Skarg na instytucje finansowe więcej
Z danych KNF za trzy kwartały wynika, że w tym roku skarg na instytucje finansowe będzie więcej niż w ubiegłym. Banki mają problemy z kredytami, ubezpieczyciele z OC komunikacyjnym, OFE z transferami środków.
W trzecim kwartale do Komisji Nadzoru Finansowego wpłynęło 2135 skarg od klientów podmiotów rynku finansowego. Od stycznia do września było ich łącznie 6371. Dla porównania – w całym 2009 roku do nadzoru wpłynęło blisko 9 tys. skarg.
Banki muszą wiele poprawić
W samym trzecim kwartale na działalność banków poskarżyło się 928 klientów. To nieco więcej niż w poprzednich kwartałach. „Analiza skarg pozwoliła na stwierdzenie, że w dalszym ciągu stosunkowo istotne w działalności banków komercyjnych są problemy z kredytami konsumenckimi oraz pożyczkami, jakością oferowanych przez te instytucje usług, obsługą rachunków, z udzielanymi kredytami hipotecznymi oraz wysokością opłat i oprocentowania” – czytamy w raporcie nadzoru finansowego.
Problemy poruszane przez skarżących dotyczyły np. zwrotu składki ubezpieczeniowej z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu, kwestii ustalania wysokości kwoty wymaganej do całkowitego wcześniejszego rozliczenia kredytu czy też praktyki odnośnie do informowania klientów o zaległościach w regulowaniu zobowiązań wobec banku i sprzedaży wierzytelności zewnętrznym podmiotom.
OC komunikacyjne zmorą ubezpieczycieli
Wśród skarg na towarzystwa ubezpieczeniowe przeważają te, które są związane z polisami OC posiadaczy samochodów. Najczęściej zarzuty dotyczyły opieszałości w wypłacie odszkodowań oraz spraw związanych z wysokością odszkodowań.
Podobnie jest, jeśli chodzi o skargi przesyłane do Rzecznika Ubezpieczonych. 55,8 proc. spośród 8665 pism, które trafiły do niego w trzech kwartałach tego roku, dotyczyło właśnie OC komunikacyjnego. Generalnie na towarzystwa chroniące majątek w omawianym okresie wpłynęły do rzecznika 7432 skargi, czyli o 41 proc. więcej niż rok temu. Na firmy ubezpieczające życie do rzecznika trafiły 1242 skargi.
Także sąd polubowny działający przy Rzeczniku Ubezpieczonych od marca 2004 r. najczęściej zajmuje się ubezpieczeniami majątkowymi, w tym OC komunikacyjnym. Mimo że urząd rzecznika prowadzi działania promujące sąd, a opłaty sądowe są na minimalnym poziomie, od początku 2007 r. do 24 listopada do sądu trafiło 97 spraw.
Tymczasem samo komunikacyjne OC posiada kilkanaście milionów Polaków. Dlaczego sąd polubowny nie jest popularny? – Po pierwsze, Polacy robią wszystko, by – jak to się potocznie mówi – nie być ciąganym po sądach. Poza tym zakłady ubezpieczeń niechętnie godzą się na postępowanie przed sądem polubownym. To dla nich strata czasu i dodatkowe koszty. Oczywiście znaczenie ma również ryzyko przegranej – tłumaczy Krystyna Krawczyk, dyrektor Biura Rzecznika Ubezpieczonych.
We wspomnianym okresie towarzystwa odmówiły udziału w postępowaniu w przypadku 53 spraw. Tylko w trzech przystąpiły do sporu. Tylko raz pozwana firma ubezpieczeniowa uznała roszczenie klienta.
Transfery problemem OFE
W przypadku funduszy emerytalnych najliczniejsza grupa skarg dotyczyła problemów związanych z transferowaniem środków klientów zmieniających fundusze, a także prowadzeniem działalności akwizycyjnej, czyli pozyskiwaniem nowych klientów. W dalszym ciągu utrzymuje się stosunkowo niewielka liczba skarg na podmioty rynku kapitałowego. W trzecim kwartale na tego rodzaju instytucje trafiło do KNF 61 skarg.
Uwagi zgłoszone do Komisji Nadzoru Finansowego odnośnie do działalności firm inwestycyjnych dotyczyły zasad realizacji zleceń oraz sposobu świadczenia usług.W przypadku towarzystw funduszy inwestycyjnych zgłoszone zastrzeżenia dotyczyły przede wszystkim jakości obsługi, wyceny jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, sposobu prowadzenia polityki inwestycyjnej oraz działań TFI po śmierci posiadacza jednostek.
PARKIET
Monika Krześniak , Piotr Rosik