Trwa ładowanie...
d4j7eps

Skrót wiadomości - wtorek, 12 marca, 17.00

...
Share
d4j7eps

12.03. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE ----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

d4j7eps

W lutym inflacja mierzona CPI obniżyła się do 1,5 proc. rdr, a produkcja przemysłowa była na poziomie zbliżonym do poziomu sprzed roku - prognozują ekonomiści Ministerstwa Gospodarki.

Nie wykluczam dalszego luzowania polityki pieniężnej, gdyby rzeczywistość gospodarcza była inna niż w projekcji NBP - powiedział prezes NBP Marek Belka w wywiadzie dla portalu Obserwatorfinansowy.pl. Dodał, że dalsze zacieśnienie fiskalne nie jest wskazane, bo mogłaby spowodować pogorszenie sytuacji gospodarczej.

RPP nie zamknęła sobie furtki dla ewentualnej korekty stóp procentowych, dlatego nie zmienia swojego łagodnego nastawienia. Taktyka "wait and see" jest jednak obecnie uzasadniona, a stabilność stóp także jest wartością - ocenia w rozmowie z PAP Anna Zielińska-Głębocka z Rady Polityki Pieniężnej.

Skup zbóż w pierwszych siedmiu miesiącach sezonu 12/13 jest wyższy o 11 proc. rdr - podała Agencja Rynku Rolnego w comiesięcznym biuletynie.

d4j7eps

Zwiększenie zatrudnienia w II kwartale 2013 r. planuje 11 proc. firm, zmniejszenie również 11 proc., zaś 75 proc. jego stabilizację - wynika z kwartalnego raportu Barometr Manpower. Prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej wyniosła minus 2 proc., najniżej w historii badania.

Produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii spadła w styczniu 2013 r. o 2,9 proc. rdr, podczas gdy miesiąc wcześniej spadła o 2,1 proc., po korekcie - poinformowało w komunikacie Krajowe Biuro Statystyki w Londynie.

Indeks globalnych cen surowców mierzonych w USD w lutym 2013 r. wyniósł 190,4 pkt., wobec 187,3 pkt. w styczniu po rewizji w górę o 0,1 pkt. i wobec 195,77 pkt. w lutym 2012 r. - wynika ze wstępnych obliczeń Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Indeks mdm wzrósł o 1,66 proc., a rdr spadł o 2,74 proc.

W USA zanotowano wzrost optymizmu wśród drobnych przedsiębiorców. W lutym 2013 r. wskaźnik optymizmu wzrósł do 90,8 pkt. z 88,9 pkt. w poprzednim miesiącu - poinformowała Krajowa Federacja Niezależnej Przedsiębiorczości (NFIB) w komunikacie.

d4j7eps

BUDŻET, DŁUG

Hiszpania sprzedała bony, 6- i 12-miesięczne, o łącznej wartości 5,83 mld euro. Target wynosił 5,5 mld euro - poinformował Bank Hiszpanii.

Włochy sprzedały na aukcji bony roczne o wartości 7,75 mld euro. Target dla tych papierów wynosił 7,75 mld euro - poinformował Bank Włoch.

Dzięki korzystnej koniunkturze gospodarczej liczba bankructw firm spadła w Niemczech do poziomu najniższego od 2000 roku - poinformował we wtorek Federalny Urząd Statystyczny z siedzibą w Wiesbaden.

d4j7eps

GIEŁDA

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 1,0 proc. i wyniósł 2.286,61 pkt.

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 0,28 proc. i wyniósł 12.314,81 pkt.

SPÓŁKI

d4j7eps

Rozpoczęły się spotkania oferujących z zarządzającymi funduszami w sprawie sprzedaży akcji Banku Zachodniego, transakcja może zostać sfinalizowana w ciągu tygodnia-dwóch - dowiedziała się PAP z kilku źródeł rynkowych.

Talisman Energy, operator złoża Yme i SBM Offshore, właściciel platformy wydobywczej, porozumieli się w sprawie usunięcia wadliwej platformy ze złoża Yme. SBM Offshore zapłacił członkom konsorcjum 470 mln USD odszkodowania - podał Lotos w komunikacie. Na spółkę przypada 20 proc. tej kwoty.

