Trwa ładowanie...
dw3xehq

Skrót wiadomości - poniedziałek, 10 grudnia

...
Share
dw3xehq

11.12. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE ----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

dw3xehq

Adam Glapiński z Rady Polityki Pieniężnej uważa, że nie należy przerywać cyklu obniżek stóp procentowych już w grudniu. Jego zdaniem kolejna, styczniowa obniżka stóp jest raczej pewna, a na trzech krokach po 25 pb należy poprzestać i przejść do nastawienia "wait and see".

Rada Polityki Pieniężnej jest w trendzie luzowania polityki pieniężnej. W styczniu można myśleć o głębszym cięciu stóp - uważa Elżbieta Chojna-Duch z RPP.

Deficyt sektora finansów publicznych w 2013 roku w relacji do PKB będzie poniżej 3,5 proc. - poinformował w poniedziałek Jacek Rostowski, minister finansów.

Rozczarowujące dane o PKB za III kwartał są po części efektem błędów w polityce monetarnej i minister finansów oczekuje serii obniżek stóp, których efekty widoczne będą w II połowie przyszłego roku - poinformował minister finansów Jacek Rostowski.

dw3xehq

W piątek, 7 grudnia banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 31.103,90 mln zł wobec 29.990,39 mln zł w czwartek - podał NBP. W depozycie na koniec dnia znajdowało się 0,96 mln zł.

Wskaźnik Composite Leading Indicator (CLI) dla Polski w październiku 2012 r. wyniósł 100,08 pkt. wobec 100,07 pkt. miesiąc wcześniej po rewizji w dół o 0,01 pkt. - podała w poniedziałek Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Wartość BIZ, które napłyną do Polski w 2012 r. będzie zbliżona do wyniku z 2011 r. - poinformowała PAP Iwona Chojnowska-Haponik, dyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych PAIiIZ. Jej zdaniem, rok 2013 będzie przejściowy i należy liczyć się ze spadkiem napływu inwestycji.

Eksport Niemiec niespodziewanie wzrósł w październiku 2012 r. o 0,3 proc. mdm, po uwzględnieniu dni roboczych i zmian sezonowych, po spadku miesiąc wcześniej o 2,4 proc., po korekcie - poinformował Federalny Urząd Statystyczny w komunikacie.

dw3xehq

Wskaźnik zaufania przedsiębiorców we Francji wyniósł w listopadzie 2012 r. 91 pkt. wobec 92 pkt. w poprzednim miesiącu - poinformował w komunikacie Bank Francji.

Produkcja przemysłowa we Francji niespodziewanie spadła w październiku 2012 r. o 0,7 proc. mdm, podczas gdy miesiąc wcześniej spadła o 2,7 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Insee.

Produkcja przemysłowa we Włoszech w październiku 2012 r. spadła o 1,1 proc. mdm, po spadku miesiąc wcześniej o 1,3 proc., po korekcie, po uwzględnieniu czynników sezonowych - poinformował w komunikacie Państwowy Instytut Statystyczny (Istat) w Rzymie.

Produkt Krajowy Brutto Włoch spadł w III kw. 2012 r. o 0,2 proc. kdk, po spadku w II kw. o 0,7 proc. - poinformował urząd statystyczny Istat w końcowym wyliczeniu.

dw3xehq

Wskaźnik zaufania wśród inwestorów w strefie euro na grudzień 2012 r. wzrósł do minus 16,8 pkt. z minus 18,8 pkt. miesiąc wcześniej - podała grupa badawcza Sentix w komunikacie.

Produkt Krajowy Brutto Japonii spadł w III kw. 2012 r. o 3,5 proc. w ujęciu zanualizowanym wobec spadku w II kw. o 0,1 proc., po korekcie - poinformowało w komunikacie biuro rządowe w końcowych wyliczeniach.

Eksport Chin wzrósł w XI 2012 r. o 2,9 proc. rdr, po wzroście w X o 11,6 proc. - podało w komunikacie biuro celne. Tymczasem analitycy spodziewali się wzrostu eksportu o 9,0 proc.

