Trwa ładowanie...
d2ufhka
wydarzenia

Skrót wiadomości - poniedziałek, 28 stycznia, 17.00

...

Share
d2ufhka

28.01. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE ----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

d2ufhka

RPP ciągle sygnalizuje fazę łagodzenia polityki pieniężnej, w związku z tym oczekiwanie na obniżki stóp jest oczywiste - uważa członek RPP Jerzy Hausner.

Na posiedzeniu RPP 5 grudnia 2012 roku za obniżką stóp o 50 pb głosowali: Andrzej Bratkowski, Elżbieta Chojna-Duch, Zyta Gilowska oraz Adam Glapiński - wynika z opublikowanych przez NBP wyników głosowań Rady.

Obecnie inflacja nie przemawia jednoznacznie za koniecznością obniżki stóp procentowych. Rada powinna poczekać na marcową projekcję, by mieć lepszy obraz sytuacji. Wtedy też GUS pokaże wskaźnik CPI oparty na nowym wyliczeniu wag - uważa Halina Wasilewska-Trenkner, była minister finansów i była członkini RPP, obecnie doradca prezesa NBP.

W I kwartale 2013 r. wykorzystanie mocy produkcyjnych przedsiębiorstw wynosi 72,7 proc. wobec 75,4 proc. w IV kwartale 2012 r. i 72,9 proc. w I kwartale 2012 r. - wynika z opublikowanych w poniedziałek danych GUS.

d2ufhka

Na posiedzeniu RPP 5 grudnia 2012 roku decyzja o obniżce stóp procentowych o 25 pb była jednomyślna. Za obniżką głosował prezes NBP Marek Belka oraz 9 członków Rady - wynika z najnowszego Monitora Sądowego i Gospodarczego.

W piątek, 25 stycznia banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 34.571,19 mln zł wobec 28.274,44 mln zł w czwartek - podał NBP. W depozycie na koniec dnia znajdowało się 1.325,0 mln zł.

Polska nie wykorzystuje środków przyznanych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w ramach elastycznej linii kredytowej (FCL) - wynika z cotygodniowego raportu MFW na temat jego działalności finansowej.

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w styczniu 2013 roku spadł o 0,7 pkt. mdm - podał instytut BIEC.

d2ufhka

Styczniowe badania oczekiwań inflacyjnych pokazują, że większość osób spodziewa się obecnie zahamowania inflacji - podał w komunikacie Ipsos.

Barometr transportowy, obrazujący stosunek frachtów do wolnych przestrzeni ładunkowych, w IV kwartale 2012 r. obniżył się o 5 pkt. proc. względem III kwartału 2012 r. i wyniósł 48:52 - wynika z przesłanego PAP raportu firmy TimoCom.

Baltic Dry Index w poniedziałek, 28 stycznia 2013 r. wyniósł 792 pkt. wobec 838 pkt. w poniedziałek 21 stycznia, co oznacza spadek o 13,01 proc.

Wskaźnik Apetytu na Ryzyko (Risk Appetite Index - RAI), wyliczany przez ekonomistów banku Lloyds, w ubiegłym tygodniu był stabilny, a wskaźnik apetytu na ryzyko dla strefy euro wzrósł.

d2ufhka

Zamówienia na dobra trwałe w USA w grudniu 2012 roku wzrosły mdm o 4,6 proc., w listopdzie wzrosły o 0,8 proc. mdm po korekcie - poinformował Departament Handlu USA.

Liczba umów na sprzedaż domów, podpisanych w grudniu przez Amerykanów spadła miesiąc do miesiąca o 4,3 proc. - podało Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors).

Amerykański wskaźnik aktywności wytwórczej Dallas Fed wzrósł w styczniu do 5,5 pkt. - poinformował oddział Fed w Dallas.

BUDŻET, DŁUG

d2ufhka

Transfery środków z Unii Europejskiej do Polski wyniosły w grudniu 2012 roku 926,4 mln euro - podało w poniedziałek Ministerstwo Finansów.

Wartość wydatków beneficjentów uznanych za kwalifikowalne wynikająca ze złożonych wniosków o płatność wyniosła 192,6 mld zł, a w części dofinansowania UE 136,9 mld zł - podało na stronie internetowej Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 0,94 proc. i wyniósł 10.824,31 pkt.

d2ufhka

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 2,4 proc. i wyniósł 2.346,51 pkt.

