Trwa ładowanie...
d30bbnc
wydarzenia

Skrót wiadomości - czwartek, 13 grudnia, 17.00

...

Share
d30bbnc

13.12. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE ----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

d30bbnc

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie wzrosły o 2,8 proc. w stosunku do listopada 2011 roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Największy wpływ na wzrost cen towarów i usług w listopadzie o 0,1 proc. mdm miał wzrost cen żywności, podwyżki opłat związanych z mieszkaniem oraz opłat związanych ze zdrowiem - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny.

W grudniu inflacja powinna się wyraźnie zbliżyć do celu inflacyjnego NBP wynoszącego 2,5 proc., po tym jak w listopadzie wyniosła 2,8 proc. - oceniają dla PAP analitycy Ministerstwa Finansów. Ich zdaniem w kolejnych miesiącach utrzyma się tendencja spadkowa wskaźnika CPI.

Deficyt w obrotach bieżących w październiku wyniósł 650 mln euro wobec 1.137 mln euro we wrześniu i wobec 1.075,3 mln euro deficytu prognozowanego przez analityków - podał w czwartek NBP.

d30bbnc

NBP spodziewa się, że napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych w 2012 roku wyniesie ok 5 mld euro, a gdyby pominąć kapitał w tranzycie wyniósłby 9 mld euro - poinformował na seminarium Paweł Michalak, zastępca dyrektora departamentu statystyki NBP.

PAIiIZ prowadzi obecnie 150 projektów inwestycyjnych o wartości 4,3 mld euro - poinformowała Iwona Chojnowska-Haponik, dyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Nie można wykluczyć obniżki stóp procentowych na styczniowym posiedzeniu - uważa Jerzy Hausner, członek RPP. Jego zdaniem w 2014 r. inflacja może spaść poniżej dolnej granicy dopuszczalnego pasma odchyleń.

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem ruchy cen towarów i usług konsumpcyjnych, w grudniu 2012 r. spadł do 80,8 pkt. - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

d30bbnc

Indeks oczekiwań ekonomicznych dla Polski w grudniu 2012 r. wzrósł o 15,1 pkt. do plus 6,0 pkt. z minus 9,1 pkt. w listopadzie, a oceny bieżącej sytuacji spadły w grudniu o 30,1 pkt. do minus -17,6 pkt. - podał w czwartek instytut ZEW i bank Erste.

Indeks oczekiwań inwestorów i analityków wobec gospodarki Środkowo-Wschodniej Europy w następnych 6 miesiącach wzrósł w grudniu 2012 r., o 9,5 pkt. do 6,1 pkt - wynika z opublikowanych danych ZEW Center for European Economic Research i Erste Bank.

Bank centralny Szwajcarii (SNB) pozostawił w czwartek stopy procentowe bez zmian - podał bank po zakończeniu posiedzenia.

Sprzedaż detaliczna w USA w listopadzie wzrosła o 0,3 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy poprzednio spadła o 0,3 proc. - podał Departament Handlu w komunikacie.

d30bbnc

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA spadły w listopadzie o 0,8 proc. miesiąc do miesiąca - poinformował Departament Pracy w komunikacie.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła o 29 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 343 tys. - poinformował w czwartek Departament Pracy USA.

BUDŻET, DŁUG

Ministerstwo Finansów w poniedziałek 17 grudnia przeprowadzi przetarg odkupu obligacji EUR20130205 o wartości 200 mln euro - podał w czwartek w komunikacie resort finansów.

d30bbnc

W przyszłym roku rząd dokona przeglądu regulacji dotyczących systemu OFE, w tym kwestii wypłat emerytur - poinformował wiceminister pracy Marek Bucior.

GIEŁDA

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 1,0 proc. i wyniósł 2.061,48 pkt.