BUDŻET, DŁUG

dw3xehq

Projekt budżetu na 2013 rok jest realny, ale może zajść potrzeba nowelizacji budżetu w związku z niepewną sytuacją w strefie euro - uważa minister finansów Jacek Rostowski.

5901 poprawek do projektu ustawy budżetowej na 2013 r. złożył w poniedziałek w Sejmie poseł Sławomir Kopyciński z Ruchu Palikota. Poinformował, że większość z nich dotyczy Funduszu Kościelnego.

Ministerstwo Gospodarki po serii danych makro za październik obniżyło prognozę wzrostu PKB w 2012 roku do 2,3 proc. z 2,5 proc. prognozowanych wcześniej.

Państwowy dług publiczny po III kw. spadł do 835.498,1, czyli o 0,8 proc. kdk, czyli o 7.139,2 mln zł - podało ministerstwo finansów w poniedziałkowym komunikacie.

dw3xehq

Rada nadzorcza BGK przyjęła w piątek aktualizację strategii banku dostosowującą ją do programu Inwestycje Polskie - poinformował PAP Wojciech Kowalczyk, wiceminister finansów i przewodniczący RN BGK. Bank będzie pozyskiwał finansowanie zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym.

Wartość wydatków beneficjentów uznanych za kwalifikowalne wynikająca ze złożonych wniosków o płatność wyniosła 185 mld zł, a w części dofinansowania UE 131,5 mld zł - podało na stronie internetowej Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Wpływy do Krajowego Funduszu Drogowego z opłat za przejazdy płatnymi odcinkami dróg i autostrad wnoszonych za pomocą systemu viaTOLL wyniosły w listopadzie 2012 r. 85,4 mln zł, wobec 93,3 mln zł w październiku - poinformowała PAP Dorota Prochowicz, rzecznik viaTOLL.

Debata budżetowa bardzo dobrze służy rentowności polskich obligacji, które spadły na historyczne minima - poinformował w poniedziałek w Sejmie wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk. Dodał, że 10-letnie obligacje są na poziomie 3,85 proc.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,07 proc. i wyniósł 9.533,75 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 1,1 proc. i wyniósł 2.083,77 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu spadł o 0,23 proc. i wyniósł 17.744,29 pkt.

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 1,05 proc. i wyniósł 2.476,53 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,12 proc., do 5.921,63 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,18 proc. i wyniósł 3.612,10 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósł o 0,17 proc. i wyniósł 7.530,92 pkt.

SPÓŁKI

Z powodu trudnych warunków geologicznych wydobycie węgla w Bogdance będzie w tym roku niższe niż planowane wcześniej ponad 8 mln ton i może wynieść 7,7-7,9 mln ton - poinformował PAP Zbigniew Stopa, prezes Bogdanki.

Zarząd Bogdanki może rekomendować przeznaczenie na dywidendę co najmniej 30 proc. zysku netto za 2012 rok - poinformował w wywiadzie dla PAP Zbigniew Stopa, prezes Bogdanki.

Nakłady inwestycyjne w Bogdance mogą wynieść w tym roku nieco poniżej 700 mln zł, a w 2013 roku CAPEX wyniesie ok. 700 mln zł - poinformował w wywiadzie dla PAP Zbigniew Stopa, prezes Bogdanki.

Negocjacje Bogdanki z branżą energetyczną w sprawie przyszłorocznych cen węgla jeszcze trwają, ale Zbigniew Stopa, prezes Bogdanki, liczy, że uda się wynegocjować stabilizację cen.

Bipromet podpisał z KGHM umowę na wykonanie modernizacji instalacji lokalnej wentylacji pieca elektrycznego w hucie w Głogowie. Wartość kontraktu to 7,99 mln zł netto - podał Bipromet w poniedziałkowym komunikacie.

