Śląska policja przestrzega przed oszustami w związku z cyfryzacją

Śląska policja ostrzega przed oszustami próbującymi wykorzystywać ludzką naiwność lub niewiedzę w związku z rozpoczynającym się w regionie procesem wyłączania analogowego sygnału telewizyjnego.

Śląska policja przestrzega przed oszustami w związku z cyfryzacją
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Oszuści próbują np. sprzedawać bardzo drogie dekodery lub namawiać do niepotrzebnych umów.

Policjanci przypominają, że oferta naziemnej telewizji cyfrowej jest bezpłatna, a nowy dekoder, czy antenę można kupić za kilkadziesiąt złotych w sklepach ze sprzętem RTV. "Zalecamy, aby odpowiedni dekoder kupić właśnie u takich doświadczonych sprzedawców, którzy z pewnością udzielą fachowej pomocy w tej dziedzinie" - wskazują policjanci w wydanym w czwartek komunikacie.

Jednocześnie cyfryzacja telewizji naziemnej nie ma wpływu na usługi operatorów telewizji kablowych czy platform satelitarnych. Osoby odbierające taki sygnał nawet na starych telewizorach po wyłączeniu naziemnych nadajników analogowych nadal będą go odbierać.

Jak podaje policja, oszuści, odwiedzając osoby, zwłaszcza starsze i słabo znające się na zagadnieniach technicznych, próbują sprzedawać im różne urządzenia, nie zawsze spełniające potrzebne funkcje lub po znacznie zawyżonych cenach. Zdarzają się też nieuczciwi przedstawiciele płatnych dostawców sygnału telewizyjnego, którzy starają się wymuszać podpisanie umowy, jako rzekomo najlepszego, czy wręcz jedynego sposobu na dalsze oglądanie telewizji.

"Prosimy o przekazywanie wszelkich informacji o osobach, które zachęcają do kupna cyfrowego dekodera niewiadomego pochodzenia lub zmuszają do zawarcia różnych umów. Nie dajmy się oszukać. Pod żadnym pozorem nie wpuszczajmy ich do domu, a jeśli będą nachalni, natychmiast dzwońmy do najbliższej jednostki policji pod numer 997 lub 112" - apeluje śląska policja.

W woj. śląskim 19 marca wyłączony zostanie analogowy sygnał z nadajnika na górze Skrzyczne odbierany dotąd przez mieszkańców południowej części regionu. 22 kwietnia wyłączone zostaną analogowe nadajniki w północnej części woj. śląskiego, a 20 maja w centralnej.

Obok nadajnika na Skrzycznem 19 marca wyłączone zostaną też analogowe urządzenia nadawcze w Elblągu, Warszawie, Szczecinie i Rzeszowie. Wcześniej, w dwóch etapach w listopadzie ub. roku, wyłączono już analogowe nadajniki w Zielonej Górze, Żaganiu, Gdańsku, Iławie i Poznaniu.

Proces przechodzenia na emisję cyfrową w Polsce ma zakończyć się przed końcem lipca tego roku. Obecnie dostęp do naziemnej telewizji wyłącznie przez sygnał cyfrowy ma już ok. 12 procent mieszkańców kraju. Pokrycie sygnałem cyfrowym terytorium Polski przekracza obecnie 90 proc.

W woj. śląskim w najbliższych dniach rozpocznie się akcja informacyjna nt. przechodzenia na sygnał cyfrowy. Zorganizowane zostaną "miasteczka cyfrowe", będą rozdawane ulotki, informacje mają się znaleźć na stronach internetowych gmin i na tablicach ogłoszeń, a komunikaty będą odczytywane z ambon kościołów i podczas zebrań wiejskich. Do starszych i niepełnosprawnych docierać ma młodzież, m.in. harcerze.

Wszelkie potrzebne informacje związane z procesem cyfryzacji naziemnego sygnału telewizyjnego, można uzyskać pod numerem bezpłatnej infolinii 800 007 788 oraz na stronie internetowej cyfryzacja.gov.pl.

Źródło artykułu:PAP
cyfryzacjapolicjadekoder

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)