Składka rośnie bo gospodarka się rozwija
Trzeba mieć świadomość pewnego zasadniczego mechanizmu, który funkcjonuje przy ustalaniu unijnego budżetu. Składka członkowska zależy od zamożności danego kraju.Im jest on zamożniejszy, tym wyższą składkę płaci. Bo pieniądze, które wpłacamy do unijnej kasy, rosną wraz z rozwojem gospodarczym.
11.02.2013 06:41
Jeżeli celem byłoby tylko to, aby zawsze jak najwięcej z pieniędzy unijnych dostać, to Polska zawsze powinna być krajem pogrążonym w nędzy. Tak jednak na szczęście w przypadku Polski nie jest.
Słuszna jest więc uwaga, że im kraj bogatszy tym mniej pieniędzy z budżetu dostaje. Nie oznacza to jednak, że ten budżet jest dla Polski mniej korzystny. Istotne jest to, że pozycja Polski na tle innych gospodarek europejskich jest lepsza niż przy ustalaniu poprzedniej perspektywy budżetowej. Jesteśmy krajem zamożniejszym, płacimy więc nieco większą składkę.
W ramach budżetu istotnym jest też pytanie, jak dużo dany kraj dostaje i tutaj należy stwierdzić, że budżet jest korzystniejszy dla Polski.
Powtarzam jeszcze raz – polska składka rośnie wraz z wzrostem PKB. Szczerze mówiąc, życzyłbym sobie, aby nasz PKB wzrósł do takiego poziomu, żebyśmy już nie odbierali netto pieniędzy z Unii, ale żebyśmy wspierali innych. To jest jednak bardzo odległa perspektywa.