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 1,68 proc. i wyniósł 9.742,73 pkt.

d30bbnc

SPÓŁKI

KGHM złożył ofertę niewiążącą na koncesję w Kazachstanie - poinformował dziennikarzy prezes Herbert Wirth. Koszt prac rozpoznawczych może wynieść kilkadziesiąt milionów dolarów.

Pierwsza umowa ramowa Gant Development i Futureal zakłada realizację 1,2 tys. mieszkań w trzech miastach, a całkowita wartość inwestycji wyniesie 360 mln zł - poinformowali na konferencji przedstawiciele spółek. Futureal nie wyklucza realizacji kolejnych projektów z polskim deweloperem.

CAM Media, po zakupie pakietu kontrolnego akcji w spółce Brand 24, planuje kolejne przejęcia - poinformował PAP Krzysztof Przybyłowski, prezes CAM Media. Dodał, że do końca roku spółka osiągnie 100 proc. udziałów w spółce zależnej Ad-vice.

W przyszłą środę, 19 grudnia, Tauron i PGNiG podpiszą list intencyjny w sprawie budowy elektrociepłowni gazowej w Łagiszy - poinformował Dariusz Lubera, prezes Tauronu.

K2 Internet liczy, że wyniki, które wypracuje w 2013 roku będą lepsze niż te z 2012 roku i wrócą one do poziomu notowanego przez spółkę w latach 2010-11 r. - poinformował PAP Janusz Żebrowski, prezes K2 Internet. Dodał, że w 2013 r. spodziewa się wyższej niż w 2012 r. dynamiki wzrostu reklamy online.

Eurotel zawarł z dwoma osobami fizycznymi dwie umowy dotyczące kupna łącznie 29,99 proc. udziałów w spółce Viamind za 1,56 mln zł, dzięki czemu udział Eurotela zwiększy się do 100 proc. - podała spółka w komunikacie.

PCC Intermodal zawarł z Centrum Unijnych Projektów Transportowych umowę na dofinansowanie budowy terminalu intermodalnego w Kutnie kwotą nie większą niż 32,66 mln zł - podał PCC Intermodal w komunikacie.

Rada Nadzorcza Polskich Linii Lotniczych LOT odwołała w czwartek prezesa spółki Marcina Piróga. Jednocześnie rada powołała na p.o. prezesa tej firmy Zbigniewa Mazura - poinformował PAP rzecznik LOT Leszek Chorzewski.

Ogłoszenie zapraszające potencjalnych inwestorów do złożenia oferty na nabycie akcji Polskich Kolei Linowych (PKL) ukazało się w czwartek w prasie. Właścicielem 100 proc. akcji PKL jest spółka PKP SA. PKP liczy, że proces zostanie sfinalizowany w pierwszej połowie 2013 roku.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraził zgodę na przejęcie przez spółkę Asseco Poland kontroli nad Centrum Informatyki Zeto - podał UOKiK na stronie internetowej.

Ministrowie finansów krajów UE osiągnęli w czwartek porozumienie w sprawie utworzenia centralnego europejskiego nadzoru bankowego. Nadzór ma osiągnąć pełną zdolność do działania 1 marca 2014 roku - powiedział komisarz ds. rynku wewnętrznego Michel Barnier.

Ustalenia Rady Ecofin w sprawie wspólnego nadzoru bankowego (SSM) zakończyły się sukcesem, dwa główne postulaty Polski zostały zaakceptowane - poinformował w czwartek w komunikacie minister finansów Jacek Rostowski.

Komisja Nadzoru Finansowego ocenia, że zdecydowana większa część sektora bankowego spełnia wymagania, konieczne by móc wypłacić dywidendę. Komisja w I i II kwartale 2013 roku będzie wysłać bankom indywidualne zalecenia odnośnie podziału zysku - poinformował PAP wiceprzewodniczący KNF.

