Silny trend na USD powrócił
Środowy komunikat Federalnego Komitetu Otwartego Rynku był bardziej jastrzębi niż oczekiwał tego rynek, co widać także po zachowaniu się dolara. Zgodnie z oczekiwaniami Fed postanowił w październiku zakończyć program skupu aktywów oraz nie zaznaczył, że rozważa wprowadzenie podobnego programu w przypadku pogorszenia się perspektyw dla gospodarki.
Co więcej Komitet uznał, że nastąpiła znacząca poprawa kondycji na rynku pracy oraz uznał, że widzi oznaki trwałości obserwowanego ożywienia gospodarczego w USA. Zwracano uwagę na mniejsze ryzyko związane z trwałym utrzymywaniem się inflacji poniżej 2% pomimo spadku oczekiwań inflacyjnych związanych z niższymi cenami energii. Co prawda fraza ‘considerable time’ została utrzymana w wytycznych dotyczących polityki monetarnej, jednak warto zwrócić uwagę, że Fed uzależnia czas pierwszej podwyżki stóp procentowych od publikowanych danych, co może zarówno wpłynąć na przyśpieszenia, jak i na opóźnienie terminu pierwszej podwyżki kosztu pieniądza. Publikacja komunikatu przyczyniła się do silnego umocnienia dolara. Na EURUSD zostało przełamane istotne wsparcie w rejonie 1,2590/1,26, co świadczy o trwałym powrocie do spadków na tej parze.
Dziś rano poznaliśmy kilka publikacji z Europy. Zgodnie ze wstępnymi danymi odnośnie tempa wzrostu gospodarczego Hiszpanii w trzecim kwartale PKB wzrósł o 0,5% w ujęciu kwartalnym oraz przyśpieszył do 1,6% z 1,5% w skali roku. Z kolei stopa bezrobocia w Niemczech w październiku ustabilizowała się na poziomie 6,7%, podczas gdy zatrudnienie spadło o 22 tys. wobec oczekiwanego wzrostu o 5 tys. Dane ze strefy euro obrazujące koniunkturę gospodarczą w październiku były lepsze. Wskaźnik zaufania konsumentów wzrósł do poziomu -11.1 pkt. zgodnie z konsensusem rynkowym. Poprawiły się również nastroje w biznesie i gospodarce.
Podczas czwartkowej sesji zostaną opublikowane również wstępne dane dotyczące amerykańskiego PKB w trzecim kwartale tego roku oraz bezrobocie tygodniowe z USA. Interesujące będą również wstępne dane dotyczące wskaźnika cen konsumentów z Niemiec. Pomimo ostatniego spadku cen energii analitycy spodziewają się w październiku przyśpieszenia inflacji do 0,9% w skali roku. W ujęciu miesięcznym spodziewany jest niewielki spadek cen o 0,1%.
EURUSD
Na wykresie dziennym w dniu wczorajszym dorysowało się prawe ramię formacji głowy z ramionami. W dniu dzisiejszym została przełamana linia szyi, co z technicznego punktu widzenia otwiera drogę do testu minimum z 3 października 2014 roku na poziomie 1,25. Zasięg formacji RGR wypada w rejonie 1,2350. Zgodnie z zarysowanym wcześniej scenariuszem zejście poniżej strefy 1,2590/1,26 otwiera drogę do trwałego umocnienia dolara. Najbliższy opór w postaci przełamanej linii szyi znajduje się na poziomie 1,2620. Silnym oporem pozostają okolice 1,2810, gdzie obecnie 50-okresowa średnia EMA zbiega się z dolnym ograniczeniem chmury ichimoku na wykresie dziennym.
[ EURUSD
]( http://finanse.wp.pl/w1,EUR,w2,USD,notowania-waluty-online-waluta.html ) USDPLN
USDPLN powrócił do trendu wzrostowego. Na wykresie tygodniowym para dotarła w okolice oporu na poziomie 3,3650 w postaci 61,8% zniesienia Fib całości fali spadkowej z okolic 3,6013. Może nie być łatwo przełamać ten poziom w pierwszym podejściu, jednak jak już uda się tego dokonać, to notowanie tej pary mogą powrócić w rejon 3,38325/40, gdzie znajdują się maksima lokalne z lipca 2013 roku. Wcześniej para jednak będzie musiała sobie poradzić z oporem w postaci projekcji 127,2% całości fali korekcyjnej z poziomu 3,3516.
[ USDPLN
]( http://finanse.wp.pl/w1,USD,w2,PLN,notowania-waluty-online-waluta.html )
Anna Wrzesińska
Noble Securities S.A.
| Materiał został przygotowany z należytą starannością i rzetelnością, na podstawie ogólnodostępnych informacji, ale ani autor, ani Noble Securities S.A. (NS) nie gwarantują jego kompletności i dokładności. Materiał nie został sporządzony zgodnie z wymogami określonymi w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. w sprawie informacji, stanowiących rekomendacje, dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów, lub wystawców (Dz.U. Nr 206, poz. 1715). Nie stanowi rekomendacji w rozumieniu tego Rozporządzenia, nie powinien być też rozumiany jako materiał o charakterze doradczym, lub jako podstawa do podejmowania działań, lub decyzji inwestycyjnych. Osoba korzystająca z opracowania nie może rezygnować z przeprowadzenia niezależnej oceny i uwzględnienia innych czynników ryzyka niż przedstawione w materiale. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autora (autorów) w dniu publikacji i nie są to opinie czy prognozy NS. NS ani osoby zatrudnione przez
NS nie ponoszą odpowiedzialności za działania, lub zaniechania osób, lub podmiotów, korzystających z opracowania, ani za działania, lub decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych działań, lub decyzji inwestycyjnych. Osiągnięcie zysku w instrumenty finansowe nie jest możliwe bez akceptacji i wystawienia się inwestora na ryzyko poniesienia straty, a w szczególności transakcje w zakresie kontraktów na różnice kursowe (CFD) sa ryzykowne, ponieważ inwestor może stracić więcej niż początkowy depozyt zabezpieczający. |
| --- |