Trwa ładowanie...
d3c3zb9
d3c3zb9

Skrót wiadomości - poniedziałek, 11 marca

...
Share
d3c3zb9

12.03. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE ----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

d3c3zb9

Inflacja CPI w horyzoncie najnowszej projekcji NBP trwale się obniży, pozostając na poziomie zbliżonym do 1,5 proc. - wynika z najnowszej projekcji inflacji i wzrostu PKB Narodowego Banku Polskiego opublikowanej w poniedziałek.

W horyzoncie projekcji bilans ryzyk dla ścieżki PKB jest symetryczny. Dla inflacji, w średnim okresie, ryzyko ukształtowania się powyżej ścieżki centralnej jest nieznacznie wyższe - wynika z marcowej projekcji Narodowego Banku Polskiego.

Inflacja CPI w horyzoncie najnowszej projekcji NBP trwale się obniży, pozostając na poziomie zbliżonym do 1,5 proc. - wynika z najnowszej projekcji inflacji i wzrostu PKB Narodowego Banku Polskiego opublikowanej w poniedziałek.

Obecny poziom stóp procentowych jest akceptowalny, a granica dla obniżek stóp wydaje się niemal ostateczna - ocenia w rozmowie z PAP Elżbieta Chojna-Duch z Rady Polityki Pieniężnej.

d3c3zb9

Marcowa projekcja NBP pokazała przestrzeń do bezpiecznego cięcia stóp procentowych, dlatego RPP dokonała głębszej obniżki - poinformował Marek Belka, prezes NBP.

Wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski uważa, że cięcie stóp procentowych przez RPP o 50 pb było dobrym pociągnięciem, ale liczy na to, że w kolejnych miesiącach Rada będzie kontynuowała politykę luzowania.

Jeśli ożywienie w gospodarce będzie postępować, a działanie interwencyjne na rynku pracy odnosić będą pożądany skutek, to stopa bezrobocia może w miesiącach letnich spaść do 13 proc. - uważa Jacek Męcina, wiceminister ministerstwa pracy i polityki społecznej.

W lutym Barometr Ofert Pracy wskazujący na zmiany liczby publikowanych w Internecie ofert pracy, nieznacznie wzrósł do 141,3 pkt. wobec 139,9 pkt. miesiąc wcześniej - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych oraz Instytut Gospodarki Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

d3c3zb9

Wskaźnik Composite Leading Indicator (CLI) dla Polski w styczniu 2013 r. wyniósł 100,58 pkt. wobec 100,41 pkt. miesiąc wcześniej po rewizji w górę o 0,04 pkt. - podała w poniedziałek Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Produkcja przemysłowa we Francji spadła w styczniu 2013 r. o 1,2 proc. mdm, podczas gdy miesiąc wcześniej wzrosła o 0,9 proc., po korekcie - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Insee.

Eksport Niemiec wzrósł w styczniu 2013 r. o 1,4 proc. mdm, po uwzględnieniu dni roboczych i zmian sezonowych, po wzroście miesiąc wcześniej o 0,2 proc., po korekcie - poinformował Federalny Urząd Statystyczny w komunikacie.

Produkt Krajowy Brutto Włoch spadł w IV kw. 2012 r. o 0,9 proc. kdk, po spadku w III kw. o 0,2 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny w końcowych danych.

d3c3zb9

Wskaźnik Apetytu na Ryzyko (Risk Appetite Index - RAI), wyliczany przez ekonomistów banku Lloyds, w ubiegłym tygodniu wzrósł, podobnie jak wskaźnik apetytu na ryzyko dla strefy euro. Był to pierwszy tydzień wzrostów po trzech tygodniach spadków.

Produkcja przemysłowa Słowacji niespodziewanie wzrosła w styczniu 2013 r. o 3,4 proc. rdr, po uwzględnieniu dni roboczych - poinformowało biuro statystyczne w komunikacie w poniedziałek.

Inflacja w Czechach w lutym 2013 r. spadła do najniższego poziomu od 18 miesięcy - inflacja wyniosła 1,7 proc. wobec 1,9 proc. w styczniu - podało biuro statystyczne w komunikacie.

Produkt Krajowy Brutto Estonii wzrósł w 2012 r. o 3,2 proc. - poinformował urząd statystyczny w końcowym wyliczeniu.

d3c3zb9

Produkt Krajowy Brutto Łotwy wzrósł w IV kw. 2012 r. o 5,1 proc. rdr, bez uwzględniania czynników sezonowych, po wzroście w III kw. o 5,2 proc. - poinformował w końcowym wyliczeniu urząd statystyczny w Rydze.

Baltic Dry Index w poniedziałek, 11 marca 2013 r. wyniósł 847 pkt. wobec 789 pkt. w poniedziałek 4 marca, co oznacza wzrost o 7,35 proc.