Grupa Cyfrowego Polsatu miała w IV kw. 2012 roku 121,62 mln zł zysku netto wobec 76,3 mln zł zysku netto w IV kw. 2011 r. Zysk netto okazał się wyższy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się 105,7 mln zł zysku netto.

Wskaźnik dług netto/EBITDA Cyfrowego Polsatu na koniec roku 2012 wyniósł 1,95x - podała spółka w prezentacji wynikowej.

d4j7eps

Cyfrowy Polsat spodziewa się, że wydatki na reklamę wideo online w latach 2012-2016 wzrosną o 37 proc. - podała spółka w raporcie. W ocenie spółki rynek reklamy TV w Polsce ma duży potencjał wzrostu w długim terminie.

Cyfrowy Polsat liczy na tempo wzrostu ARPU w 2013 r. na poziomie ok. 5 proc. - poinformował na konferencji Dominik Libicki, prezes spółki

Cyfrowy Polsat spodziewa się, że rynek reklamy telewizyjnej w 2013 roku spadnie o 4-6 proc. - podała spółka w prezentacji wynikowej.

Cyfrowy Polsat ocenia, że potencjał wzrostu rynku płatnej telewizji do pełnego nasycenia to jeszcze ok. 0,5 mln gospodarstw domowych - powiedział dziennikarzom Dominik Libicki, prezes Cyfrowego Polsatu.

Cyfrowy Polsat jest zainteresowany akwizycjami, w tym kanałami należącymi do spółki Polskie Media - poinformował na konferencji prasowej Dominik Libicki, prezes Cyfrowego Polsatu.

Kopex prognozuje wzrost przychodów z działalności podstawowej do 3,5 mld zł w 2017 roku. Grupa liczy na osiągnięcie do 2017 r. marży operacyjnej na poziomie 21 proc. - poinformował Kopex w strategii.

Zarząd Arctic Paper zarekomenduje wypłatę z zysku za 2012 rok 0,15 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Siedmiu wykonawców złożyło oferty na wdrożenie systemu "Elektroniczne Księgi Wieczyste", a wśród nich: konsorcjum Compu, Asseco Poland, Sygnity i Esaprojekt (spółka z grupy Comarchu). Budżet zamawiającego to 32,7 mln zł brutto - poinformowała PAP Joanna Dębek z Ministerstwa Sprawiedliwości.

Europejskie Centrum Odszkodowań (EuCO) zamierza utrzymać w 2013 roku dwucyfrową dynamikę wzrostu biznesu. Spółka liczy też na wyższy zysk netto, a z wyniku za 2012 rok może wypłacić dywidendę na poziomie lat ubiegłych - poinformował PAP Adam Wszołek, wiceprezes EuCO.

Grupa Armatura oczekuje, że w tym roku uda się jej uzyskać 18-20 mln zł zysku EBITDA bez zdarzeń niepowtarzalnych. Liczy także na wzrost sprzedaży i znaczną poprawę wyników rdr - powiedział podczas telekonferencji Konrad Hernik, prezes spółki. Zarząd nie będzie rekomendował wypłaty dywidendy za 2012 r.

Asseco Central Europe chce zwiększyć kwotę przeznaczoną na wypłatę dywidendy z zeszłorocznego zysku do 8-9 mln euro, z 4 mln euro proponowanych wcześniej - poinformował na konferencji prasowej prezes spółki Józef Klein.

Asseco Central Europe liczy na poprawę wyników w 2013 r. W pozytywnym scenariuszu sprzedaż i EBITDA mogą wzrosnąć o 10-12 proc. Obecny backlog spółki ma wartość 90,2 mln euro i jest porównywalny rdr - poinformował na spotkaniu z dziennikarzami prezes spółki Jozef Klein.

Przychody grupy Stalexport Autostrady w 2013 r. powinny być wyższe niż w 2012 r., a dyscyplina kosztów w tym czasie utrzymana - uważa Mariusz Serwa, wiceprezes spółki będącej koncesjonariuszem autostrady A4 Katowice-Kraków. Plan inwestycyjny spółki w 2013 r. wynosi ok. 60 mln zł.

Premierowy nakład gry Sniper Ghost Warior II wynosi 1 mln sztuk - poinformował we wtorek Marek Tymiński, prezes City Interactive.

Giełda Papierów Wartościowych począwszy od środy, 13 marca, wykluczy akcje Emporium z obrotu na rynku NewConnect - podała giełda w komunikacie.