Alma Market chce zakończyć ten rok zyskiem netto na poziomie jednostkowym i skonsolidowanym. Liczy, że w 2013 roku przychody wzrosną dwucyfrowo - poinformował PAP prezes Alma Market Jerzy Mazgaj.

Konsorcjum Stali liczy na to, że do końca 2012 r. zmniejszy stratę netto, która na koniec IX wyniosła 6,2 mln zł. W IV kw. grupa raczej nie pokaże odpisów na należności. Do końca roku grupa zmniejszy moce w produkcji zbrojeń o 40 tys. ton rocznie - poinformował PAP prezes spółki, Robert Wojdyna.

ING Otwarty Fundusz Emerytalny zwiększył zaangażowanie w KSG Agro do 5,51 proc. kapitału i głosów na WZ - poinformowała spółka w komunikacie.

Cena emisyjna w ofercie publicznej Czerwonej Torebki została ustalona na 7 zł. Ostateczna liczba akcji oferowanych w transzy inwestorów indywidualnych wynosi 122.715 - poinformował DM BZ WBK na swojej stronie internetowej.

Cena emisyjna akcji działającej na rynkach energetycznych w republikach bałtyckich grupy Inter RAO Lietuva została ustalona na 5,85 euro, czyli 24,17 zł za sztukę - podała spółka w komunikacie.

Budimex otrzymał zgodę wojewody podlaskiego na budowę obwodnicy Augustowa, którą będzie mógł rozpocząć po przekazaniu placu budowy przez inwestora - poinformowała spółka na stronie internetowej.

W dniach od 26 listopada do 2 grudnia największy udział w wydatkach na reklamę wśród stacji telewizyjnych zanotował TVN. Udział ten wyniósł 18,2 proc., co oznacza 76,67 mln zł wpływów. Na drugim miejscu znalazł się Polsat z udziałem na poziomie 12,73 proc., czyli wpływami rzędu 53,62 mln zł - wynika z szacunkowych danych Nielsen Audience Measurement, obliczonych według oficjalnych cenników stacji TV.

W dniach od 26 listopada do 2 grudnia udział TVN w oglądalności wyniósł 14,08 proc. wobec 15,30 proc. tydzień wcześniej. W przypadku Polsatu udział w oglądalności wyniósł 13,35 proc. wobec 13,53 proc. przed tygodniem - wynika z szacunkowych danych firmy Nielsen Audience Measurement.

Mennica Metale Szlachetne, spółka zależna Mennicy Polskiej, podpisała Zakładami Azotowymi Puławy trzyletnią umowę o szacunkowej łącznej wartości 275 mln zł - podała Mennica w komunikacie.

W poniedziałkowych transakcjach pakietowych właściciela zmieniło 34 mln akcji spółki BBI Development NFI, które stanowią ok. 6,4 proc. kapitału firmy.

Grupa Seka prognozuje osiągnięcie 38 mln zł przychodów i 3,0 mln zł zysku netto w 2012 roku - podała spółka w komunikacie.

WALUTY

Złoty rozpoczął tydzień od dalszego umocnienia. Spadają rentowności polskiego długu. Na graczach nie robią wrażenia apele ministra finansów o dalsze obniżki stóp, a wydarzeniem tygodnia będą dane o inflacji w listopadzie.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1978 a kurs złotego do euro na 4,1250 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2930 USD i 106,23 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

Stawka referencyjna Polonia w poniedziałek wyniosła 4,26 proc., czyli tyle samo, ile w piątek - podał NBP.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną i odbijają się z najniższego poziomu od 3 tygodni, bo przerób surowca w Chinach osiągnął rekordowy poziom - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na styczeń 2013, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana na 86,45 USD, po wzroście o 52 centy.

Cena ropy Brent w kontraktach na I 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 107,70-107,72 USD za baryłkę.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 8138,25 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

Przyszły rok powinien przynieść umiarkowane wzrosty cen ryzykownych aktywów, możliwe dzięki spadkowi premii za ryzyko oraz stopniowej poprawie w światowej gospodarce. Akcyjne rynki wschodzące zyskają w przyszłym roku 15 proc. - uważają analitycy JP Morgan.

