Trwa ładowanie...
d31p9sn
wydarzenia

Skrót wiadomości - wtorek, 22 stycznia, 17.00

...

Share
d31p9sn

22.01. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE ----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

d31p9sn

W styczniu wykorzystanie mocy produkcyjnych w przemyśle ukształtowało sie na poziomie 73 proc., tak jak przed rokiem - podał GUS w komunikacie.

W styczniu wykorzystanie mocy produkcyjnych przedsiębiorstw budowlanych wynosi 65 proc. wobec 70 proc. w analogicznym miesiącu ubiegłego roku - wynika z opublikowanych danych GUS.

Koszty budowy budynku zbiorowego zamieszkania w listopadzie spadły o 0,6 proc. rdr - podał GUS.

Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI) kształtuje się w styczniu 2013 roku na poziomie niższym niż przed miesiącem i przed rokiem - wynika z wtorkowego komunikatu GUS.

d31p9sn

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest w styczniu 2013 roku nieco mniej pesymistycznie niż w grudniu, ale gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich dziewięciu lat - wynika z opublikowanych we wtorek badań GUS.

Klimat koniunktury w przemyśle w styczniu kształtuje się na poziomie minus 9 wobec minus 14 w grudniu - podał GUS w komunikacie. Poprawę koniunktury sygnalizuje 13 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 22 proc.

W styczniu 2013 r. ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest gorzej niż przed miesiącem, a wskaźnik syntetyczny wyniósł minus 17 wobec minus 13 w grudniu - podał GUS w komunikacie.

Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym w styczniu wyniósł minus 8 wobec minus 9 w grudniu - wynika z wtorkowego komunikatu GUS.

d31p9sn

W styczniu większość badanych przedsiębiorstw usługowych ocenia koniunkturę niekorzystnie - wynika z badania Głównego Urzędu Statystycznego. Wiele firm prognozuje spadek cen i planuje redukcje zatrudnienia.

Istnieje niewielka przestrzeń do dalszych obniżek stóp procentowych - uważa Jan Winiecki, członek RPP.

Ożywienie w obrotach towarowych będzie kontynuowane w grudniu - oceniają analitycy ministerstwa gospodarki komentujący dane NBP o bilansie płatniczym.

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł w styczniu 2013 roku w stosunku do ostatniego grudniowego pomiaru do 11,5 pkt. z 17,3 pkt. głównie wskutek pogorszenia sytuacji na rynku kredytów złotowych - poinformował Związek Banków Polskich oraz TNS Polska.

d31p9sn

Przedstawiciele banków ankietowani przez Pentor i Związek Banków Polskich przewidują, że inflacja na koniec 2013 roku wyniesie 3,83 proc. rdr - poinformował TNS Polska w komunikacie.

Resort pracy do końca maja przeprowadzi przegląd funkcjonowania Otwartych Funduszy Emerytalnych. W czerwcu przedstawi analizę rządowi - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej w TOK FM.

MPiPS w razie potrzeby może sięgnąć po dodatkowe środki z Funduszu Pracy - napisał we wtorek na blogu minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

W grudniu spadł indeks aktywności w gospodarce amerykańskiej NAI (National Activity Index) - wynika z danych Banku Rezerw Federalnych z Chicago.

d31p9sn

Bank centralny Turcji pozostawił benchmarkową stopę procentową bez zmian. Wynosi ona nadal 5,50 proc. - poinformował bank w komunikacie.

Bank centralny Japonii utrzymał stopy procentowe bez zmian - podał bank po zakończeniu swojego posiedzenia.

Zaufanie niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych okazało się w styczniu 2013 r. dużo lepsze niż oczekiwali ekonomiści - wynika z danych Instytutu ZEW. Wtorkowy raport ZEW pokazał, że indeks mierzący oczekiwania tych grup co do wzrostu gospodarczego Niemiec, wzrósł aż do 31,5 pkt. z 6,9 pkt. miesiąc wcześniej.

Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA w grudniu spadła do 4,94 mln w ujęciu rocznym - podało w raporcie Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors).

d31p9sn

BUDŻET, DŁUG

Ministrowie finansów UE zatwierdzili we wtorek przyszłą wzmocnioną współpracę 11 krajów na rzecz wdrożenia podatku od transakcji finansowych FTT. KE ma wyjść z propozycją FTT w nabliższych tygodniach - zapowiedział komisarz UE ds. podatków Algirdas Szemeta.

Irlandia i Portugalia zwróciły się o wydłużenie okresu spłaty pożyczek, które otrzymały z europejskich funduszy ratunkowych EFSF i EFSM - poinformował we wtorek w Brukseli irlandzki minister finansów Michael Noonan.