Komisja Nadzoru Finansowego planuje jeszcze w 2012 roku wysłać do konsultacji projekt nowelizacji Rekomendacji S, regulującej rynek kredytów hipotecznych. Mogą się one zakończyć w lutym 2013 roku i mało prawdopodobne, by rekomendacja weszła w życie w I kwartale 2013 roku - poinformował PAP Wojciech Kwaśniak, wiceprzewodniczący KNF.

W dniach od 3 do 9 XII udział Polsatu w oglądalności wyniósł 14,43 proc. wobec 13,35 proc. tydzień wcześniej. W przypadku TVN udział w oglądalności wyniósł 13,54 proc. wobec 14,08 proc. przed tygodniem - wynika z szacunkowych danych firmy Nielsen Audience Measurement.

W dniach od 3 do 9 XII największy udział w wydatkach na reklamę wśród stacji TV zanotował TVN. Udział ten wyniósł 17,84 proc., co oznacza 66,43 mln zł wpływów. Drugie miejsce zająłPolsat z udziałem na poziomie 11,54 proc., czyli wpływami rzędu 42,97 mln zł - wynika z danych Nielsen Audience Measurement.

WALUTY

Złoty zachowywał się podczas czwartkowej sesji na rynku walutowym stabilnie i poruszał się w wąskim paśmie wahań. W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia i spadającą aktywnością inwestorów, przyszły tydzień również powinien przynieść stabilne kwotowania polskiej waluty.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1333 a kurs złotego do euro na 4,0927 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3077 USD i 109,18 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają z powodu braku porozumienia w USA w sprawie budżetu - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na styczeń 2013, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana na 86,38 USD, po spadku o 39 centów.

Cena ropy Brent w kontraktach na I 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 109,39-109,41 USD za baryłkę.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 8030,25 USD/t.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają, bo optymizm Fed dotyczący gospodarki słabnie - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana po 8.079,25 USD za tonę, po spadku o 0,6 proc.

OPINIE, PROGNOZY

Fitch spodziewa się, że wzrost PKB w Polsce spowolni z 2,5 proc. w 2012 r. do 2,0 proc. w 2013 r. - wynika z czwartkowego raportu agencji poświęconego ratingom jednostek samorządu terytorialnego. Zdaniem Fitch w 2013 r. można się spodziewać obniżek ratingów i ich perspektyw dla polskich JST.

Wzrost PKB w Polsce spowolni z 2,3 proc. w 2012 r. do 2,0 proc. w 2013 r., a w 2014 r. wzrośnie do 2,9 proc. - wynika z grudniowej prognozy Handelsbanken. Szwedzki bank obniżył także prognozy na 2013 r. dla innych gospodarek regionu.

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową szacuje, że do końca 2016 roku zadłużenie z tytułu kredytów consumer finance wzrośnie o około 33 mld zł do 162,4 mld zł, przy średniorocznym wzroście w latach 2012-2016 o 5,8 proc. - poinformowała Marta Penczar z IBnGR.

Sprzedaż kredytów mieszkaniowych w 2013 r. pozostanie w umiarkowanym trendzie spadkowym - ocenił w rozmowie z PAP Piotr Siciak, dyrektor działu ds. sektora finansowego PwC. Jego zdaniem tendencja mogłaby się odwrócić, jeśli gospodarka przyspieszyłaby i powstałby program wpierania zakupu mieszkań.

Wartość rynku spożywczego w 2012 r. wzrośnie o 2,5 proc. do 230 mld zł, zaś w przyszłym roku wzrośnie o niecałe 2 proc. i osiągnie wartość 234 mld zł - oceniła w rozmowie z PAP Dominika Kubacka z firmy PMR. Jej zdaniem, są to ostrożne prognozy, więc istnieje szansa, że wyniki 2013 r. okażą się lepsze.

Indeks MSCI EMEA zakończy przyszły rok wzrostem o 17 proc. Na tle regionu słabo może jednak wypaść polski rynek akcji - ocenia Credit Suisse.

W 2013 roku Czechy pozostaną w recesji, natomiast węgierska gospodarka wzrośnie o 0,1 proc. - uważają analitycy Barclays Capital.

