Słabe wyniki sprzedaży prowokują browary do cenowej wojny
Kompania Piwowarska liczy na dalszy wzrost udziałów w rynku piwa, choć przestał on rosnąć, donosi Puls Biznesu.
Udziały rynkowe głównego gracza na polskim rynku piwa, Kompanii Piwowarskiej, przekraczają już 42 proc. Dopóki Kompania rosła, bo rósł cały rynek, nie przeszkadzało to bardzo jej rywalom. Ale teraz walka toczy się o kurczący się rynek piwa. Browary wyliczyły, że w ciągu dwunastu miesięcy zakończonych 31 marca 2009 r. sprzedaż piwa w Polsce zmniejszyła się o 1,5 proc. Najbardziej pesymistyczne prognozy mówią o spadku rzędu 10 proc. w całym 2009 r. Mogą się one sprawdzić, jeśli nadal będzie tak zła pogoda.
Rywale Kompanii są coraz bardziej zniecierpliwieni sytuacją w Polsce. Dotyczy to zwłaszcza tych koncernów, które miały większe ambicje i apetyt na podbój naszego rynku, niż rzeczywiste osiągnięcia. W ostatnim okresie centrale dwóch koncernów: Carlsberga i Royal Unibrew, wymieniły zarządy swoich polskich spółek. Obie firmy chciałyby umocnić swoją pozycję na naszym rynku, albo co najmniej nie tracić już więcej na rzecz Kompanii. Tymczasem ofensywa Kompanii Piwowarskiej (KP) nie słabnie. Po przejęciu browaru Belgia w Kielcach KP ma zapas mocy produkcyjnych i nowe marki piw w segmentach rynku, w których jest słabsza. Chodzi tu o piwa smakowe i segment ekonomiczny, do którego należy kielecki Wojak.
Słaba sprzedaż zmusza browary do organizowania promocji i oferowania piwa po niskich cenach, co nie jest łatwe i bezbolesne w sytuacji, gdy rosną obciążenia podatkowe. W marcu o kilkanaście proc. wzrosła akcyza, co spowodowało wzrost cen w detalu o około 10 groszy na puszce czy butelce piwa. Obecnie koncerny wycofują się z podwyżek, niektóre piwa są tanie jak nigdy, można je kupić w hipermarketach już za około 2 zł. Czy browary na tym zarabiają, pozostaje ich słodką, a raczej gorzką tajemnicą.
JS