Po dwóch miesiącach tego roku TVP zanotowała dodatni wynik finansowy: 26,7 mln zł brutto. To o 21,1 mln zł więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Wynik spółki za 2012 r. nie jest jeszcze znany; na koniec listopada była to strata w wysokości 150 mln zł.

Sąd Okręgowy w Warszawie na wniosek Asseco Poland udzielił spółce zabezpieczenia poprzez orzeczenie zakazu zawarcia przez ARiMR umowy w przetargu na "Utrzymanie, modyfikacje i ulepszanie systemów aplikacyjnych OFSA, OFSA-PROW, OFSA-PROW-DD, RG-PROW - wynika z wyroku sądu.

City Interactive oczekuje, że 2013 rok będzie rekordowy pod względem wyników. Spodziewany zysk na jednej sztuce Sniper Ghost Warior II to ponad 50 zł - poinformował we wtorek Marek Tymiński, prezes spółki.

WALUTY

Obserwowana w ostatnich dniach słabość forinta nie szkodzi złotemu, który jest stabilny, a zdaniem dilerów w najbliższych dniach może się utrzymywać w przedziale ok. 4,13-4,16 za euro. Rynek długu się umacnia, a dilerzy nie spodziewają się odwrócenia trendu w najbliższych dniach.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1887, a kurs złotego do euro na 4,1500 - poinformował NBP.

TOWARY

Cena ropy Brent w kontraktach na IV 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 109,92-109,94 USD za baryłkę.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, a zapasy surowca w USA są coraz wyższe - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 91,69 USD, po spadku o 37 centów.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają wytracając wcześniejsze wzrosty - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.740,50 USD za tonę, po spadku o 0,2 proc. Wcześniej metal drożał o 0,4 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 7839,50 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

Na warszawskim parkiecie do końca tego tygodnia może trwać krótkoterminowa korekta wzrostowa, jednak zwyżki będą niewielkie. Na WIG-u 20 niewykluczony jest test poziomu 2.500 pkt. Nastroje inwestorów studzi oczekiwanie na korektę na giełdach amerykańskiej i niemieckiej oraz oczekiwana podaż akcji BZ WBK.

Analitycy DI BRE Banku w raporcie miesięcznym z 6 marca po ostatnich spadkach cen akcji, zdecydowali o powrocie do pozytywnego scenariusza prezentowanego w strategii na 2013 roku. Oceniają, że drugi kwartał 2013 roku będzie dobry dla posiadaczy akcji.

Bezrobocie może utrzymać się na obecnym poziomie co najmniej do połowy roku, ponieważ nie ma sygnałów silnej sezonowej poprawy na rynku pracy - uważa Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce. Jej zdaniem firmy będą zamrażać płace lub je redukować.

Obecny poziom stóp procentowych NBP utrzyma się do końca tego roku, a także przez znaczną część następnego - uważają ekonomiści z BGK. Dodają, że temat obniżek stóp będzie jednak powracał, m.in. przy kolejnych publikacjach danych o inflacji, które będą sprzyjać wzrostowi presji na kontynuację cyklu.

W horyzoncie 12-18 miesięcy najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest stabilizacja stóp NBP - oceniają ekonomiści PKO BP.

Ekonomiści z banku Millennium oczekują sygnałów wskazujących na możliwe przyspieszenie wzrostu gospodarczego w drugiej połowie roku, stąd ich zdaniem marcową obniżkę stóp NBP należy uznać za koniec cyklu luzowania polityki pieniężnej w Polsce.

Ekonomiści z banku Millennium spodziewają się eurozłotego w przedziale 4,04-4,24. Według ich analizy złoty ma podążać w kierunku poziomu 3,30 za dolara. Oczekuje się też powrotu do korelacji notowań polskiego długu z niemieckimi Bundami.

Po mocnych wzrostach na Wall Street, notowanych w ostatnich tygodniach, coraz więcej analityków wskazuje na rosnące ryzyko korekty bijących rekordy indeksów giełdowych. W bardziej ostrożnym tonie wypowiadają się między innymi ci analitycy, którzy wcześniej obstawiali zwyżki indeksów.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Nie ma mowy o przerwaniu programu jądrowego - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej premier Donald Tusk. Kluczowy dla polskiej energetyki jest węgiel brunatny.