BUDŻET, DŁUG

Od początku uruchomienia programu wypłat przez Bank Gospodarstwa Krajowego, czyli od połowy stycznia 2010 roku, do 8 marca 2013 roku bank wypłacił wnioskodawcom programów unijnych 132.337,9 mln zł - poinformował BGK w komunikacie.

d3c3zb9

Wartość wydatków beneficjentów uznanych za kwalifikowalne wynikająca ze złożonych wniosków o płatność wyniosła 199,3 mld zł, a w części dofinansowania UE 141,8 mld zł - podało na stronie internetowej Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 0,46 proc. i wyniósł 2.479,20 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji spadł o 0,1 proc. i wyniósł 3.836,27 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji spadł o 0,03 proc. i wyniósł 7.984,29 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu spadł o 1,23 proc. i wyniósł 18.879 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,31 proc., do 6.503,63 pkt.

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,53 proc. i wyniósł 12.349,05 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 0,3 proc. i wyniósł 2.310,59 pkt.

SPÓŁKI

Zarząd Enei rekomenduje wypłatę dywidendy z zysku za 2012 r. w wysokości 156,8 mln zł.

Rada nadzorcza Enei odwołała wszystkich członków zarządu i powołała nowy zarząd. Na stanowisko prezesa powołano ponownie Krzysztofa Zamasza. Grzegorz Kinelski został członkiem zarządu ds. handlowych, a Paweł Orlof członkiem zarządu ds. korporacyjnych - podała spółka w komunikacie.

KBC i Santander powołały konsorcjum banków inwestycyjnych, które przeanalizuje potencjalne opcje sprzedaży akcji BZ WBK w 2013 roku - poinformował BZ WBK w komunikacie. Dokładny termin sprzedaży akcji będzie zależał od warunków rynkowych.

GTC miało w IV kwartale 2012 roku 71,9 mln euro straty netto przypadającej akcjonariuszom jednostki dominującej, wobec blisko 112 mln euro straty rok wcześniej - wynika z wyliczeń PAP. Wynik był gorszy od konsensusu, który zakładał 33,6 mln euro straty netto.

GTC spodziewa się, że wskaźnik zadłużenia LTV spółki na koniec tego roku spadnie do 50 proc. - poinformował PAP Erez Boniel, dyrektor finansowy dewelopera. Dodał, że GTC zakłada sprzedaż w tym roku co najmniej jednej nieruchomości. Nie wyklucza transakcji w Polsce.

GTC nie uda się uzyskać pozwoleń na budowę galerii handlowych w Wilanowie i na Białołęce w I kwartale. Spółka zakłada, że budowa tych projektów ruszy w II połowie roku - poinformował Erez Boniel, dyrektor finansowy dewelopera. GTC pracuje nad poprawą wyników małych centrów handlowych w Rumunii.

GTC nie powinno pokazać znacznych odpisów z tytułu rewaluacji aktywów w I kwartale - poinformował Erez Boniel, dyrektor finansowy dewelopera. Spółka zakłada, że trudna sytuacja na rynkach Europy Południowo-Wschodniej utrzyma się co najmniej do połowy 2014 r. Perspektywy polskiego rynku są dobre.

Produkcja węgla handlowego w Bogdance jest po dwóch miesiącach tego roku na podobnym poziomie rok do roku, w całym roku może wynieść 8,6 - 9 mln ton - poinformował PAP Zbigniew Stopa, prezes Bogdanki. Spółka podtrzymuje, że jeszcze w pierwszym półroczu może przedstawić nową strategię.

Zarząd ATM będzie rekomendował ZWZ wypłatę dywidendy za rok 2012 w wysokości 10 gr na jedną akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

W przetargu na dostawę i wdrożenie w PSE oraz pięciu spółkach obszarowych informatycznego systemu Asset Management dla wspomagania zarządzania majątkiem PSE, jako najkorzystniejszą wybrano ofertę Qumaka za 12 mln zł brutto - podało PSE.

Polski program jądrowy ma być tematem wtorkowego spotkania premiera Donalda Tuska, wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego, ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego oraz prezesa PGE Krzysztofa Kiliana.

WALUTY

Tydzień na rynku długu i złotego rozpoczął się spokojnie, a polska waluta w najbliższych dniach utrzyma przedział 4,12-4,16 za euro - oceniają dilerzy. Ich zdaniem sytuację w najbliższych dniach może zmienić tylko coś, co zaskoczy rynek. FI czeka na dane o inflacji.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1828, a kurs złotego do euro na 4,1390 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2994 USD i 124,91 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, bo Arabia Saudyjska zwiększa produkcję surowca - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 91,60 USD, po spadku o 35 centów.

