SKOK-i zaskoczone poselskim projektem
Dziś ruszą w Sejmie prace nad nową ustawą o spółdzielczych kasach. Same SKOK-i dopiero z nią się zapoznają, podobnie jak PiS, które zwykle staje w ich obronie. Za to większość zmian może liczyć na poparcie PSL.
Wokół opisanego przez nas wczoraj projektu nowej ustawy o SKOK-ach zawrzało. Kluby poselskie, z wyjątkiem PO (która ustawę przygotowała), szykują pospiesznie stanowiska w tej sprawie. Co zmieni nowa ustawa? Utworzenie kasy czy zmiana jej statutu będą wymagały zgody KNF. Nadzór akceptować też będzie kandydatów do rad nadzorczych i zarządów.
Po przekroczeniu 10 mln euro funduszy własnych na najbliższym zwyczajnym walnym zgromadzeniu kasa będzie zobowiązana do podjęcia uchwały o rozpoczęciu przekształcania się w bank albo o podziale spółdzielni. Ustawa ma wejść w życie miesiąc po uchwaleniu.
SKOK-i skarżą się na pośpiech, KNF zadowolona
Przedstawiciele Kasy Krajowej SKOK nie chcieli wczoraj komentować projektu.
_ Dopiero się z nim zapoznajemy. Możemy więc wyrazić tylko zdumienie i ubolewanie, że w tak ekspresowym tempie podejmuje się prace nad tą ustawą _ – mówi Andrzej Dunajski, rzecznik Kasy Krajowej SKOK.
Dodaje, że to chyba pierwszy przypadek tak szybkich prac. Poszczególne SKOK-i nie chciały się wypowiadać.
KNF pomysł z kontrolą się podoba. Sama o to apelowała.
_ SKOK-i, stanowiące coraz bardziej istotny element systemu finansowego, powinny być objęte zewnętrznym nadzorem _– deklaruje Marta Chmielewska-Racławska z biura prasowego KNF.
_ Dobrym pomysłem jest także koncepcja, aby po osiągnięciu określonej skali działalności podlegały one tym samym normom ostrożnościowym i funkcjonowały podobnie jak banki _– dodaje.
Kasy mają blisko 1,9 mln członków, a ich aktywa przewyższają 8 mld zł. Największy z nich – SKOK im. Stefczyka, po wejściu w życie ustawy musiałby zostać podzielony albo przekształcony w bank.
PIS znów zablokuje?
Poprzednia inicjatywa PO dotycząca zmian w SKOK-ach została zastopowana w Sejmie przez PiS. I tym razem koalicjanci obawiają się sprzeciwów.
_ Na pewno wzbudzi bardzo duże emocje. Spodziewamy się też wielu uwag największej partii opozycyjnej _ – mówi poseł Jan Łopata z PSL, wiceszef sejmowej Komisji Finansów Publicznych.
To właśnie w tej komisji ma się odbyć pierwsze czytanie ustawy.
PiS jednak wczoraj głosu w tej sprawie oficjalnie zabierać nie chciało.
_ Nie znam jeszcze tego projektu, więc nawet ogólnie nie będziemy jeszcze zabierać głosu _ – zapowiada posłanka Aleksandra Natalli-Świat z PiS, wiceszefowa komisji.
_ Platforma mówi w imieniu lobby bankowego. Najchętniej wszystko by sprywatyzowała albo wyprzedała zagranicy _ – dodaje jeden z posłów PiS.
Zastrzega jednak, że stanowiska klubu w tej sprawie jeszcze nie ma, bo projekt posłowie dostali dopiero wczoraj.
Platforma obawia się też poprawek, jakie może zgłosić jej koalicjant – PSL. Ostatnio wicepremier Waldemar Pawlak przypomniał, że to dzięki PSL powstała ustawa o SKOK-ach, ale ludowcy tej szansy nie wykorzystali, bo wtedy byli zbyt zajęci wielką polityką.
_ Inne środowisko, które w tym czasie było trochę odsunięte od polityki, zagospodarowało ten temat z dużym sukcesem. Bo jakkolwiekby patrzeć na SKOK-i, są to instytucje, które pozytywnie oddziałują na gospodarkę _ – mówił niedawno Pawlak.
Stanowiska w sprawie ustawy PSL jeszcze nie zajął.
_ W klubie nad tym projektem nie dyskutowaliśmy, ale zdajemy sobie sprawę, że zmiany w SKOK-ach są niezbędne _– mówi poseł Łopata.
Jego zdaniem, zwłaszcza w obecnej sytuacji na rynkach finansowych pozostawanie kas poza państwową kontrolą jest niepokojące.
_ Trzeba jednak pamiętać o specyfice spółdzielczości. Poprzedni projekt PO zbyt ingerował w kompetencje KK SKOK _ – podkreśla.
Aleksandra Kurowska