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział we wtorek, że z analizy polskich agencji zatrudnienia wynika, iż chęć do zatrudniania będzie się w Polsce zwiększać. Wskazał też na lepsze dane gospodarcze z Niemiec.

W styczniu przeprowadzono 7.179 zmian sprzedawcy energii w grupie taryfowej G (odbiorcy indywidualni) - podał URE w komunikacie.

W poniedziałek, 11 marca banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 31.542,82 wobec 31.391,20 mln zł w piątek - podał NBP.

Liczba rezerwacji wycieczek w Polsce w 10. tygodniu 2013 roku spadła o 2,4 proc. rdr, zaś liczba klientów biur podróży spadła o 2,1 proc. rdr - wynika z danych Polskiego Związku Organizatorów Turystyki.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Na PO zagłosowałoby 29 proc. osób, które zadeklarowały wzięcie udziału w wyborach - wynika z najnowszego, marcowego sondażu TNS Polska. PiS uzyskałoby 23 proc. głosów. Do Sejmu weszłyby też: SLD, Ruch Palikota i PSL.

W ciągu dwóch miesięcy do Sejmu powinien trafić projekt PO dot. związków partnerskich - powiedział we wtorek premier Donald Tusk. Jak dodał, "wiele wskazuje na to", że będzie to jeden, a nie dwa projekty. Propozycja PO ws. związków nie będzie rewolucyjna - zastrzegł.

Opinie społeczeństwa dotyczące prawnej regulacji partnerskich związków heteroseksualnych oraz związków homoseksualnych są podobne; mniej więcej połowa ankietowanych (53 proc. i 48 proc.) sądzi, że obecne prawo w tej kwestii wystarczy - wynika z najnowszego sondażu TNS Polska. Z opublikowanego we wtorek badania wynika, że jedna trzecia badanych chciałaby nowych przepisów, które by regulowały partnerskie związki heteroseksualne (31 proc.) oraz związki homoseksualne (32 proc.).

Zdecydowana większość badanych (85 proc.) uważa, że człowiekowi potrzebna jest rodzina, żeby rzeczywiście był szczęśliwy. Jedynie co ósmy respondent (12 proc.) jest przeciwnego zdania - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS.

Organizacje zrzeszające firmy handlowe sprzeciwiają się planowanej przez resort sprawiedliwości zmianie wysokości progu kwotowego między wykroczeniami a przestępstwami z 250 zł na tysiąc złotych. Kradzież to zawsze kradzież - argumentują.

W Polsce obowiązuje zakaz uboju rytualnego - wyjaśniło w informacji przesłanej we wtorek do PAP Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Dodało, że według jego informacji Polska powiadomiła Komisję Europejską przed 2013 r. o polskim zakazie takiego uboju.

Rząd przyjął we wtorek założenia projektu ustawy o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych. Przewiduje on m.in. sankcje za narażanie zwierząt na cierpienie oraz kontrole Inspekcji Weterynaryjnej np. w jednostkach prowadzących doświadczenia.

Kilkuset producentów biomasy na cele energetyczne protestuje we wtorek przed ministerstwem gospodarki. Jak podkreślają, duże koncerny energetyczne, które kupowały od nich biomasę zerwały umowy z powodu sytuacji na rynku "zielonych certyfikatów".

146,8 tys. osób z ok. 600 zakładów pracy wzięło udział w związkowych referendach strajkowych, zorganizowanych w ostatnich miesiącach na Śląsku. Ponad 95 proc. głosujących było za protestem. Związki zdecydują o nim po zaplanowanych na czwartek rozmowach z rządem.

We wtorek wieczorem na stronie kancelarii premiera zostanie opublikowana odpowiedź ministerstw na wystąpienie szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego z czwartkowej debaty nad konstruktywnym wnioskiem ws. wotum nieufności - zapowiedział premier Donald Tusk.

Dyrektorka szpitala w Skierniewicach oraz dyrektor Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi stracili pracę. Taką decyzję podjął we wtorek Zarząd Województwa Łódzkiego. Stało się to po śmierci pacjentki, która zbyt długo czekała na transport karetką. Karetka pogotowia jechała z Łodzi prawie 70 km, aby przewieźć chorą ok. 200 metrów na inny oddział szpitalny.

