Trwa ładowanie...

Skarbówka dręczy przedsiębiorców

Co chwila pojawiają się informacje o tym, że urzędy skarbowe utrudniają życie przedsiębiorcom. Teraz fiskus na celownik wziął tych, którzy prowadzą biznes w coraz popularniejszych wirtualnych biurach. W grę wchodzą już nie tylko wzmożone kontrole.

Skarbówka dręczy przedsiębiorcówŹródło: Jupiterimages
d2x3zuw
d2x3zuw

Skarbówka ima się już szykan, odmawia nadania numerów identyfikacji podatkowej i nie rejestruje takich firm jako płatników VAT - wymienia "Dziennik Gazeta Prawna".

Wirtualne biuro to usługa polegająca na pełnym outsourcingu obsługi biurowej bez konieczności fizycznej obecności firmy w danym miejscu. Umożliwia w niektórych sytuacjach znaczną redukcję kosztów związanych z wynajmem lokalu i zatrudnieniem pracowników. Wirtualne biura udostępniają prestiżowe lokalizacje, jak np. Warszawskie Centrum Finansowe, ale prowadzący działalność pracują albo w domu, albo w terenie.

Zdaniem Ministerstwa Finansów działalność firm zarejestrowanych w takich miejscach jest szczególnie szkodliwa dla budżetu państwa, bo uniemożliwia organom skarbowym dotarcie do właścicieli firm, którzy dopuszczają się przestępstw karnoskarbowych.

Jeszcze w ubiegłym roku firmy udostępniające prestiżowe lokalizacje mogły działać bez problemów, teraz pojawiają się kontrole, inspektorzy zarządzają szczegółowe oględziny siedzib, odmawiają rejestracji podmiotom, które wynajmują wirtualne biura, nie chcą im nadawać NIP-ów i rejestrować jako płatników VAT. Raz twierdzą, że pomieszczenie jest za małe, kiedy indziej, że dokumenty są trzymane w nieodpowiednich szafkach.

d2x3zuw

Problemy mają wirtualne biura w całej Polsce. Skąd ta skarbowa ofensywa? Okazuje się, że w coraz częściej swoją działalność prowadzą tam podmioty zajmujące się handlem paliwami, złomem, robotami budowlanymi bądź pośrednictwem finansowym. A właśnie w tych sektorach najczęściej dochodzi do wyłudzeń podatku od towarów i usług oraz oszustw podatkowych. Działania fiskusa uderzają jednak nie tylko w przestępców i potencjalnych naciągaczy, lecz także w uczciwych przedsiębiorców.

Zdaniem adwokata Andrzeja Ossowskiego, przedsiębiorca może dowolnie wybrać miejsce na siedzibę. Żaden przepis prawa nie zakazuje współdzielenia określonych powierzchni przez kilka podmiotów. Podanie adresu wirtualnego biura w żaden sposób nie ogranicza również organów w możliwości przeprowadzenia kontroli.

Jak twierdzi natomiast Andrzej T. Prelicz, ekspert od podatków BCC, organy skarbowe mogą badać przedsiębiorców już na etapie rejestracji, ale to nie oznacza, że mogą swobodnie rzucać im kłody pod nogi. Wytrawni oszuści, którzy wyłudzają podatki na wiele milionów złotych z takim podejściem fiskusa i tak sobie poradzą.

d2x3zuw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2x3zuw