SPÓŁKI

Lubawa w I połowie 2013 roku spodziewa się rozpoczęcia działalności operacyjnej spółki joint-venture w Armenii oraz rozstrzygnięcia wartych blisko 100 mln USD przetargów w Indiach - poinformował w wywiadzie dla PAP Marcin Kubica, prezes Lubawy. Dodał, że spółka liczy również na wzrost sprzedaży w Afryce.

Lubawa w 2013 roku liczy na "skokowy" wzrost wyników jednostkowych oraz na utrzymanie dotychczasowych dynamik wzrostu w spółkach zależnych - poinformował w rozmowie z PAP Marcin Kubica, prezes Lubawy.

Średnia cena węgla koksującego, który ma zostać dostarczony w I kw. 2013 roku, wynosi 103 euro i jest o 3 proc. wyższa niż w IV kw. 2012 r. - podał NWR w komunikacie. Z kolei średnia cena węgla energetycznego, który ma zostać dostarczony w 2013 roku, to 60 euo za tonę. Cena ta jest o 19 proc. niższa niż średnia cena 2012 roku.

Unibep podpisał umowę na budowę i rozbudowę dwóch dróg wojewódzkich w województwie podlaskim. Wartość kontraktu to 35,96 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Ministerstwo Środowiska w ciągu tygodnia wyda decyzję w sprawie przeniesienia koncesji z ExxonMobil na Orlen Upstream - poinformowało PAP biuro prasowej resortu środowiska.

Firma China National Electric Engineering Co. (CNEEC) odwoła się od rozstrzygnięcia przetargu na budowę nowego bloku energetycznego w Elektrowni Jaworzno III. Zamawiający - Tauron - wybrał ofertę konsorcjum Rafako i Mostostalu Warszawa.

PKP jeszcze w tym tygodniu może wybrać doradców przy prywatyzacji PKP Cargo - poinformował w poniedziałek prezes grupy PKP Jakub Karnowski.

PKP może wybrać inwestora dla TK Telekom w ciągu dwóch tygodni - poinformował w poniedziałek dziennikarzy prezes PKP SA Jakub Karnowski.

Wratislavia-Bio, spółka z branży biopaliw, planuje w I kwartale emisję obligacji za 100 mln zł, z której część środków ma trafić do powiązanej spółki, producenta wódek Akwawit-Polmos - poinformował PAP prezes obu spółek, Grzegorz Ślak. Prezes nie wykluczył, że w dłuższym terminie Wratislavia-Bio może zadebiutować na GPW.

Platinum Properties Group, notowana na rynku NewConnect spółka deweloperska, z publicznej emisji akcji serii E chce pozyskać 45 mln zł. Po zakończeniu oferty spółka chce zadebiutować na GPW - poinformowała PPG w komunikacie.

Caterpillar zanotował w IV kw. 2012 r. zysk 1,46 USD na akcję - podała spółka w raporcie kwartalnym.

WALUTY

Złoty rozpoczął tydzień od osłabienia się powyżej 4,20 za euro, a według dilerów to nie koniec spadków. Ich zdaniem wtorkowy odczyt PKB może wywrzeć dalszą presję na złotego. Z kolei rynek długu, zdaniem dilerów, wydaje się obecnie ignorować czynniki krajowe i osłabia się w ślad za rynkami bazowymi.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1074 a kurs złotego do euro na 4,1805 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3444 USD i 122,21 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną i są blisko najwyższych poziomów od 4 miesięcy, z powodu spekulacji, że wzrost w globalnej gospodarce wpłynie na poprawę popytu na paliwa - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana na 96,04 USD, po wzroście o 16 centów.

Cena ropy Brent w kontraktach na III 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 113,40-113,42 USD za baryłkę.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 8049,50 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

Poniedziałkowa sesja na GPW przebiega pod znakiem spadków pomimo stosunkowo spokojnych notowań na innych rynkach europejskich. Analitycy wskazują na słabość warszawskiego parkietu i spodziewają się kontynuacji korekty spadkowej.

Sprzedaż akcji PKO BP przez Skarb Państwa jest pozytywna dla profilu kredytowego Polski - ocenia agencja ratingowa Moody's.

Ekonomiści z banku Citi Handlowy oczekują, że RPP obniży stopę referencyjną do poziomu 3,25 proc., choć zaznaczają, że niepewność co do tempa i skali redukcji stóp rośnie.