Poseł PiS i b. bramkarz reprezentacji Polski Jan Tomaszewski ma zapłacić 20 tys. zł zadośćuczynienia za obraźliwe wypowiedzi pod adresem b. trenera polskiej reprezentacji piłkarskiej Franciszka Smudy - zdecydował we wtorek Sąd Apelacyjny w Łodzi.

Ostateczna jest już kara nagany dla mec. Marcina Dubienieckiego za naruszenie etyki zawodowej obelżywą wypowiedzią dla mediów. Sąd Najwyższy oddalił jego kasację jako "oczywiście bezzasadną".

WYDARZENIA Z ZAGRANICY ----------------------

Uczestnicy konklawe weszli do Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie złożą przysięgę, zobowiązując się do dochowania wszystkich tajemnic związanych z wyborem papieża. 115 elektorów przeszło do Kaplicy z freskami Michała Anioła z Kaplicy Paulińskiej wraz z kardynałami seniorami i dostojnikami watykańskimi.

Kupujący w sieci, bez względu na to, w którym kraju nabyli towar lub usługę, będą mogli rozstrzygać spory ze sprzedawcami przez unijną platformę internetową, zamiast na drodze sądowej - przewidują przepisy, które we wtorek przyjął PE.

Komisja Europejska będzie mogła zawetować budżet niestabilnego ekonomicznie państwa strefy euro. Parlament Europejski przyjął we wtorek przepisy tzw. dwupaku wzmacniające nadzór nad krajami, których problemy finansowe mogą zagrozić całej eurostrefie.

Prezydent Bułgarii Rosen Plewnelijew mianował we wtorek ambasadora tego kraju we Francji i byłego wiceministra spraw zagranicznych Marina Rajkowa tymczasowym premierem i szefem dyplomacji.

We wtorek po południu rozpocznie się konklawe, które wybierze następcę Benedykta XVI. O 16.30 kardynałowie przejdą w procesji do Kaplicy Sykstyńskiej. Rano o 10.00 w Bazylice Świętego Piotra odbędzie się msza w intencji wyboru papieża (pro eligendo Papa).

85 proc. Rosjan sprzeciwia się legalizacji małżeństw homoseksualnych na terytorium Federacji Rosyjskiej, a 87 proc. nie życzy sobie parad gejów i lesbijek na ulicach miast Rosji. Tak wynika z najnowszego sondażu Centrum Lewady, niezależnej pracowni badania opinii publicznej, zrelacjonowanego we wtorek przez agencję Interfax.

Śnieżyce w płn.-zach. Europie sparaliżowały we wtorek transport lotniczy, kolejowy i drogowy, pozbawiły mieszkańców prądu. We Francji, Belgii, W. Brytanii, Niemczech i Holandii zanotowano obfite opady śniegu na dziesięć dni przed kalendarzową wiosną.

Średnio o 411 proc. zdrożała na świecie ziemia rolna w latach 2002-2010 - wynika z raportu firmy Savills. Największe wzrosty w tym czasie odnotowano w Rumunii - 1817 proc., na Węgrzech - 818 proc. i w Brazylii - 568 proc. W Polsce ziemia rolna zdrożała o 361 proc.

Nawet 57 mld funtów może zasilić szkocki budżet na lata 2012-2018 z tytułu opodatkowania wydobycia ropy i gazu - przewiduje szkocki rząd w pierwszym z serii biuletynów poświęconych roli sektora ropy i gazu w szkockiej gospodarce.

Egipt nie skorzysta z jakiejkolwiek "doraźnej" pożyczki Międzynarodowego Funduszu Walutowego - oświadczył we wtorek rzecznik rządu Alaa el-Hadidi, co może oznaczać odrzucenie oferty kredytu pomostowego, o przedstawieniu której poinformował w poniedziałek MFW.

Obraz Rembrandta, który w 2006 roku skradziono z Muzeum w Nowym Sadzie na północy Serii, został w poniedziałek odnaleziony. Zatrzymano cztery osoby - poinformowała we wtorek agencja AFP, powołując się na rzeczniczkę policji. Na namalowany ok. 1630 roku "Portet ojca Rembrandta" o wymiarach 28 cm na 22,5 cm policja natrafiła podczas operacji w Sremskiej Mitrovicy, 50 km na zachód od Belgradu.

(PAP)

amp/ asa/

d4j7eps

Podziel się opinią

Share
d4j7eps
d4j7eps