Trwa ładowanie...

Skandal przy okazji rocznicy odzyskania niepodległości. NBP wykorzystywał plagiat

Narodowy Bank Polski chciał wpisać się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i zorganizował widowisko "Wolność we krwi". Do promocji wydarzenia wykorzystał jednak plakat, który okazał się plagiatem. Po ujawnieniu tej informacji błyskawicznie wycofał się z jej stosowania.

Skandal przy okazji rocznicy odzyskania niepodległości. NBP wykorzystywał plagiatŹródło: Youtube.com
d239zw0
d239zw0

"Narodowy Bank Polski wykorzystuje ewidentną kopię mojego plakatu dla BAFTA z 2015 r. w swojej kampanii plakatowej i internetowej" – napisała na swoim twitterowym profilu francuska graficzka Malika Favre. Zamieszczone zestawienie plakatu promującego widowisko NBP oraz dzieła Francuzki sprzed trzech lat nie pozostawia miejsca na wątpliwości. W obu pracach wykorzystano nie tylko ten sam motyw, ale nawet kolorystykę.

W odpowiedzi na krytykę francuskiej graficzki NBP wydał lakoniczny komunikat, w którym poinformowano o zaprzestaniu stosowania grafiki. "W zaistniałej sytuacji NBP zaprzestał korzystania ze wspomnianej grafiki. Jeżeli okaże się to zasadne, zostaną podjęte inne działania, w tym także stosowne kroki prawne" – czytamy w stanowisku Banku, który równocześnie "wyraża ubolewanie".

Samo widowisko "Wolność we krwi" miało być jednym z elementów kampanii NBP, która upamiętnia 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaplanowane na 15 sierpnia o godz. 20:30 wydarzenie będzie na żywo transmitowane w 16 innych miastach. Bank wydaje także serię okolicznościowych monet i banknotów kolekcjonerskich.

Zobacz też: Jak wygląda nowa 500-złotówka:

d239zw0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d239zw0