W poniedziałek warszawski parkiet zachowuje się lepiej od giełd zagranicznych, a WIG 20 o 16.50 zyskuje 0,7 proc. Zdaniem analityków przewaga kupujących może utrzymać się w Warszawie w najbliższych dniach, a pierwszym testem dla byków będzie poziom 2.486 pkt.

Fitch obniżył prognozę wzrostu PKB w Niemczech na 2013 r. o 0,4 pkt. proc. do 0,8 proc. - wynika z poniedziałkowego raportu agencji ratingowej. Na 2014 r. prognoza realnego wzrostu PKB Niemiec nie zmieniła się i wynosi 1,5 proc.

Perspektywa dalszych obniżek podstawowych stóp procentowych wymuszona hamowaniem gospodarki najprawdopodobniej osłabi złotego, ale polska waluta odrobi straty wówczas, gdy EBC zainauguruje program OMT - twierdzi Morgan Stanley.

Polityka pieniężna była nadmiernie restrykcyjna i źle prowadzona od początku 2012 roku, a stopy procentowe powinny być obecnie o 0,5 pkt. proc. niższe - uważa Bogusław Grabowski, prezes Skarbiec Holding i członek Rady Gospodarczej przy premierze.

Nie należy w obecnych warunkach prowadzić restrykcyjnej polityki fiskalnej nacelowanej na szybkie ograniczanie deficytu sektora finansów publicznych - ocenia w wywiadzie dla PAP Bogusław Grabowski, prezes Skarbiec Holding i członek Rady Gospodarczej przy premierze.

W 2013 r. dochody budżetowe mogą być o ok. 20 mld zł niższe od zakładanych w budżecie, co zmusi MF do cięcia wydatków, ale nie pozwoli na uniknięcie zwiększenia deficytu względem wcześniejszych planów - oceniają ekonomiści Banku Pekao.

W 2013 roku upaść może 1313 firm, o 45,1 proc. więcej niż w 2012 roku - podała w komunikacie Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.

Ceny złota zmierzają do 5.000 USD za uncję, a nawet powyżej tego poziomu - ocenia Peter Schiff, prezes Euro Pacific Capital.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Do URE wpłynęły już trzy wnioski od przedsiębiorstw sprzedających energię, a wnioskowana skala zmian cen mieści się w przedziale od utrzymania cen bez zmian do wzrostu o 3,2 proc. - poinformowała PAP Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy URE.

Produkcja samochodów osobowych i dostawczych w Polsce w listopadzie 2012 roku wyniosła 48.183 sztuki, co oznacza spadek o 21,7 proc. rdr i spadek o 6,05 proc. mdm - podał w piątek w komunikacie Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.

Pierwsze transakcje na giełdzie gazu będą mogły być zawarte 20 grudnia - podała Towarowa Giełda Energii w komunikacie prasowym.

Aktywa netto zgromadzone w TFI wzrosły w listopadzie o 2,9 proc. i wyniosły na koniec miesiąca 140,6 mld zł - wynika z raportu Analiz Online i Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację Prawa telekomunikacyjnego, która dostosowuje polskie przepisy do uregulowań unijnych. Jej celem jest m.in. rozszerzenie uprawnień abonentów usług telekomunikacyjnych.

Klienci banków coraz częściej skarżą się na ubezpieczeniowe produkty inwestycyjne oferowane im zamiast tradycyjnych lokat - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Rzecznika Ubezpieczonych.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Janusz Palikot poinformował po poniedziałkowym spotkaniu z Markiem Siwcem, że obaj chcą rozmawiać z b. prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim o ewentualnym budowaniu ugrupowania, które miałoby szansę na zwycięstwo w wyborach parlamentarnych.

Trybunał Konstytucyjny zbada we wtorek m.in., czy wprowadzenie urzędowych cen i marż leków refundowanych jest zgodne z konstytucją. Wniosek w tej sprawie złożyła grupa posłów PiS. Uważają oni, że przepisy refundacyjne ograniczyły dostęp do leków.