Rezerwa Federalna nie podwyższy stóp procentowych do 2016-17 roku - ocenia Bill Gross, co-chief investment officer w Pimco.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Saldo napływu i umorzeń środków do funduszy inwestycyjnych wyniosło w listopadzie plus 2,2 mld zł - wynika z raportu Analiz Online.

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz oświadczył w czwartek, że rząd proponuje wprowadzenie na stałe do Kodeksu pracy najbardziej pozytywnych elementów ustawy "antykryzysowej", zwiększających elastyczność prawa pracy.

Rezerwa Federalna wydłuży tymczasowe dolarowe linie swapowe z trzema europejskimi bankami centralnymi i bankiem centralnym Kanady do 1 lutego 2014 roku - poinformował Fed w komunikacie.

Budowa bułgarskiego odcinka gazociągu South Stream rozpocznie się w 2013 r. - poinformował Gazprom. Gazociągiem South Stream surowiec z Rosji i Azji Środkowej ma być tłoczony do Europy z ominięciem Ukrainy.

Bezpośredni nadzór EBC może objąć około 150 banków strefy euro - szacuje się w Brukseli. Ministrowie finansów uzgodnili, że EBC ma objąć pieczą banki o aktywach powyżej 30 mld euro, ale w każdym kraju 3 najważniejsze banki mają być objęte bezpośrednim nadzorem.

Shell podpisał z Neste Oil umowę, na mocy której nabędzie polską sieć stacji fińskiego koncernu za kwotę ok. 80 mln euro - poinformowała Neste Oil na stronie internetowej.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

W czwartek mija 31. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. W niedzielę, 13 grudnia 1981 r. rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju. Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i Solidarności. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób.

Przed domem gen. Wojciecha Jaruzelskiego na warszawskim Mokotowie - jak co roku - odbyła się manifestacja przeciwników decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego.

W 31. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego prezydent odwiedził Areszt Śledczy Warszawa Białołęka, gdzie wziął udział w spotkaniu byłych internowanych więźniów politycznych i działaczy podziemia solidarnościowego, a także spotkał się z młodzieżą z białołęckiego liceum.

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz w czwartek, w 31. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, złożyła kwiaty na grobie ks. Jerzego Popiełuszki. Kwiaty na grobie kapelana Solidarności złożyli także politycy PSL na czele z prezesem Stronnictwa, wicepremierem Januszem Piechocińskim.

Stołeczna prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie publicznego nawoływania do popełnienia zbrodni przez autora filmów dokumentalnych Grzegorza Brauna. Mówił on o "wyprawieniu na tamten świat" dziennikarzy "Gazety Wyborczej" i TVN.

Prezes NFZ Agnieszka Pachciarz podpisała zarządzenie, które zmienia wycenę niektórych procedur szpitalnych możliwych do wykonania także w warunkach ambulatoryjnych. Chodzi o to, by niektóre procedury były wykonywane w gabinetach zabiegowych, a nie na oddziałach szpitala.

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych opowiedziała się w czwartek za przyjęciem senackich poprawek do ustawy o działalności ubezpieczeniowej, które przewidują m.in. zakaz różnicowania składek w zależności od tego, czy kobieta jest np. w ciąży i czy ma dzieci.

Kolejny rok wzrasta liczba przypadków nadużywania umów cywilno-prawnych, czyli zawierania ich w sytuacji, gdy powinna być zawarta umowa o pracę - wynika ze sprawozdania Głównego Inspektora Pracy za 2011 r. przedstawionego w czwartek w Sejmie.

Przebadaliśmy wszystkie czynniki, które mogły świadczyć o wybuchu; nic nie wskazywało i do dziś nie wskazuje, że przyczyną katastrofy smoleńskiej był wybuch - powiedział w czwartek Jerzy Miller, wojewoda małopolski, b. szef komisji, która badała przyczyny katastrofy.

