Trwa ładowanie...

Skok kursu franka uderzy w spłacających kredyty samochodowe

Skok kursu franka szwajcarskiego na Węgrzech najbardziej uderzy w osoby spłacające kredyty samochodowe. Ubiegłoroczną decyzją władz kredyty hipoteczne zostały bowiem w większości automatycznie przewalutowane na forinty po stałym kursie.

Skok kursu franka uderzy w spłacających kredyty samochodoweŹródło: Fotolia
dxpm55t

Rano Szwajcarski Bank Centralny (SNB) ogłosił, że przestaje bronić swojej waluty i uwalnia jej kurs. W rezultacie kurs franka na Węgrzech osiągnął historyczne maksimum w stosunku do forinta. Trzeba było za niego zapłacić 315 ft (jeszcze rano 266 ft).

"Według analityków rynku dewizowego wzmocnienie się franka szwajcarskiego może być najbardziej bolesne dla osób spłacających kredyty samochodowe, gdyż zmiana kursu nie dotyka przytłaczającej większości mieszkańców mających kredyt mieszkaniowy, bo oni spłacają już zadłużenie po sztywnym kursie" - podkreśla informadio.hu.

Tygodnik "HVG" wymienia jeszcze wśród najbardziej narażonych osoby, które zaciągnęły inne kredyty konsumenckie w dewizach, nie były więc objęte ubiegłoroczną ustawą parlamentu.

dxpm55t

Według danych banku centralnego z września około 113 tys. Węgrów spłacało kredyty samochodowe o łącznej wartości 154 mld ft (480 mln euro).

W listopadzie parlament węgierski przyjął ustawę, zgodnie z którą wszystkie kredyty hipoteczne we frankach, euro i jenach zostały automatycznie zamienione na kredyty w forintach. W niektórych przypadkach można było się ubiegać po pozostawienie kredytu w dewizach, ale zdecydowaną większość pożyczek przewalutowano. Zgodnie z porozumieniem zawartym pomiędzy bankami a ekipą premiera Victora Orbana, kurs konwersji za franka wyniósł 256 forintów i 309 forintów za euro (był to kurs z 7 listopada).

Ekipa Orbana zdecydowała się na taki krok, by ulżyć licznym mieszkańcom, którzy pozaciągali kredyty hipoteczne przed kryzysem 2008 r., a potem znaleźli się w spirali zadłużenia. Wartość tych kredytów wyniosła w sumie równowartość 10 mld euro.

"Dzięki ustaleniu sztywnego kursu 256,5 ft w przypadku kredytów hipotecznych we frankach i 309,5 ft w przypadku euro uchroniliśmy osoby, które zaciągnęły kredyty w dewizach, przed wzrostem ich zadłużenia o ponad 500 mld ft (1,5 mld euro)" - podkreśliło w oświadczeniu węgierskie Ministerstwo Gospodarki.

dxpm55t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxpm55t