Stały Przedstawiciel Polski przy Biurze Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie ambasador Remigiusz Henczel został w poniedziałek wybrany na Przewodniczącego Rady Praw Człowieka NZ - poinformowało Biuro Rzecznika Prasowego MSZ.

Współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa była tematem rozmów szefa BBN Stanisława Kozieja i ambasadora USA Stephena Mulla - poinformowało Biuro. W poniedziałek amerykański dyplomata pierwszy raz oficjalnie odwiedził BBN. Rozmawiał też z szefem MON Tomaszem Siemoniakiem.

Częstochowski sąd aresztował w poniedziałek na trzy miesiące Jerzego D., który w niedzielę rzucił żarówkami wypełnionymi farbą w kierunku obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze.

Policja i prokuratura wyjaśniają okoliczności śmierci 46-latka, który zmarł ugodzony nożem w biurze na warszawskim Grochowie. Na miejscu tragedii - w siedzibie wydawcy magazynów wojskowych - doszło też do wybuchu, w którym ucierpiały dwie osoby, w tym nożownik.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY ----------------------

Szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle zaapelował w poniedziałek do włoskich władz o kontynuację polityki reform i oszczędności pomimo zapowiedzianej rezygnacji premiera Mario Montiego.

Szef europejskiego funduszu ratunkowego EMS Klaus Regling obawia się, że po zapowiedzianej rezygnacji premiera Mario Montiego Włochy mogą zejść ze ścieżki potrzebnych reform - informuje w poniedziałek niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

Premier Włoch Mario Monti wyraził w poniedziałek opinię, że nie należy "dramatyzować" z powodu reakcji rynków, między innymi giełdy w Mediolanie, gdzie zanotowano spadki, które wiąże się z zapowiedzią jego rychłej dymisji. "Rząd w pełni działa" - zapewnił.

Zobowiązania portugalskich gospodarstw domowych wobec dostawców gazu ziemnego i prądu wynoszą już 49 mln euro. Największym wierzycielem rodzin jest energetyczna grupa EDP.

Po przeliczeniu ponad 80 proc. głosów, oddanych w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Rumunii, centrolewicowa koalicja rządząca USL premiera Victora Ponty zdobyła blisko 60 procent głosów, a prawicowe ARD związane z prezydentem Traianem Basescu - 17 proc.

Podpisanie umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina możliwe w drugiej połowie 2013 r. na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie pod warunkiem przeprowadzenia przez Kijów reform wymiaru sprawiedliwości - wynika ze słów szefa MSZ Radosława Sikorskiego.

Przyszły litewski rząd socjaldemokraty Algirdasa Butkevicziusa przedstawił w poniedziałek w Sejmie swój program, obiecując m.in. nadanie dynamiki stosunkom z Polską oraz wskazując na potrzebę "resetu" w stosunkach z Rosją.

Unia Europejska jest przeciwna izraelskim planom rozbudowy osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu - zgodzili się w przyjętych w poniedziałek wnioskach ws. procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie ministrowie spraw zagranicznych państw UE.

W poniedziałek w ratuszu w Oslo odbyła się uroczystość wręczenia tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla dla Unii Europejskiej. Nagrodę przyznaną za szerzenie pokoju i promowanie praw człowieka odebrali szefowie trzech głównych instytucji UE.

U wybrzeży Indonezji ziemia zatrzęsła się w poniedziałek z siłą 7,2 w skali Richtera. Nie wydano ostrzeżenia przed falą tsunami.

Powszechną krytykę wywołał w poniedziałek znany aktor Gerard Depardieu, który śladem innych bogatych Francuzów przeprowadził się do Belgii, aby uciec przed wysokimi podatkami w swojej ojczyźnie, gdzie wprowadzono właśnie 75-proc. podatek dla milionerów.

(PAP)

pif/ jtt/ asa/

dw3xehq

Podziel się opinią

Share
dw3xehq
dw3xehq