Między innymi dzięki reformie podatkowej i podniesieniu cen prądu Grecja spełniła warunki konieczne do otrzymania styczniowej raty pomocy - oceniła w nocy z poniedziałku na wtorek eurogrupa, czyli ministrowie finansów strefy euro.

Ministrowie finansów strefy euro wybrali na nowego przewodniczącego eurogrupy Holendra Jeroena Dijsselbloema. Zastępuje on opuszczającego to stanowisko Luksemburczyka Jeana-Claude'a Junckera.

Decyzje ws. przystąpienia Polski do strefy euro powinny zapaść po wyborach parlamentarnych i prezydenckich w 2015 roku; wcześniej należy skoncentrować się na spełnieniu kryteriów pozwalających na przyjęcie tej waluty - uważa prezydent Bronisław Komorowski.

GIEŁDA

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 0,6 proc. i wyniósł 2.315,14 pkt.

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 0,35 proc. i wyniósł 10.709,93 pkt.

SPÓŁKI

NWZ Bomi upoważniło w poniedziałek zarząd firmy do podwyższenia kapitału zakładowego poprzez emisję do 40 mln akcji - podała spółka w komunikacie. Upoważnienie wygaśnie z końcem grudnia 2015 r.

Zarząd Action planuje rekomendować wypłatę dywidendy z zysku za 2012 r. w wysokości 1,5 zł na akcję - poinformował PAP Piotr Bieliński, prezes i największy akcjonariusz spółki.

Celem Integera na 2013 rok jest wypracowanie zysku EBITDA na poziomie od 100 do 115 mln zł. Spółka planuje również zwiększenie przychodów w InPost o 25-40 proc. - poinformował w wywiadzie dla PAP Rafał Brzoska, prezes Integera.

Integer w całym 2013 roku planuje rozstawić co najmniej 3500 paczkomatów za łączną kwotę 70 mln euro. W drugiej połowie roku spółka powinna również podpisać pierwsze komercyjne kontrakty na dostawę automatów pocztowych - poinformował w rozmowie z PAP Rafał Brzoska, prezes Integera.

Uboat Line prognozuje, że wypracuje w tym roku 2 mln zł zysku netto, ponad 3 mln zł EBITDA, przy przychodach przekraczających 50 mln zł - podała spółka w komunikacie.

PZ Cormay otrzyma od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości dofinansowanie w wysokości 20 mln zł na projekt pod nazwą "Pierwsze wdrożenie do produkcji nowej generacji analizatora biochemicznego krwi" - poinformowała spółka w komunikacie.

Spółka Global Cosmed zdecydowała o przesunięciu oferty publicznej na połowę czerwca, z powodu nie uzyskania satysfakcjonującej wyceny akcji - poinformowała spółka w komunikacie.

Nadzwyczajne walne zgromadzenie Belvedere zdecyduje o przyjęciu planu restrukturyzacji spółki - wynika z projektów uchwał na walne zwołane na 12 lutego.

Dom Maklerski Banku Polskiej Spółdzielczości rozmawia z kilkoma spółkami zainteresowanymi emisją akcji i debiutem na warszawskiej giełdzie. Broker chce w 2013 roku nadal aktywnie realizować emisje obligacji dla banków spółdzielczych, średniej wielkości przedsiębiorstw oraz samorządów - poinformował PAP Jan Kuźma, prezes DM BPS.

Liczba raportów udostępnionych bankom przez Biuro Informacji Kredytowej wyniosła w IV kwartale 2012 roku 16,4 mln, czyli była o 10,2 proc. wyższa niż rok wcześniej. W całym 2012 roku liczba raportów wyniosła 42,98 mln sztuk, czyli była o 4,1 proc. niższa niż w 2011 roku - poinformował PAP BIK we wtorkowym raporcie.

Johnson&Johnson zanotował w IV kwartale 2012 r., skorygowany zysk na akcję w wysokości 1,19 USD - poinformowała spółka we wtorek w raporcie kwartalnym.

Zysk operacyjny na akcję ubezpieczyciela Travelers, spółki z indeksu Dow Jones Industrial Average, wyniósł w IV kw. 2012 r. 72 centy - podała spółka w raporcie kwartalnym.

Spółka Verizon Communications Inc., jedna z największych firm telekomunikacyjnych w USA, zanotowała w IV kw. 2012 r. skorygowany zysk na akcję w wysokości 38 centów - podała spółka w raporcie kwartalnym.

Skorygowany zysk na akcję koncernu chemicznego DuPont wyniósł w IV kwartale 2012 r. 11 centów na akcję - podała firma w komunikacie.