Marszałek woj. śląskiego Adam Matusiewicz złożył rezygnację w związku z sytuacją w samorządowej spółce Koleje Śląskie. O swej decyzji poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY ----------------------

Sprzeczny z prawem unijnym jest przepis polskiego Prawa zamówień publicznych, który każe zamawiającemu wykluczyć z postępowania tego wykonawcę, z którym w ciągu ostatnich trzech lat rozwiązał on albo wypowiedział inną umowę - orzekł w czwartek unijny Trybunał.

W litewskim Sejmie w czwartek zaprzysiężony został nowy centrolewicowy rząd, w którego składzie po raz pierwszy znalazł się litewski Polak - 36-letni Jarosław Niewierowicz. W 14-osobowym rządzie będzie on kierował resortem energetyki.

Sejm Litwy zatwierdził w czwartek program nowego centrolewicowego rządu Algirdasa Butkevicziusa, który m.in. zapowiada budowę państwa dobrobytu, nadanie dynamiki stosunkom z Polską i rozwiązanie problemów Polaków na Litwie.

Izba niższa parlamentu Szwajcarii przyjęła w czwartek ustawę o prawie adopcyjnym, pozwalającą parom tej samej płci adoptować dzieci partnera.

Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy zatwierdziła w czwartek na stanowisku premiera Mykołę Azarowa, poprzedniego szefa rządu. Kandydaturę Azarowa poparli deputowani rządzącej Partii Regionów, komuniści i kilku deputowanych niezrzeszonych. Partie opozycyjne: Batkiwszczyna, UDAR i Swoboda zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami nie uczestniczyły w głosowaniu. Azarow w ubiegłym tygodniu podał się do dymisji w związku ze zdobyciem mandatu poselskiego w październikowych wyborach parlamentarnych. Jednak zaproponował go ponownie na premiera prezydent Wiktor Janukowycz.

Drugiego dnia działalności nowej Rady Najwyższej Ukrainy, deputowani wybrali szefa parlamentu, którym został Wołodymyr Rybak z rządzącej Partii Regionów.

W raporcie zamówionym przez władze Ukrainy amerykańscy prawnicy ustalili, że w czasie zeszłorocznego procesu doszło do poważnych naruszeń praw przysługujących byłej premier Julii Tymoszenko. Nie ma jednak podstaw, by sądzić, że jej proces był polityczny.

Parlament Europejski musi się spotykać w Strasburgu dwanaście razy w roku, w regularnym rytmie - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE. W Brukseli można zarządzić tylko dodatkowe posiedzenia europarlamentu. Skargę do Trybunału wniosła Francja, żądając unieważnienia uchwał Parlamentu Europejskiego z 2011 r. dotyczących zmiany terminarza posiedzeń na lata 2012 i 2013.

Linie lotnicze zarobią w tym roku 6,7 mld dolarów - poinformował dyrektor generalny Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) Tony Tyler. Według październikowych prognoz miało to być 4,1 mld dol. W 2013 r. zysk przewoźników ma wynieść 8,4 mld dol.

Gazprom złożył wniosek o możliwość uzyskania dostępu do 17 bloków gazonośnych w strefie szelfu arktycznego - podała rosyjska agencja informacji gospodarczej Prime.

Hiszpańska policja poinformowała w czwartek o zajęciu aktywów wartości ok. 28 milionów euro, powiązanych z obalonym w zeszłym roku prezydentem Egiptu Hosnim Mubarakiem.

Do 902 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych tajfunu Bopha, który na początku grudnia przeszedł nad południowymi i środkowymi Filipinami. 615 osób jest zaginionych - poinformowały w czwartek władze. ONZ zbiera fundusze na pomoc dla osób dotkniętych kataklizmem. Obrażenia odniosło 1947 ludzi.

amp/

d30bbnc

Podziel się opinią

Share
d30bbnc
d30bbnc