Cena ropy Brent w kontraktach na IV 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 110,62-110,64 USD za baryłkę.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 7701,25 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

Pierwsza sesja tego tygodnia na warszawskiej giełdzie przyniosła spadki indeksów przy bardzo niskich obrotach. Mimo to zdaniem analityków scenariuszem bazowym na GPW w krótkim terminie pozostają wzrosty.

W ciągu ostatnich lat słabnie popyt na pracę. Spowodowane jest to m.in. hamowaniem gospodarki. Świadczy o tym malejąca dynamika zatrudnienie w gospodarce narodowej i sektorze przedsiębiorstw. Natomiast podaż pracy stopniowo rośnie. Wypadkową tych dwóch długofalowych czynników jest systematyczny wzrost stopy bezrobocia, która w miesiącach letnich może wynieść 13,5 proc.- uważa Krzysztof Bartosik, członek Rady Naukowej Instytutu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk.

RPP w III kw. 2013 r. obniży stopy procentowe o 25 pb i główna stopa NBP na koniec roku wyniesie 3,0 proc. - prognozuje Barclays Capital.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Średnie ceny ofertowe mieszkań w lutym 2013 roku spadły w porównaniu do lutego 2012 r. o 9 proc. - wynika z raportu przygotowanego przez Szybko.pl, Metrohouse i Expander.

Indeks cen transakcyjnych mieszkań wzrósł w lutym o 3,17 proc. i wynosi 766,27 pkt. - wynika z raportu przygotowanego przez Open Finance i Home Broker. W ujęciu rocznym indeks spadł o 7,2 proc.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Ponad trzy piąte badanych (63 proc.) akceptuje fakt, że młodzi ludzie odkładają decyzję o małżeństwie lub w ogóle z niego rezygnują - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Przedstawiciele wszystkich klubów opozycyjnych deklarują poparcie dla wniosku Solidarnej Polski o wotum nieufności wobec ministra transportu Sławomira Nowaka. Szefa resortu bronią posłowie koalicji PO-PSL. Wniosek o odwołanie ministra trafił w poniedziałek do Sejmu.

Po kolejnym, planowanym na 19 marca, wyłączeniu analogowych nadajników - tym razem w Elblągu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i Wiśle - dostęp do naziemnej telewizji cyfrowej będzie miało 10 mln Polaków - poinformował minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

Nie planujemy zmian w projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną - powiedział PAP minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Poinformował, że nie wycofa się z propozycji zniesienia odpowiedzialności właścicieli katalogów linków.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy wezwał rząd do podjęcia "rzeczywistych działań naprawczych" w publicznej ochronie zdrowia. Związkowcy oceniają, że obecnie główną zasadą systemu jest "maksymalna taniość świadczeń i ukrywanie tego przed społeczeństwem".

WYDARZENIA Z ZAGRANICY ----------------------

Węgierski parlament uchwalił w poniedziałek wywołujące kontrowersje zmiany w konstytucji, które zdaniem krytyków stanowią zagrożenie dla demokracji. Przeciw zmianom, m.in. ograniczeniu kompetencji Trybunału Konstytucyjnego, protestowały m.in. UE i USA.

Phenian zerwał w poniedziałek zawieszenie broni, które 60 lat temu zakończyło wojnę między Koreą Północną i Południową - poinformowały oficjalne północnokoreańskie media. Rząd Korei Płn. nie wydał w tej sprawie oficjalnego oświadczenia.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Unia Europejska dadzą Portugalii dodatkowy rok na obniżenie deficytu budżetowego poniżej 3 proc. PKB. Decyzja zapadła podczas siódmej wizyty inspektorów obu tych instytucji w Lizbonie.

Egipt studiuje ofertę kredytu pomostowego od Międzynarodowego Funduszu Walutowego - poinformował w poniedziałek Reuters, powołując się na źródło w egipskim ministerstwa finansów.

Rosyjski Gazprom gotowy jest obniżyć ceny gazu dla Ukrainy pod warunkiem, że uzyska od Kijowa ustawowe gwarancje dzierżawy ukraińskich gazociągów nawet po ewentualnej zmianie władzy w tym kraju - donosi w poniedziałek gazeta "Kommiersant-Ukraina".

Na półtorej doby przed konklawe coraz więcej przemawia według włoskich mediów za tym, że będzie ono "wyborczym pojedynkiem" między dwoma faworytami: arcybiskupem Mediolanu kardynałem Angelo Scolą i kardynałem z Brazylii Odilo Schererem.

Minutą ciszy uczcili w poniedziałek Japończycy ofiary tragicznego trzęsienia ziemi i tsunami, do którego doszło w 2011 r. na północnym wschodzie kraju. Kataklizm pochłonął blisko 21 tys. ofiar i spowodował poważną awarię w elektrowni jądrowej Fukushima I. (PAP)

pif/ ana/

d3c3zb9

Podziel się opinią

Share
d3c3zb9
d3c3zb9