Trwa ładowanie...

Sikorski: musimy wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne UE

W świetle sytuacji na Ukrainie ważne jest wzmocnienie bezpieczeństwa dostaw energii do UE i dywersyfikacja dostaw surowców energetycznych - apelował w piątek w Lizbonie szef MSZ Polski Radosław Sikorski. Potrzebne jest spójne stanowisko UE ws. Ukrainy - dodał.

Sikorski: musimy wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne UEŹródło: AFP/ATTILA KISBENEDEK
d48msza
d48msza

Kryzys ukraiński i kwestie bezpieczeństwa energetycznego były głównymi tematami wizyty Sikorskiego w Lizbonie w dniach 29-30 maja. Rozmówcami szefa polskiej dyplomacji byli: wicepremier Portugalii Paulo Portas, minister spraw zagranicznych Rui Machete i minister obrony Jose Pedro Aguiar-Branco.

Sikorski i Machete podkreślili konieczność deeskalacji kryzysu na Ukrainie i respektowania w pełni integralności terytorialnej tego kraju. - Za kluczowe uznajemy zachowanie spójnego stanowiska UE dotyczącego Ukrainy - zaznaczył Sikorski. Mówiąc o bezpieczeństwie energetycznym UE wskazał, że potrzebne jest przede wszystkim wzmocnienie go w średnio- i długookresowej perspektywie, nie tylko mechanizmy reagowania w sytuacji kryzysowej.

Jak podał MSZ w komunikacie, szef polskiej dyplomacji odznaczył portugalskiego ministra obrony oraz konsula honorowego RP w Algarve Eliderico Viegasa honorowymi odznakami Bene Merito. (PAP)

awl/ mc/ mow/

d48msza
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48msza