Skarbówka prześwietla konta Polaków. Co chce o nas wiedzieć fiskus?

W ostatnich miesiącach Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zauważalnie zwiększyła liczbę zapytań kierowanych do banków o informacje dotyczące kont bankowych polskich obywateli. Dzięki zmianom w przepisach, które wprowadzono w Polskim Ładzie, urzędnicy skarbowi zyskali nowe możliwości.

Urząd Skarbowy prześwietla konta Polaków
Urząd Skarbowy prześwietla konta Polaków
Źródło zdjęć: © EAST_NEWS | Piotr Kamionka/REPORTER
oprac. KARN

Od 1 lipca 2022 roku urzędy skarbowe zyskały możliwość wnioskowania o dane z kont bankowych osób fizycznych, nawet jeśli nie są one podejrzane o przestępstwa skarbowe. Wcześniej takie działanie było możliwe tylko w stosunku do osób podejrzanych. Jest to efektem zastąpienia w przepisach określenia "podejrzany" terminem "osoba fizyczna".

Tysiące wniosków skarbówki

Jak podał szef KAS, od 1 lipca 2022 do 31 lipca 2024 roku:

  • Naczelnicy urzędów skarbowych skierowali 510 wniosków o udostępnienie informacji bankowych.
  • Naczelnicy urzędów celno-skarbowych złożyli 3 598 takich wniosków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W porównaniu do wcześniejszych lat, liczba tych zapytań znacznie wzrosła, co według "Faktu" budzi obawy dotyczące zbyt dużej ingerencji w prywatność obywateli.

Co sprawdza fiskus?

Dzięki nowym uprawnieniom, urzędy skarbowe mogą uzyskać informacje dotyczące:

  • Posiadanych lub współposiadanych rachunków bankowych.
  • Pełnomocnictw do dysponowania rachunkami.
  • Obrotów i stanów tych rachunków, w tym wpływów, obciążeń oraz ich tytułów.
  • Nadawców i odbiorców transakcji.

To oznacza, że urząd skarbowy jest w stanie analizować nasze wpłaty, często wykonywane transakcje, a nawet pozyskiwać informacje, takie jak te dotyczące wizyt lekarskich lub zakupów w aptekach.

Specjaliści ostrzegają, że tak szerokie uprawnienia mogą prowadzić do nadmiernego ingerowania w prywatność i nadużycia. Przepisy w dużej mierze opierają się na otwartych przesłankach, co może prowadzić do ich zbyt subiektywnego stosowania.

Ministerstwo Finansów nie planuje zmian w przepisach z 2022 roku. Zapewnia, że nowo nabyte uprawnienia będą stosowane wyłącznie w uzasadnionych sytuacjach, a celem tych zmian jest skuteczniejsze zwalczanie oszustw podatkowych.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (50)