WALUTY

Środowa aukcja obligacji będzie kluczowa dla notowań w najbliższych dniach na rynku walutowym oraz na rynku długu. W cieniu aukcji pozostają dane GUS, które musiałyby znacząco odbiegać od konsensusu, aby wywołały reakcje rynków.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1341 a kurs złotego do euro na 4,1700 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3317 USD i 118,18 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Cena ropy Brent w kontraktach na III 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 112,22-112,24 USD za baryłkę.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną po informacjach, że Japonia będzie stymulować wzrost gospodarczy - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana na 96,16 USD, po wzroście o 12 centów.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną w reakcji na ogłoszenie przez Bank Japonii programu odkupu aktywów - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 8.120,00 USD za tonę, po wzroście o 0,8 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 8102,50 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

Wtorkowa sesja na warszawskim parkiecie upłynęła pod znakiem lekkich spadków, WIG 20 pozostawał w kilkudniowej konsolidacji 2.557-2.585 punktów. Rynek czeka na impuls, jednak długoterminowo pozostaje w trendzie wzrostowym.

Najgorszy moment kryzysu jest już za strefą euro - ocenił Herman Van Rompuy, przewodniczący Rady Europejskiej. Jego zdaniem budżet UE na lata 2014-2020 będzie budżetem "umiarkowania".

Lokalne minimum poziomu inflacji wystąpi w kwietniu, kiedy inflacja obniży się do 1,5 proc. rdr - wynika z szacunków Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.

Wzrost PKB w Polsce w 2013 r. spowolni do 1,7 proc., by w 2014 r. przyspieszyć do 2,6 proc. - prognozuje Royal Bank of Scotland. RBS przewiduje, że na koniec 2014 r. CPI sięgnie 3,5 proc.

Wzrost PKB Polski w IV kwartale 2012 r. wyniósł 0,2 proc. rdr, a w całym 2013 r. wyniesie 1,1 proc. - uważa Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego. Jego zdaniem cykl obniżek stóp procentowych zakończy się w lipcu ze stopą referencyjną NBP w wysokości 3 proc.

Wzrost dochodów gospodarstw domowych w kolejnych 2-3 kwartałach zostanie przeznaczony na zwiększenie oszczędności, a nie na wzmacnianie konsumpcji - uważają ekonomiści ING Banku Śląskiego.

Wzrost PKB Polski w 2012 r. wyniósł ok. 2,3 proc. rdr, a w 2013 r. spowolni do ok. 1,5 proc. - ocenili w rozmowie z PAP eksperci Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur. Ich zdaniem w 2013 r. stopa bezrobocia może osiągnąć 15 proc., nie przewidują jednak znacznego osłabienia złotego.

Spadek dynamiki PKB Chin o 1 pkt proc. powoduje wzrost polskiego PKB o 0,16 pkt. proc. w każdym roku, a łączny wpływ "chińskiego kryzysu" przez kolejne trzy lata może wynieść łącznie ok. 1,1 pkt. proc. - szacują w opublikowanym we wtorek raporcie DnB Nord i Deloitte.

Rozpoczęcie wydobycia gazu łupkowego może zwiększyć polski PKB łącznie o ponad 3 proc. w latach 2013-2022 - wynika z wtorkowego raportu DnB Nord i Deloitte. Autorzy raportu zaznaczają, że Polska nie będzie "drugą Norwegią", gdyż różnice między scenariuszem sukcesu a fiaska nie są duże.

Sytuacja na rynku nieruchomości w 2013 r. pogorszy się - wynika z raportu portalu nieruchomości domy.pl.

Napływy kapitałowe do gospodarek rozwijających się powinny rosnąć w 2013 i 2014 r. - prognozuje Institute of International Finance (IIF). Instytut przewiduje także wzrost napływów do rozwijających się gospodarek europejskich.

Baryłka ropy Brent na koniec 2013 r. spadnie do 95 USD za baryłkę - prognozuje Capital Economics. Poprzednio ekonomiści CE prognozowali spadek ceny baryłki Brent do 85 USD na koniec roku.

International Energy Agency (Międzynarodowa Agencja Energii) podniosła prognozę wzrostu globalnego popytu na ropę w 2013 r. o 240 tys. baryłek dziennie, do 90,8 mln b/d - wynika ze styczniowego raportu agencji.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

W nadchodzącyh tygodniach powinny zakończyć się negocjacje ws. wspólnego nadzoru bankowego - podał we wtorek komisarz UE ds. gospodarczych Olli Rehn. KE uważa, że możliwe jest szybkie porozumienie między krajami UE i PE, jeśli strony okażą elastyczność.

