Skrót wiadomości - sobota-niedziela, 23‑24 marca
...
24.03.2013 | aktual.: 25.03.2013 07:53
24.03. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.
WIADOMOŚCI GOSPODARCZE --------------
Ministrowie finansów strefy euro zjechali się w niedzielę do Brukseli na spotkanie ostatniej szansy, poświęcone ratowaniu zagrożonego bankructwem Cypru. Rozpoczęcie posiedzenia eurogrupy, planowane początkowo na godz. 18, opóźni się do około godz. 20.
Rozmowy z "trojką" o pakiecie ratunkowym dla Cypru znajdują się w "bardzo delikatnej fazie" - oświadczył w nocy z soboty na niedzielę rzecznik rządu cypryjskiego. Dodał, że sytuacja jest"bardzo trudna".
Problemów Cypru nie da się już rozwiązać w sposób optymalny i trzeba dokonywać trudnych wyborów - ocenił w sobotę wieczorem unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn. W opublikowanym oświadczeniu komisarz podkreślił, że jest konieczne, by w niedzielę wieczorem na spotkaniu eurogrupy w Brukseli osiągnięto porozumienie w sprawie programu pomocy finansowej dla Cypru, które szybko musi zostać wdrożone przez Cypr i partnerów ze strefy euro.
Trojka i przedstawiciele Cypru uzgodnili w sobotę wysokość opodatkowania depozytów bankowych wynoszących ponad 100 tys. euro, co ma pomóc uratować kraj przed niewypłacalnością - poinformował agencję Reuters przedstawiciel strony cypryjskiej. Depozyty takie umieszczone w jednym z najbardziej zagrożonych upadkiem banków, Bank of Cyprus, będą obłożone podatkiem w wysokości 20 procent, a w innych bankach - 4-procentowym.
Cypr rozważa nałożenie 25-proc. podatku od depozytów przekraczających 100 tys. euro zdeponowanych w Bank of Cyprus, jednym z największych i najbardziej zagrożonych upadkiem pożyczkodawców w kraju - powiadomił w sobotę cypryjski minister finansów Michalis Sarris.
Parlament Cypru przyjął w piątek wieczorem ustawę o uporządkowanej restrukturyzacji zadłużonych banków cypryjskich, na mocy której rząd może podzielić je na "dobre" i "złe" banki. We wcześniejszych głosowaniach parlament przyjął dwie inne ustawy. Pierwsza pozwala na utworzenie funduszu solidarnościowego, opartego na dochodach z eksploatacji złóż gazu, emisji obligacji i innych aktywach; jego zadaniem będzie zebranie funduszy mających zagwarantować Cyprowi pomoc zagraniczną. Druga ustawa umożliwia rządowi na okresowe wprowadzenie kontroli przepływów kapitałowych.
Kilka tysięcy pracowników cypryjskich banków protestowało w sobotę po południu w Nikozji. Zagrozili, że we wtorek rozpoczną strajk, jeśli władze kraju, które prowadzą wyścig z czasem, by ratować banki, nie zagwarantują im przyszłości.
Aby zapobiec nadmiernemu wycofywaniu gotówki bank centralny Cypru wprowadził w niedzielę limit wypłat z bankomatów należących do dwóch największych banków na wyspie - Bank of Cyprus i Laiki Popular Bank. Można z nich pobierać maksymalnie 100 euro dziennie.
Agencja ratingowa Moody's obniżyła w piątek rating trzech cypryjskich banków z poziomu Caa2 do Caa3 i ostrzegła, że ich noty mogą zostać ponownie obniżone. Moody's obniżył noty Bank of Cyprus, Laiki Popular Bank i Hellenic Bank, tłumacząc swoją decyzję ryzykiem strat, jakie mogą ponieść klienci banków po ich ponownym otwarciu we wtorek.
Agencja ratingowa Fitch ostrzegła, że jako druga po Moody's może w najbliższym czasie obniżyć ocenę wiarygodności kredytowej Wielkiej Brytanii. Może to nastąpić już w kwietniu.
Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso wydali oświadczenie z informacją o przełożeniu planowanego na przyszły tydzień szczytu UE-Japonia w związku z cypryjskim kryzysem finansowym.
Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła wyraźniejsze wzrosty, gdyż na rynek trafiły spekulacje, że jest już blisko osiągnięcia porozumienia na Cyprze. Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,63 proc., do 14.512,26 pkt. Nasdaq zyskał 0,70 proc. i wyniósł 3.245,00 pkt. Indeks S&P 500 wzrósł o 0,72 proc. i wyniósł na koniec dnia 1.556,89 pkt.
Grupa Lotos podwyższa od soboty cenę hurtową benzyny bezołowiowej 95 o 15 zł na tysiąc litrów i benzyny 98 o 19 zł, cena oleju napędowego i oleju napędowego do celów opałowych nie zmienia się - poinformowało biuro prasowe spółki.
WYDARZENIA Z KRAJU ------------------
Rada Krajowa PO jednogłośnie przyjęła w sobotę regulamin wyborów wewnętrznych. Platforma od października br. do lutego 2014 r. będzie wybierać nowe władze w kołach, powiatach, regionach oraz władze krajowe, w tym przewodniczącego partii.
