyższe od płacy minimalnej, biorąc pod uwagę "nadwyżki" wypłacane za czas przerw między godzinami roboczymi. Sąd jednak nie uznał tego argumentu.

dafya93

Według związkowców z największej centrali, orzeczenie sądu w Evry może spowodować lawinę skarg wobec innych francuskich hipermarketów, jak Auchan. CGT utrzymuje, że w samej sieci Carrefour odszkodowanie za zaniżanie pensji należy się w sumie 30 tys. pracowników.

Jest to kolejny wyrok w ostatnim czasie przeciw największej francuskiej sieci handlowej, obecnej w 34 krajach Europy, Ameryki Południowej i Azji.

W lutym tego roku w podobnej sprawie sąd nakazał wypłatę odszkodowań 172 pracownikom hipermarketu Carrefour w Givors na przedmieściach Lyonu.

dafya93

Podziel się opinią

Share
dafya93
dafya93