Przyjęcie euro przez Polskę może doprowadzić do zmarginalizowania polskiego rynku finansowego, dlatego przygotowując się do przystąpienia do unii walutowej należy znacznie go rozwinąć i umocnić jego pozycję, jako regionalnego centrum finansowego - uważa Grzegorz Tchorek, pracownik naukowy Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

Jest jeszcze za wcześnie na realokację aktywów z rynków obligacji w rynki akcji - oceniają analitycy JPMorgan, a swoją pozycję argumentują wciąż odległą perspektywą zacieśniania polityki monetarnej przez największe banki centralne.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

ZUS ogłosił przetarg na rozwój KSI. Niebawem zakład ogłosi także przetargi: na eksploatację i utrzymanie KSI, hurtownię danych, archiwum dokumentów papierowych i elektronicznych, na rozwój EPWD i budowę Centralnego Rejestru Klientów oraz rozwój nowego portalu informacyjnego.

Dwanaście podmiotów złożyło oferty wstępne na zakup Polskich Kolei Linowych. Na początku lutego zostanie wybrana krótka lista inwestorów - poinformowały PKP w komunikacie prasowym.

Siedem podmiotów zainteresowanych jest kupnem terenów w Gdyni należących do Stoczni Remontowej Nauta. Teren o powierzchni ok. 8,5 ha, przylegający do Zatoki Gdańskiej, uważany jest za jeden z najatrakcyjniejszych inwestycyjnie obszarów w Trójmieście.

Związek Sadowników RP przy współpracy z Polską Radą Winiarstwa i resortem rolnictwa chce rozwinąć produkcję cydru w naszym kraju - poinformował prezes Związku Mirosław Maliszewski. Cydr - to sfermentowany napój niskoalkoholowy z jabłek.

Wojciech Balczun zrezygnował z pełnienia funkcji prezesa PKP Cargo - poinformował w poniedziałek przewodniczący rady nadzorczej spółki i prezes grupy PKP Jakub Karnowski.

W trzecim tygodniu stycznia 2013 r. drożało żyto i jęczmień, taniała pszenica, kukurydza, wieprzowina, kurczęta, indyki i odtłuszczone mleko w proszku (OMP), a ceny wołowiny nie zmieniły się - wynika z cotygodniowego raportu Agencji Rynku Rolnego.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

50 proc. badanych przez TNS Polska uważa, że Bronisław Komorowski dobrze wypełnia obowiązki prezydenta; 37 proc. jest przeciwnego zdania. Pracę premiera Donalda Tuska dobrze ocenia 22 proc.; 67 proc. - negatywnie. 17 proc. ma dobrą opinię o działalności rządu; 75 proc. - złą.

Ponad 20 uwag zgłoszono podczas konsultacji społecznych do propozycji zmian w projekcie dotyczącym zwolnień lekarskich mundurowych - poinformowało w poniedziałek MSW. Resort chce m.in. obniżyć, ze 100 do 80 proc. pensji, zasiłki chorobowe funkcjonariuszy i żołnierzy.

Ciało prymasa Polski kard. Józefa Glempa spoczęło w Krypcie Arcybiskupów Warszawskich w podziemiach stołecznej archikatedry. Wcześniej w tej świątyni odbyła się uroczysta msza pogrzebowa.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY ----------------------

Premier Donald Tusk rozpoczął w poniedziałek wizytę w Paryżu, gdzie ma spotkać się z prezydentem Francji Francois Hollande'em. Głównym tematem rozmów będą bieżące kwestie unijne, w tym wieloletni budżet przed przyszłotygodniowym szczytem UE w tej sprawie.

Niemieckie linie lotnicze OLT Express znalazły się na skraju bankructwa. Grozi nam niewypłacalność, następnym krokiem będzie złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości, co wkrótce nastąpi - powiedział w poniedziałek rzecznik przewoźnika Matthias Burkard.

Unia Europejska przeznacza 50 milionów euro na finansowanie afrykańskiej operacji wojskowej w Mali (AFISMA) - powiedział w poniedziałek agencji dpa unijny komisarz ds. rozwoju Andris Piebalgs, uczestniczący w szczycie Unii Afrykańskiej w Addis Abebie.

Przywódca egipskiej opozycji Mohamed ElBaradei odrzucił w poniedziałek propozycje prezydenta Mohammeda Mursiego w sprawie rozpoczęcia dialogu.

Iran dokonał udanego wystrzelenia rakiety, która wyniosła w kosmos kapsułę z małpą; zwierzę bezpiecznie wróciło na Ziemię - poinformowało w poniedziałek irańskie ministerstwo obrony cytowane przez telewizję.

(PAP)

pif/ jtt/

d2ufhka

Podziel się opinią

Share
d2ufhka
d2ufhka