Bankowcy oceniają, że w 2013 roku bankowość małych i średnich firm jest segmentem, gdzie będzie największa szansa na rozwój banków - poinformował Związek Banków Polskich oraz TNS Polska.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Rząd przed rozpoczęciem wtorkowego posiedzenia uczcił minutą ciszy pamięć ofiar powstania styczniowego. W 150. rocznicę wybuchu tego zrywu, premier Donald Tusk zwrócił uwagę na znaczenie powstania dla polskiej myśli niepodległościowej.

Specjalna sejmowa podkomisja, która pracuje nad projektem nowelizacji Prawa energetycznego, przyjęła propozycję, by tzw. obligo gazowe, czyli część gazu, którą sprzedawca surowca musi skierować na giełdę, od połowy 2014 r. wynosiło 70 procent.

Jest gotowy projekt ustawy, który umożliwia upadłość kolejowych spółek przewozowych. Jak poinformował PAP rzecznik resortu transportu Mikołaj Karpiński, projekt trafił już do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego i do uzgodnień międzyresortowych.

Właścicielom warszawskich gruntów, którym odebrano je na podstawie tzw. dekretu Bieruta, należy się pełne odszkodowanie, nawet jeśli potem utraciliby swój grunt wskutek wywłaszczenia - uznał w wtorek Sąd Najwyższy.

Prezydent Bronisław Komorowski pozostaje liderem rankingu zaufania - ufa mu 68 proc. ankietowanych. Największą nieufność wzbudza Jarosław Kaczyński; zaufania do lidera PiS nie ma 54 proc. badanych - wynika z sondażu CBOS przesłanego PAP we wtorek.

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, najwięcej głosów - 29 proc. uzyskałaby PO; na drugim miejscu uplasowałoby się PiS z 23-procentowym poparciem - wynika ze styczniowego sondażu TNS Polska. Do Sejmu weszłyby też: SLD, RP i PSL.

Nadzór budowlany najwcześniej w czwartek może wydać decyzję dotyczącą lotniska w Modlinie - poinformował wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego.

Ruch Palikota złoży w najbliższych tygodniach projekt ustawy zakładającej kontrolę państwa nad uprawą i sprzedażą konopi indyjskich - poinformowali politycy RP. PO, PSL, PiS i SP krytykują ten pomysł; SLD uważa, że przed proponowaniem rozwiązań potrzeba debaty.

Na przełom lutego i marca przewidziany został kolejny wyjazd prokuratora i biegłych do Rosji w związku ze śledztwem w sprawie katastrofy smoleńskiej; chodzi o badanie brzozy, w którą uderzył samolot - poinformowała PAP we wtorek Naczelna Prokuratura Wojskowa.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY ----------------------

W Izraelu rozpoczęły się we wtorek wybory do parlamentu. Przedwyborcze prognozy wskazują na wygraną prawicowej koalicji partii Likud i Nasz Dom Izrael oraz wróżą trzecią kadencję obecnemu premierowi Benjaminowi Netanjahu.

Liczba osób bezrobotnych zwiększyła się w ubiegłym roku o 4 mln i wynosi 197 mln - poinformowała Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) w opublikowanym we wtorek raporcie. Problem bezrobocia w największym stopniu dotyczy ludzi młodych.

Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że zwiększyła o 20 mln euro pomoc humanitarną dla Mali, gdzie trwa wojna pomiędzy islamskimi partyzantami a siłami rządowymi, wspieranymi przez wojska francuskie.

1 kwietnia Rosja wprowadza zakaz importu sadzeniaków ziemniaka z krajów Unii Europejskiej - poinformowała we wtorek rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor).

Skupiająca europosłów oraz parlamentarzystów rosyjskich Komisja Współpracy Parlamentarnej UE-Rosja przyjęła we wtorek oświadczenie, w którym zaapelowała o szybkie zakończenie śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej i zwrot Polsce wraku samolotu Tu-154M.

Pracownicy metra w Atenach kontynuowali we wtorek, szósty dzień z rzędu, protest przeciwko cięciom wynagrodzeń. Przerwy w pracy ogłosili też pracownicy innych środków transportu, co bardzo utrudniło ruch w greckiej stolicy w godzinach porannego szczytu.

Nauczyciele szkół podstawowych w Paryżu strajkują we wtorek przeciw wydłużeniu tygodnia nauki z czterech do czterech i pół dnia od początku przyszłego roku szkolnego. Dotychczas uczniowie w podstawówkach we Francji mieli wolne środy. (PAP)

amp/ ana/

d31p9sn

Podziel się opinią

Share
d31p9sn
d31p9sn