Szef PO zostanie wybrany w wyborach bezpośrednich, zmiany w statucie partii zatwierdzi we wrześniu zjazd nadzwyczajny. Premier Donald Tusk potwierdził, że będzie kandydował na przewodniczącego. Deklarował, że liczy na silną konkurencję. Przestrzegał partyjne frakcje przed destabilizowaniem PO.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział w sobotę w Gostyninie (Mazowieckie), że PiS już w tej kadencji będzie dążył do zmiany systemu podatkowego, aby był bardziej sprawiedliwy. Za konieczne uznał wyższe opodatkowanie najwyższych dochodów.
B. marszałek Sejmu Marek Jurek i poseł PiS Jan Dziedziczak zaapelowali do marszałek Sejmu Ewy Kopacz, by posłowie jak najszybciej zajęli się projektem rezolucji wzywającej władze publiczne do działań w obronie życia nienarodzonych dzieci, poczętych metodą in vitro.
26-letni mężczyzna zginął w sobotę po pościgu i ostrzale opla, który uciekał przed policją na trasie Tychy - Mikołów (Śląskie). Zatrzymany 31-letni kierowca opla trafił do szpitala.
WYDARZENIA Z ZAGRANICY---------------
Przebywający od wielu lat na emigracji, skonfliktowany z Kremlem rosyjski biznesmen Borys Bieriezowski został w sobotę znaleziony martwy w domu w Ascot, 40 km na zachód od Londynu - podało BBC News. Brytyjska policja oświadczyła w niedzielę, że nie ma dowodów na to, iż "osoby trzecie" mają związek z jego śmiercią.
Rząd Francji wysłał żołnierzy do Republiki Środkowoafrykańskiej, by zabezpieczyli lotnisko w stolicy kraju Bangi - poinformowało francuskie źródło dyplomatyczne. Jest to odpowiedź na wejście w sobotę do miasta walczących z rządem w Bangi rebeliantów.
Walczący z siłami rządowymi Republiki Środkowoafrykańskiej rebelianci przejęli w niedzielę kontrolę nad stolicą kraju Bangi, zmuszając prezydenta Francois Bozize do ucieczki do sąsiedniej Demokratycznej Republiki Konga - poinformowali przedstawiciele rządu.
Szef opozycyjnej Syryjskiej Koalicji Narodowej Moaz al-Chatib złożył w niedzielę rezygnację, nie wyjaśniając dokładnie powodów swej decyzji. Kilka dni temu, pomimo sprzeciwu Chatiba, ugrupowanie to wybrało premiera, który ma stanąć na czele tymczasowego rządu.
W trakcie niezapowiedzianej wizyty w Iraku sekretarz stanu USA John Kerry wyraził wobec premiera Nuriego al-Malikiego swe zaniepokojenie w związku z wykorzystywaniem irackiej przestrzeni powietrznej przez irańskie samoloty, transportujące broń do Syrii.
Na nieformalnym spotkaniu szefów dyplomacji państw UE w Dublinie Francji i Wielkiej Brytanii nie udało się przekonać pozostałych krajów unijnych, by poparły inicjatywę o zniesieniu embarga na dostawy broni dla powstańców w Syrii - poinformowali dyplomaci UE.
Bojownicy Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) ogłosili rozejm, ale zastrzegli, że z wycofaniem się z Turcji poczekają aż władze w Ankarze wypełnią swoje zobowiązania. To reakcja na czwartkowy apel przywódcy separatystów kurdyjskich Abdullaha Ocalana.
Służby ratunkowe i strażacy zakończyli w niedzielę poszukiwania ofiar pożaru, który wybuchł w piątek w Tajlandii w obozie dla birmańskich uchodźców. W ogniu zginęło 36 osób - poinformował gubernator prowincji Mae Hong Son, Narumol Paravat.
17 żołnierzy armii pakistańskiej zginęło w samobójczym zamachu w północno zachodnim Pakistanie - poinformował w niedzielę rzecznik wojskowy.
Co najmniej 32 osoby zginęły, a 35 odniosło obrażenia w wypadku autobusu, do którego doszło w sobotę nad ranem na drodze we wschodnim Pakistanie. Autobus przewrócił się po tym, jak uderzył w linię wysokiego napięcia.
Armia malijska odparła atak rebeliantów islamskich, którzy przeniknęli do miasta Gao, na północy tego kraju - poinformował w sobotę rzecznik wojskowy.
Co najmniej 25 osób poniosło śmierć podczas skoordynowanych ataków bombowych na więzienie, komisariat policji, bank i restaurację w mieście Ganye, na wschodzie Nigerii - poinformowała policja.
Papież Franciszek odwiedził w sobotę swego poprzednika Benedykta XVI, przebywającego w Castel Gandolfo.
250 tysięcy osób, według danych Watykanu, wzięło udział we mszy w Niedzielę Palmową, odprawionej przez papieża Franciszka na placu Świętego Piotra. Mszę poprzedziła procesja, a zamknęła modlitwa Anioł Pański i pierwsze słowa nowego papieża po polsku. (PAP)
pel/